Antwort Z jaké suroviny se v současné době vyrábí největší množství vodíku? Weitere Antworten – Z jaké suroviny se vyrábí největší množství vodíku

Z jaké suroviny se v současné době vyrábí největší množství vodíku?
Vodík může být vyráběn mnoha cestami z širokého spektra vstupních surovin. V současné době v celosvětové produkci převažuje výroba z fosilních paliv (96 %), tzv. parním reformingem zemního plynu.Elementární vodík (H2) má široké praktické využití: zdroj energie, redukční činidlo v chemické syntéze nebo metalurgii a také jako náplň meteorologických a pouťových balónků a do 30. let 20. století i vzducholodí.Hlavní metodou, která se v dnešní době používá k výrobě vodíku pro průmyslové použití, je parní reforming. V prvním kroku se výchozí surovina, například zemní plyn, zkapalněný plyn nebo benzin, sloučí s párou a s použitím heterogenního katalyzátoru se vyrobí syntézní plyn.

Kolik energie na výrobu vodíku : Na výrobu 1 kg vodíku je potřeba cca 9 l vody a cca 50 kWh elektrické energie.

Proč je vodík považován za ekologické palivo

Vodík je nejlehčí a nejjednodušší chemický prvek, který tvoří převážnou část hmoty ve vesmíru. Jeho specifické vlastnosti, zejména vysoká energetická hustota a nulové emise skleníkových plynů při jeho využití, z něj dělají ideálního kandidáta na palivo budoucnosti.

Kolik váží m3 vodíku : Vodík je za normálních podmínek (tj. za teploty 273,15 K a tlaku 101325 Pa) hořlavý plyn, bez barvy, chuti a zápachu. Je asi 14,5× lehčí než vzduch (0,0899 kg m–3) a díky své nízké molekulové hmotnosti těžko stlačitelný.

Vodík lze fyzicky uchovávat v plynné nebo kapalné formě. Bod varu vodíku je −252,9°C. Kvůli svému kryogennímu bodu varu vyžaduje kapalný vodík buď chlazení na velmi nízkou teplotu pro bezpečné skladování, nebo musí být organicky vázán (např. tekutý organický nosič vodíku – LOHC).

Vodík tvoří hydridy – dvouprvkové sloučeniny s nějakým prvkem. Iontové hydridy jsou sloučeniny vodíku s alkalickým kovem nebo kovem alkalických zemin. Vodík v nich má oxidační číslo -I. Jsou to pevné látky s vysokou teplotou tání, silná redukční činidla a když zreagují s vodou, vznikne vodík.

Kde se skladuje vodík

Vodík je kvůli jeho nízké hustotě nutné skladovat stlačený v tlakových láhvích. Ty musí být odolné přetlaku, destrukci a velmi těsné, aby vodík neunikal. Samotné stlačení vodíku je energeticky náročné. Pro stacionární skladování je využíváno i kryogenních zásobníků se zkapalněným vodíkem.Tzv. "vodíková/hydrogenovaná voda" je zcela obyčejná voda standardního chemického vzorce H2O, ve které je rozpuštěno velmi malé množství plynného vodíku, H2. Množství rozpuštěného vodíku je cca 1-2 mg na 1 litr vodíkové vody. Vodík se ve vodě moc nerozpouští, a velmi snadno vytěkává ven.Jednoznačným vítězem soutěže v roční spotřebě je televizor. Je puštěný průměrně 30 hodin týdně, takže se na celkové spotřebě domácností podílí celkem 27 procenty. Hned v závěsu s téměř 24 procenty se drží lednička, většinou kombinovaná s mrazákem.

Protože vodík má záporný Joule – Thomsonův koeficient, při uvolňování tlaku se zahřívá. Je proto nebezpečí, že při náhlé expanzi stlačeného vodíku může dojít k jeho samovolnému vznícení. Vodík je lehčí než vzduch a může se akumulovat ve vrchním prostoru, pod stropem místností, v případě jeho úniku.

Kde se v přírodě vyskytuje vodík : V přírodě se elementární vodík (H) vyskytuje jen ojediněle, a to v okolí sopek. Plynný vodík (H2) je však v přírodě častější. Například jako součást zemního plynu a vůbec je obsažen ve všech organických sloučeninách. Je také spolu s uhlíkem, kyslíkem, dusíkem významným biogenním prvkem.

Kolik váží 1 m3 zlata : zlato – 19 300 kg/m.

Kolik váží 1 m3 vody

Pro představu, hustota vody je přibližně 1000 kg/m3. Jeden metr krychlový vody (1000 litrů) tedy váží jednu tunu.

Vodík tvoří nejvíce sloučenin ze všech prvků – anorganické sloučeniny (hydridy, kyseliny, hydroxidy, soli) a hlavně organické sloučeniny (uhlovodíky a jejich deriváty, přírodní látky). Oxidační číslo vodíku ve sloučeninách je I, jen v iontových hydridech je –I. Hydridy jsou binární sloučeniny vodíku.Vodík je základním stavebním prvkem celého vesmíru. V přírodě se elementární vodík (H) vyskytuje jen ojediněle, a to v okolí sopek. Plynný vodík (H2) je však v přírodě častější. Například jako součást zemního plynu a vůbec je obsažen ve všech organických sloučeninách.

Jak vznika deuterium : Nový typ deuteria vzniká katalytickou reakcí za nízkého tlaku a teploty kolem 300°C.