Antwort Proč Vejmrda? Weitere Antworten – Proč se říká Vejmrda

Proč Vejmrda?
Ačkoliv po přečtení názvu očekáváte nejspíše nějaký nevkusný vtip, pochází tento název podle etymologického slovníku jazyka českého od pana Machka, z doby, kdy slovo mrdati či mrcati bylo běžně používáno jako synonymum výrazů: pohybovat ocasem, vrtět, či přeneseně: obrůstat tenkými kořeny.Postup přípravy receptu

  1. Jablka zbavíme jadřinců, oloupeme a nastrouháme do misky.
  2. Přelijeme vychladlým hovězím vývarem a necháme zhruba hodinu odpočinout, aby se chutě propojily a křen nebyl tak ostrý.
  3. Zbytek směsi můžete dát do sklenice a uložit do ledničky, vydrží přibližně měsíc.

Zato nás ale hned zaujal název vejmrda, který se poměrně často objevoval jako označení právě pro jablka s křenem. Kromě těchto dvou základních surovin se do vejmrdy přidává ještě ocet, masový vývar a špetka soli.

Jak se dělá křen s jablky : Křen oloupeme a nastrouháme na jemno. Jablka omyjeme, vykrájíme jadřince a nastrouháme na jemno. Obojí dáme do mísy, přidáme šťávu z jednoho citrónu a špetku soli. Důkladně promícháme a natlačíme do čistých lahviček, zavíčkujeme a skladujeme v lednici.

Jak se dělá Vejmrda

Červená jablka i křen nastrouháme najemno. Lehce osolíme, ochutíme octem, a pokud jablka nejsou dostatečně sladká, přidáme i trochu cukru. Přilijeme menší množství čirého vývaru z ovarové polévky. Promícháme a můžeme podávat k zabijačkovému guláši.

Co dělat s křenem : Lžička strouhaného křenu se doporučuje při chřipce nebo nachlazení, protože uvolňuje hleny a pomáhá při vykašlávání. Ovšem konzumaci nepřehánějte, v nadměrném množství může dráždit žaludek. Křen se skvěle hodí k masu, vejcím nebo sýrům. Asi nejznámější je křenová omáčka k hovězímu nebo uzenému masu.

Vodu svaříme s cukrem a solí, přidáme ocet a opět přivedeme k varu. Křen jemně nastrouháme, spaříme nálevem, hned naplníme do zavařovacích sklenic a uzavřeme. Skleničky dáme do zavařovacího hrnce s teplou vodou a sterilujeme. Po zahřátí na 90 stupňů při této teplotě sterilujeme 25 minut.

Lžička strouhaného křenu se doporučuje při chřipce nebo nachlazení, protože uvolňuje hleny a pomáhá při vykašlávání. Ovšem konzumaci nepřehánějte, v nadměrném množství může dráždit žaludek. Křen se skvěle hodí k masu, vejcím nebo sýrům. Asi nejznámější je křenová omáčka k hovězímu nebo uzenému masu.

Jak se nakládá křen

Očištěný křen nakrájíme na kolečka a rozmixujeme s 2 dcl převařené vody, 1 dcl oleje, lžící cukru, lžící octa a lžičkou soli. Vytvořenou kaši plníme do malých skleniček od přesnídávek (z množství jsou 3 a půl sklenky) a uložíme do lednice, kde nám tato směs vydrží až 1 rok.Troubu nastavte na 100 °C a husu ze všech stran okmínujte. Oloupejte jablka a vložte je do vnitřku husy. Tímto krokem si opět pomůžete k lepší a šťavnatější chuti.Proč křen nepálí U staršího křenu se může stát, že ztrácí svou sílu. To je způsobeno tím, že látky, které obsahuje a které nás nutí při konzumaci křenu slzet (a přesto pokračovat v jídle), jsou těkavé a uvolňují se, když se kořen mechanicky naruší. Nastrouhaný křen proto svou říznost ztrácí velmi rychle.

Výraznou chuť jeho kořene lze zjemnit, když se po nastrouhání smíchá s nějakou delikátní ingrediencí, například se smetanou, šlehačkou či jablky. Čerstvý křen si nejlépe rozumí se saláty, především se zelným, a se studenými omáčkami.

Jak chutná křen : Tip. Křen je velmi výrazný a ostrý na chuť, proto se doporučuje podávat až ve vyšším věku. Kombinovat se dá např. do tvarohových pomazánek nebo s červenou řepou.

Proč jíst křen : Obzvláště na podzim a v zimě, kdy se kolem množí nachlazení, viróz a chřipek. Avšak nejen proti těmto neduhům je křen účinným bojovníkem. Kořen křenu je ohromným zásobníkem tolik potřebného vitamínu C a kyseliny listové. Křen povzbuzuje činnost žaludku a střev.

Na co je zdravý křen

Přisuzují se mu protirakovinové účinky. Kromě velkého množství vitaminu C obsahuje vápník, draslík, hořčík, železo, zdraví prospěšné enzymy a organické kyseliny, fytoncidy a další. Zvyšuje vylučování trávicích šťáv, zlepšuje látkovou výměnu. Doporučuje se proto při infekčních chorobách, hlavně horních cest dýchacích.

Pro lidský organismus je přínosem kyselina listová a vitamin C – jejich obsah závisí na odrůdě. Jablka obsahují také řadu minerálů: draslík, železo, hořčík nebo vápník, a sekundární metabolity rostlin. Vysoký podíl vlákniny ve formě pektinu a celulózy podporuje trávení a pomáhá předcházet zácpě.Jablko obsahuje asi 85% vody, ovocné cukry, draslík, v menším množství fosfor, hořčík, železo, provitamin A, vitaminy skupiny B, menší množství vitaminu C. Napomáhají trávení a regulují kyselost žaludku, proto jsou užitečná při překyselení, žaludečních vředech a jaterních potížích.

Jak oživit křen : Změklý, ovadlý křen osvěžíte docela snadno tím, že seříznete horní i dolní okraj kořene, případně ho rozkrojíte v půli a následně vložíte do studené vody. Křen si natáhne během hodiny, či do druhého dne vodu a bude jako čerstvý.