Antwort Z jakých částí se skládá zobcová flétna? Weitere Antworten – Jak funguje zobcová flétna

Z jakých částí se skládá zobcová flétna?
Zobcová flétna pochází z lidové píšťaly a má obdobnou konstrukci. Hráč fouká do naústku, vzduch se v resonanční komoře dělí na dva proudy, z nichž jeden flétnu opouští štěrbinou a vibrující druhý prochází rovnou trubicí. Podobnou konstrukci mají píšťaly varhan.Po hraní vytřete flétnu čistým vytěrákem a nechejte ji přes noc vyvětrat, aby se odpařila všechna zkondenzovaná vlhkost z dechu. Zcela vyschlý nástroj opět ošetřte olejem. Tento proces opakujte tři dny za sebou, poté několikrát jednou týdně a po zahrání v běžném provozu jednou za 2 měsíce.Materiál. Zobcové flétny se vyrábějí ze dřeva nebo z plastu. Dřevěné nástroje obecně platí za kvalitnější, záleží ale na jakosti materiálu a také na výrobním postupu výrobce. Nejčastěji se používá dřevo javoru, hrušně, palisandru nebo ebenu.

Jak vybrat zobcovou flétnu : Jak již bylo řečeno výše, pořiďte dětem sopránovou flétnu s anglickým prstokladem. Rozhodně neuděláte chybu s flétnami značek Smart nebo Aulos v cenovém rozmezí 300 – 600 Kč. Vybírejte flétny, které jsou složené ze tří dílů (tuto informaci zjistíte u každé flétny v popisku – dole v sekci „Parametry“).

Jak spravne drzet flétnu

Palec levé ruky ucpává zezadu spodní dírku, dále ukazovák doléhá zepředu na první dírku odshora, prostředníček na druhou dírku, prsteníček na třetí dírku. Malíček levé ruky se nepoužívá. Pravačka je pak druhá, spodní ruka – zde využijeme při hře všechny prsty.

Jak drzet flétnu : Flétnu vezměte do rukou a přiložte si ji k ústům. Jemně ji držte mezi rty a přidržujte si ji prsty. Zadní strana (s jedním otvorem) míří k tělu, přední strana s více otvory míří dopředu. Flétny se nedotýkejte zuby ani do ní nekousejte.

Olejovat je nutné dobře vyschlý nástroj pomocí vytěráku a hadříku. Olej nanášíme v tenké vrstvě tak aby zůstal na stěnách flétny a nestékal. Voskované nástroje je vhodné olejovat i zvenčí, dřevo je tak lépe chráněno a flétna si udrží hezký vzhled.

Smyčec je hůlka, mezi jejímiž konci jsou napnuté koňské žíně (tedy vlastně vlasy z koňského ocasu :-). Houslista jej drží v pravé ruce a přejíždí jím po strunách houslí, které si levou rukou přidržuje pod bradou. Nu a smyčec se musí pořádně natřít, aby po strunách pěkně klouzal sem a tam.

Jaké jsou druhy fléten

Odkazy

  • Panova flétna.
  • Příčná flétna.
  • Zobcová flétna.
  • Čínské flétny.
  • Irská whistle.
  • Irská příčná flétna.
  • Koncovka (hudební nástroj)

Na sklonku středověku byla zobcová flétna zejména ve Francii jedním z nástrojů, na který hráli žongléři.Pro malé začátečníky je zobcová flétna vhodná již mezi 4. a 5. rokem, kdy je dítě schopné tento nástroj ovládat a především se na hru soustředit. Velmi výjimečně lze s flétnou začít i dříve, dítě by však mělo být schopné alespoň 15 – 20 minut udržet pozornost a vnímat rady pedagoga a mít dobrou motoriku prstů i úst.

Velkou výhodou tohoto nástroje je, že se dá začít hrát již 5-7 letech (s přihlédnutím na fyzickou vyspělost, hudební nadání a dle dohody s pedagogem), je dostupný a poměrně rychle si mohou žáci zahrát první skladbičky.

Jak správně držet flétnu : Boční (příčné) flétny se drží ve vodorovné poloze a hraje se na ně foukáním vzduchu otvorem (náustkem) umístěným po straně nástroje. Hráč drží flétnu oběma rukama, zatímco levá ruka drží tělo flétny v blízkosti otvorů a pravá ruka drží flétnu nahoře.

Jak správně foukat do flétny : Správné foukání

Do flétny foukejte jemně a stále stejnou silou. Pokud budete foukat příliš silně, flétna bude mít ostrý a nepříjemný zvuk. Základem je foukat do náustku, a to velmi jemně. Stejně jemně jako když foukáte do bublifuku a chcete mít krásné bubliny.

Jak často měnit struny na housle

Pokud se často uvolňují kolíčky, pomáhá jejich namazání bílou křídou nebo lépe speciální tyčinkou k mazání kolíčků. Při častém hraní se doporučuje měnit struny každé tři měsíce. Staré a opotřebované struny (nemusí to na nich být přímo viditelné) mají velmi negativní vliv na kvalitu zvuku.

Fresku vytvořil Michael Astrapas a Eutychios. Je zde zřetelný hudebník hrající na cylindricky vrtanou flétnu, u ní je zřetelné labium, na spodní části nástroje je patrný otvor pro malíček. Existuje mnoho studií zabývající se rozborem stovek ilustrací zobcové flétny ve středověku.3. Otcem flétny tak, jak ji dnes známe, je Theobald Boehm, německý zlatník a flétnista.

Proč hrát na flétnu : Je všeobecně známo, že hra na zobcovou flétnu má pozitivní vliv na zdraví dítěte, respektive na dýchací ústrojí. Pomocí hry na tento hudební nástroj si dítě osvojí správnou techniku dýchání, posiluje svaly bránice. Hraním dochází k pročištění dýchacích cest a zvyšuje se kapacita plic.