Antwort Proč vznikly plasty? Weitere Antworten – Jak vzniká plast

Proč vznikly plasty?
Plasty jsou organické makromolekulární látky vytvořené chemickou reakcí. Skládají se zejména z prvků uhlík (C), vodík (H), kyslík (O), dusík (N), chlor (Cl), síra (S) a křemík (Si). Plasty se vyrábějí třemi procesy: polymerací, polykondenzací a plyadicí.V roce 1909 připravil americký chemik narozený v Belgii, L. Baekeland, první čistě syntetický plast, bakelit (fenolformaldehodová pryskyřice). Jiný plast, ebonit, byl připraven už roku 1839 jako silně vulkanizovaný a plněný kaučuk.Prvním plastem vůbec byl parkesin čili umělá slonovina, chemicky nitrát celulózy, který vynalezl Angličan Alexander Parkes v roce 1855. Prvním plně syntetickým plastem byl bakelit – reaktoplast vznikající polykondenzací fenolu a formaldehydu (1909).

Jaké výhody mají plasty : Mezi výhody patří nízká měrná hmotnost, výborné zpracovatelské vlastnosti, plasty jsou elektrické izolanty, mají výbornou korozní odolnost, tlumí rázy a chvění, atd. Nevýhodou jsou nízké mechanické a časově závislé vlastnosti, kríp, ekologická zatížitelnost, apod.

Kde vznikl plast

Doba, kdy můžeme doopravdy mluvit o skutečné historii objevu plastu je v roce 1862, kdy v Londýně na průmyslové výstavě byla tehdy představena nová hmota. Látka, která byla tvrdá jako rohovina a zároveň ohebná jako kůže. Dala se odlévat, lisovat, barvit a řezat.

Jak oživit plasty : Před oživením plastů je důležité je důkladně vyčistit. K tomu můžete použít běžný autošampon nebo speciální čistič plastů, jako je například APC čistič. APC čistič je univerzální čistič, který lze použít na různé povrchy, včetně plastů. Je účinný proti nečistotám, mastnotě a vodnímu kameni.

Kde se v moři bere plastový odpad Více než polovina všech plastů, které skončí v mořích, pochází z Číny, Indonésie, Filipín, Thajska či Vietnamu. Tři čtvrtiny plastu pocházejícího z těchto zemí je odpad, který lidé jen tak vyhodí ven.

Neandrtálci používali první plast

Historii plastů registrujeme v 19. století. I když existují důkazy, že už neandrtálci uměli pracovat s materiály, které měly lepící vlastnosti. A ve středověku tamní obyvatelé používali plasty přírodního původu.

Co se uvolňuje z plastů

Při spalování plastických hmot v malých topeništích se uvolňuje oxid uhelnatý, chlorovodíkový plyn, dioxiny, chlorované furany, kyanovodík, fosgen, těžké kovy. Ty mohou zapříčinit krevní abnormality, poškození jater, rakovinu a vady při narození.Patří do žlutého kontejneru.Podobně jako kovy jsou plasty využívány v obrovském množství. Hlavně ve stavebním a automobilové, dále také v elektrotechnickém, potravinářském nebo oděvním průmyslu. Plasty se často využívají jako obalové materiály. Po recyklaci je možno plasty znovu zpracovat pro další využití ( ploty, lavičky, plastová dlažba..).

Po vyčištění plastů můžete přistoupit k jejich oživení. K tomu můžete použít speciální oživovač plastů. Oživovač plastů obsahuje látky, které obnovují barvu plastu a dodávají mu lesk.

Co se vyrábí z plastů : Z některých jednodruhových vytříděných plastů se také mohou vyrábět textilní či technická vlákna, a z nich poté např. koberce, výplně do zimních bund, dek a spacáků, autočalounění, mikiny, trika a dresy nebo také rozvodné vrstvy dětských plenek. Nejširší využití v tomto ohledu má PET.

Co všechno se vyrábí z plastů : Recykluje se také plast

Používají se hodně ve stavebnictví třeba ke stavbě protihlukových stěn, doma z nich máte zahradní nábytek, vyrábí se z nich různé mřížky, kryty, izolace nebo tašky a pytle. Z PET lahví se recyklací vyrábí opět PET lahve nebo také silonové vlákno.

Co se děje s plasty

Z vytříděných PET lahví se vyrábějí technická či textilní vlákna a z nich pak koberce nebo oděvy případně nové láhve, vázací pásky, apod. Plastové sáčky, fólie nebo tašky se převážně regranulují a následně slouží k výrobě nových fólií.

Chování plastů závislé na působení tepla rozděluje plasty na termoplasty a reaktoplasty. Termoplasty: lze je tvarovat díky působení tepla, to znamená, že působením tepla měknou – přecházejí do plastického stavu. Naopak působením chladu tuhnou – přecházejí do tuhého stavu.S úplně prvním plastem přišel vynálezce Alexander Parkes v roce 1855, byl vytvořen pomocí umělé slonoviny (nitrát celulózy). Ze slonovinového plastu se začaly vyrábět například podešve bot. Později byl dále vynalezen plně syntetický plast – Bakelit nebo první vinylové plasty.

Jak renovovat plasty : Nejtrvanlivější metodou renovace je broušení velmi jemným smirkovým papírem (P600 až P800). Následovat bude odmaštění a nastříkání základovou barvou – takzvaným plničem. Po zaschnutí se opět zbrousí smirkovým papírem o hrubosti P1000 a jemnějším a to za mokra. Potom už lze aplikovat černou barvu na plasty.