Antwort V jakém skupenství se vyskytují látky? Weitere Antworten – Jaké je skupenství látek

V jakém skupenství se vyskytují látky?
Nejčastěji rozlišujeme tři skupenství pevné, kapalné a plynné, která jsou běžná v našem okolí. Jako čtvrté skupenství bývá často označováno plazma.Pevné, plynné a tekuté, taková jsou známá skupenství hmoty. Michael nám ukáže několik pokusů, při nichž vznikne plazma, unikátní tajemné čtvrté skupenství hmoty.Voda je látka, která má oproti všem ostatním mimořádné vlastnosti. Jednou z nich je, že se na Zemi vyskytuje ve všech třech skupenstvích.

Co je to pevné skupenství : Skupenství pevné

je takové skupenství, kdy soudržné síly mezi částicemi jsou tak velké,že jejich poloha v pevném stavu se prakticky nemění. Proto pevné látky mají stálý tvar a objem. Značí se (s).

V jakém skupenství se mohou vyskytovat látky

Látky mohou být pevné, kapalné nebo plynné. Těmto stavům říkáme skupenství. Látky pevné – dřevo, sklo, železo, papír, písek Látky kapalné – mléko, olej, voda, benzin Látky plynné – propan-butan, pára, vzduch.

V jakých skupenstvích se může vyskytovat látka : Látky se mohou vyskytovat ve třech různých skupenstvích – pevném, kapalném a plynném.

Zahříváním čiionizací plynu přechází látka do skupenství plazmatu. Plazma je plyn tvořený ionty a volnými elektrony. Mezi příklady přírodního plazmatu řadíme oheň či blesk.

Plazma se od plynného skupenství liší především tím, že na částice působí nejen síly gravitační, ale i elektromagnetické. Důsledkem je elektrická a tepelná vodivost plazmatu. Plazma má tendenci vytvářet lineární a plošné útvary – plazmová vlákna neboli pinče a proudové vrstvy neboli pinčové stěny.

Jaké je skupenství vody

Voda se vyskytuje ve 3 skupenstvích: Kapalné – největší zastoupení (oceány, moře, řeky…) Plynné (vodní pára) – výskyt v atmosféře. Pevné (led, sníh, kroupy…)Pevné látky rozdělujeme dle jejich vnitřní struktury na krystalické a amorfní. V prvním případě se látka skládá z pravidelně uspořádaných částic v krystalové mřížce, kde se nemohou částice volně pohybovat, jen kmitat kolem své rovnovážné polohy, zatímco v druhém případě mají částice jen krátkodosahové uspořádání.Plyn neboli plynná látka je jedno ze skupenství látek, při kterém jsou částice relativně daleko od sebe, pohybují se v celém objemu a prakticky na sebe nepůsobí přitažlivou silou. V chemických rovnicích se plyn podle potřeby označuje písmenem g (gas).

Se vzrůstající teplotou tenze páry roste. Při určité teplotě dosáhne tenze páry vnějšího tlaku a v případě rovnováhy kapalina – plyn začne kapalina vřít. Teplota, při níž dosáhne tenze par nad kapalinou vnějšího tlaku, se nazývá teplota varu.

Co dělá plazma v těle : Krevní plasma je roztok především bílkovin, minerálů a enzymů, které vedle funkce tekutého prostředí pro krvinky plní řadu dalších funkcí, například při přesunu vstřebaných živin, zástavě krvácení a zabezpečování imunity.

Kde se tvoří plazma : Biosyntéza převážné většiny plazmatických bílkovin probíhá v játrech, menší část je syntetizována na jiných místech, např. v lymfocytech (imunoglobuliny).

Kde se vyskytuje voda

v % z celkového množství vody na Zemi

oceány 97,22 %
slaná jezera a vnitrozemní moře 0,008 %
ledovce 2,136 %
voda v organismech 0,0001 %
sladkovodní jezera 0,009 %


Hustota. Největší hustotu nemá led, ale tekutá voda při 3,95 °C, dalším snižováním teploty se objem jednotkové hmotnosti vody zase zvětšuje.Rozdělují se na plyny, které jsou rozpínavé (vyplní libovolný prázdný objem) a dobře stlačitelné, a kapaliny, které při konstantním tlaku zachovávají svůj objem jsou stlačitelné jen velmi omezeně. Pevné látky pak zachovávají nejem objem, ale i svůj tvar.

Co tvoří látky : Látky mohou být ve skupenství pevném, kapalném a plynném. Všechny látky jsou složeny z částic (atomy, molekuly). Látka tvořená stejnými atomy se nazývá prvek. Atomy se mohou spojovat do větších celků, kterým říkáme molekuly.