Antwort Z jakého druhu rostliny pochází vanilkový lusk? Weitere Antworten – Na jaké rostlině roste vanilkový lusk

Z jakého druhu rostliny pochází vanilkový lusk?
Vanilovník plocholistý (vanilka pravá, Vanilla planifolia) je šplhavá liánovitá orchidej původem z Mexika. Oblíbené koření, které nazýváme vanilkou, se skrývá v jejích plodech.Jako koření se používají nezralé fermentované tobolky, nazývané v obchodní terminologii obvykle „lusky“ nebo „vanilkové tyčinky“, následujících druhů orchidejí z rodu Vanilla (vanilovník): V. planifolia – vanilovník plocholistý, čili vanilka praváVanilka je původem z tropické Ameriky, kde ji pěstovali a zpracovávali už staří Aztékové. Ti moc dobře věděli, že vanilka umí nádherně podpořit chuť kakaa, jejich tradičního nápoje. Tato základní kuchařská moudrost platí dodnes: Vanilka zvyšuje lahodnou chuť čokolády.

Kde se pěstuje vanilkový lusk : Nyní je pěstována především na Madagaskaru, na ostrovech Réunion (dříve Bourbon), Mauricius, Komory, v Indonésii, na Tahiti, ale také na Srí Lance, Bahamách i v Africe (Uganda). Vůně a chuť: Nejdůležitější látkou vanilky je vanilin, který dává příjemnou vůni a sladkou chuť tohoto koření.

Co je to vanilkový lusk

Vanilkový lusk (Vanilla planifolia)

Lusky vanilky mají černou či hnědočernou barvu, bývají 10–20 cm dlouhé a velmi tenké, jemně svraštělé, s mírně zakroucenými konci. Typická sladká chuť a vůně vanilky je využívána v gastronomii, parfumerii i léčitelství. Kvalitní lusky by měly být kypré a měkké, pružné, spíše lesklé.

Proč je vanilková zmrzlina žlutá : Proč ale máme zafixováno, že vanilková zmrzlina nebo pudink musí mít žlutou barvu Vysvětlení je prosté – původně se pudink i zmrzlina připravovaly z mléka či smetany, ale hlavně – ze žloutků. Proto měly výrobky – nejčastěji ochucené vanilkou či později přírodně identickým vanilinem – žlutou barvu.

Nejdříve si vanilkový lusk podélně rozkrojíme a ostrým nožem vyškrábeme zrníčka. Lusk pokrájíme na menší kousky. Do mixéru nasypeme část cukru a vložíme lusk se zrníčky. Mixujeme, dokud z cukru není prášek.

Jak skladovat vanilku Lusky zakoupíte nejčastěji v uzavíratelné zkumavce, to aby si koření udrželo vlhkost. Jakmile se obal otevře, mají lusky tendenci rychle vysychat. Vanilka by se tedy měla skladovat ve vzduchotěsné nádobě, a to na chladném a tmavém místě bez přístupu světla, případně ji lze zavakuovat a zamrazit.

Jaký je rozdíl mezi vanilkovým a vanilinový

Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.Vanilkový cukr se vyrábí naprosto jednoduše – smíchá se čistý cukr a do něj se přidá mletá vanilka. To je rozdíl mezi vanilkovým a vanilinovým cukrem: vanilinový cukr se vyrábí jakožto náhražka toho vanilkového. Je sice levnější, ale nemá tak úžasnou chuť, navíc se v dnešní době vyrábí z odpadu při výrobě celulózy.Je to snadné. Vanilkový lusk stačí podélně rozříznout a vyškrábat z něj semínka, která následně použijete do pokrmu či nápoje. Vyškrábaný lusk určitě nevyhazujte, ale vložte ho do cukru nebo alkoholu, tím z něj dostanete aroma a ovoněné produkty následně můžete využít při dalším vaření.

Sladké aroma se za několik týdnů či měsíců rozleží například v javorovém sirupu, medu a džemech, v nakládaném ovoci, cold brew nebo sirupech. Molekuly vanilkového aromatu se uvolňují také v alkoholu, a tak se lusky vyplatí naložit do rumu nebo jiného tvrdého alkoholu.

Jak si doma udělat vanilkový cukr : Nejrychlejší způsob výroby vanilkového cukru je vyškrábnout z rozříznutého lusku semínka, prázdný lusk nakrájet na menší kousky a spolu se semínky promíchat s cukrem. Vše uložíme do láhve, dobře zavřeme a necháme aromatizovat.

Jak vyndat semínka z Vanilkoveho lusku : Nejcennější součástí vanilkového lusku je jeho obsah – dřeň, která je tvořená drobnými černými zrníčky. Nejlépe dřeň z lusku vybereme tak, že vanilkový lusk podélně rozřízneme a tupou stranou nože zrníčka vyškrábeme z obou polovin lusku. Zrníčka vanilky se většinou používají jako přísada do sladkých jídel.

Co je vanilkový lusk

Vanilkový lusk se dá použít celý nebo jen jeho dužina získaná podélným naříznutím lusku a vyškrábáním zrníček (kaviáru). Zrníčka nebo celé lusky vanilky se používají jako přísada do sladkých jídel, především moučníků, koláčů, dezertů, cukroví, zmrzliny, krémů, šlehačky, čokolády, pudinků apod.

Aromata vanilky se velmi dobře rozpouštějí v tucích. Proto se prázdné lusky louhují ve smetaně a mléku, v oleji nebo v přepuštěném másle, které se tak příjemně ochutí a využívají při přípravě dezertů i slaných pokrmů. Vanilkový lusk krátce povaříte a necháte 20 až 30 minut extrahovat v dané tekutině.Vanilkový cukr se vyrábí naprosto jednoduše – smíchá se čistý cukr a do něj se přidá mletá vanilka. To je rozdíl mezi vanilkovým a vanilinovým cukrem: vanilinový cukr se vyrábí jakožto náhražka toho vanilkového. Je sice levnější, ale nemá tak úžasnou chuť, navíc se v dnešní době vyrábí z odpadu při výrobě celulózy.

Co s vanilkovým Luskem : Pokud máte dlouhý vanilkový lusk, stačí ho nůžkami přestřihnout napůl a použít jen jednu polovinu. Druhou polovinu zabalte do potravinářské fólie a uschováte nejlépe ve spíži. Lusky nepatří do lednice!