Antwort V jaké podobě se vyskytuje povrchová voda? Weitere Antworten – Kde se vyskytuje voda

V jaké podobě se vyskytuje povrchová voda?
v % z celkového množství vody na Zemi

oceány 97,22 %
ledovce 2,136 %
voda v organismech 0,0001 %
sladkovodní jezera 0,009 %
vodní toky 0,0001 %

Půdní voda se nachází v půdě v pásmu provzdušnění (aerace) – tedy v pásmu, v němž se spolu s vodou vyskytuje i vzduch. Podzemní voda je pak naopak v pásmu nasycení (saturace) v němž jsou všechny dutiny a póry zaplněny vodou. Tyto dvě pásma pak odděluje tzv. hladina podzemní vody (zkráceně HPV).Druhy vod

  • 1.1 Srážková voda.
  • 1.2 Podpovrchová voda.
  • 1.3 Povrchová voda.
  • 1.4 Pitná voda.
  • 1.5 Minerální vody.
  • 1.6 Užitková voda.
  • 1.7 Provozní voda (technologická)
  • 1.8 Odpadní vody.

V jakém skupenství se vyskytuje voda na Zemi : Vodu najdeme na Zemi v pevném, kapalném i plynném sku- penství. Ve skupenství pevném, jako je led, sníh nebo jinovatka, se vyskytuje především v místech, kde je teplota nižší než 0 °C. Právě při 0 °C se začíná kapalná voda měnit na vodu pevnou. Tato změna může být velmi nebezpečná pro rostliny a živočichy.

Čím se liší povrchová a podzemní voda

Rozdíl mezi podzemní a povrchovou vodou

Podzemní voda se nachází v podzemí v trhlinách a prostorech v půdě, písku a kameni (např. artéské studny, umělé studny, prameny). Povrchová voda je jakákoli vodní plocha nad zemí, včetně potoků, řek, jezer, mokřadů, nádrží a potoků.

Kde se voda vyskytuje na pevnině : Povrch země Celkově tvoří povrch země 98 % vody, ale jen 2,5 % je z tohoto objemu voda čistá. Typicky se tato voda vyskytuje v řekách, jezerech, sněhu, ledu a pod zemí. Ve skutečnosti je pro obyvatele planety k dispozici pouze 1% vody.

Rozdíl mezi podzemní a povrchovou vodou

Podzemní voda se nachází v podzemí v trhlinách a prostorech v půdě, písku a kameni (např. artéské studny, umělé studny, prameny). Povrchová voda je jakákoli vodní plocha nad zemí, včetně potoků, řek, jezer, mokřadů, nádrží a potoků.

V přírodě se vyskytuje ve třech skupenstvích: v pevném – led a sníh, v kapalném – voda a v plynném – vodní pára. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Jak dělíme vodu podle skupenství

V přírodě se vyskytuje ve třech skupenstvích: v pevném – led a sníh, v kapalném – voda a v plynném – vodní pára. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).Povrchové vody jsou vody přirozeně se vyskytující na zemském povrchu, dělí se na stojaté (lentické) a tekoucí (lotické).Podzemní vody jsou vody, které se přirozeně vyskytují pod zemským povrchem v pásmu nasycení (saturace) v přímém styku s horninami. Jedná se o cenný přírodní zdroj, který by měl být chráněn před znečištěním a udržitelně využíván.

Vlastnosti mořské vody

Voda se skládá z 96,5% vody a 3,5% solí, rozpuštěných plynů (N2,O2,CO2) a organických látek. Nejvýznamnější je přítomnost soli NaCl. Objem rozpuštěných solí v 1 kg mořské vody se nazývá salinita. Činí v průměru 35‰ a kolísá mezi 33 – 37‰.

Jak se nazývají tři skupenství vody : Voda se vyskytuje ve 3 skupenstvích: Kapalné – největší zastoupení (oceány, moře, řeky…) Plynné (vodní pára) – výskyt v atmosféře. Pevné (led, sníh, kroupy…)

Co to je povrchová voda : Povrchové vody jsou vody přirozeně se vyskytující na zemském povrchu, dělí se na stojaté (lentické) a tekoucí (lotické). Povrchové vody jsou charakteristické velkou dynamikou prostředí a změnami v čase.

Jak Delime povrchovou vodu

Druhy povrchové vody

  1. tekoucí voda (lotická)
  2. stojatá voda (lentická) v uměle vytvořených nádržích (rybníky, nádrže, kanály) v přírodních nádržích (jezera, potoky)


Většina vody pod zemským povrchem pochází ze vsaku povrchové vody, ta se nazývá vadózní podzemní voda. Část této vody může být po dlouhá geologická období uzavřena mezi nepropustnými vrstvami – tuto podzemní vodu pak označujeme jako fosilní. Pokud vystupuje z nitra Země, jedná se o juvenilní podzemní vodu.2. Co je zdrojem sladké vody Zdrojem sladké vody jsou ledovce, podzemní voda a povrchová voda.

Co je to oceán : Oceán je velká masa vody (či jiné kapaliny) nalézající se na povrchu vesmírného tělesa, či pod některou z jeho vrstev (například ledem). Na Zemi tvoří oceány jedno těleso, které se nazývá světový oceán a pokrývá 71 % povrchu.