Antwort Proč v naší přírodě zajíců ubývá? Weitere Antworten – Co jí zajíc polní

Proč v naší přírodě zajíců ubývá?
Zajíc polní je býložravý, přes léto požírá zejména různé byliny, zbytky plodin po sklizni, přes zimu okusuje i větve a na jaře vyhledává také mladé pupeny. Zajíc tráví potravu dvakrát, poprvé nedokonale a vyloučený kašovitý trus opět sežere.Také podle chování můžeme orientačně soudit na věk jedince, starší zajíc je obyčejně opatrnější, rychleji kličkuje, vyhledává si lože na příhodném místě a dříve se do něj vrací pokud byl vyplašen. U ulovených zajíců lze věk rozeznat již mnohem spolehlivěji než u zajíců živých.Za potravu si vybírá různé druhy travin, bylin a také dřevnaté části keřů a stromů. Zajíci využívají vyvinutý čich a sluch, méně zrak. Při úniku zajíci vyvinou značnou rychlost (až 70 km/hod ). Voda jim není překážkou, neboť umí také dobře plavat.

Co s nalezeným zajíčkem : Naleznete-li mládě zajíce, které tiše sedí v trávě, nedotýkejte se ho a co nejdříve od něj odejděte. Pomoc nepotřebuje, není opuštěné. Kdyby bylo, hledalo by svou matku, běhalo by za lidmi či psy a pískalo by.

Jak vypada zajíc

Zajíc polní (Lepus europaeus) je stejně jako králík zástupcem řádu zajícovců (nikoli hlodavců, jak je někdy mylně uváděno). Charakteristické jsou pro něj dlouhé ušní boltce s černými špičkami. Měří 50 až 70 cm, váží mezi 2,5 a 6 kg. Vyskytuje se jak v zemědělské krajině, tak – poněkud řidčeji – v lesnatých oblastech.

Co má rád zajíc : Potrava: Výlučně rostlinná potrava podle celoroční nabídky. V zimě okusuje letorosty a ohryzává kůru listnatých dřevin, příležitostně konzumuje různé dužnaté plody a semena. Zpravidla vystačí s vodou obsaženou v přijímané potravě. Popis: Zajíc polní má protáhlé tělo, oválnou hlavu s nápadně dlouhými ušními boltci.

Potrava:Bezobratlí živočichové (žížaly, plži, stonožky, larvy hmyzu, pavouci, sekáči, chvostoskoci). Popis: Rejsek horský má delší ocas než rejsek obecný.

OBECNĚ VHODNÉ KRMIVO

– seno, tráva, luční byliny, zelenina (saláty, zelené natě, mrkev, celer, řapíkatý celer, petržel, řepa, papriky vč. jadřince, okurka, rajče, kedlubna, ředkvičky, ředkev, zelí (jen trošku, může nadýmat!), cuketa, fenykl, brokolice, květák, špenát, řeřicha, a další…)

Jak se říká samici od zajíce

Samice: zaječka, zaječice. Mládě: zajíče, zajíček.Jde o býložravce schopné rychlého běhu. V Evropě žijící zajíc polní (Lepus europaeus) dokáže vyvinout rychlost až kolem 55 km/h a jeho skoky mohou být dlouhé až 5 metrů.Vaše zvíře se mohlo cítit uražené, nedoceněné nebo žárlivé. Zadruhé může být dupání varovným signálem – králík může dupat, když se bojí a cítí se ohrožen. Dupáním vás chce varovat před nebezpečím. Pokud váš králík často dupe a zároveň kulhá nebo začne skřípat zuby, může to být příznak bolestí bříška.

Některé druhy zeleniny mohou způsobit kvašení v žaludku a ve střevech, a proto mohou králíčky s citlivějším zažíváním nadýmat. Tyto druhy navíc obsahují kyselinu šťavelovou (více viz pod tabulkou zeleniny). Jsou to všechny druhy zelí, brokolice, kedluben (i jeho listy), kapusta a špenát.

Jaký je rozdíl mezi zajícem a králíkem : Na konci uší má zajíc černé špičky, které jsou pro něj typickým znakem. Králík má naopak kulatější tělo, kratší nohy a uši, které jsou kratší než jeho hlava. Uši králíka mají zaoblené špičky a jsou obvykle stejné barvy jako zbytek srsti. Dalším rozdílem mezi králíkem a zajícem je barva srsti.

Jak poznat že je králík naštvaný : Nejčastější otázky:

  1. Tělesná řeč: Naštvaný králík může mít například vztyčené uši, otočené dozadu nebo na stranu.
  2. Zvuky: Králíci mohou při naštvanosti vydávat zvuky jako je syčení, vrčení nebo dokonce křik.
  3. Kousání nebo škrábání: Pokud se králík cítí ohrožený nebo velmi naštvaný, může se snažit kousnout nebo škrábat.

Co to znamená když je králík lize

Olízl vás králík Gratulujeme! To je nezvratný důkaz králičí lásky. Králík olizuje jen ty, které má opravdu rád, protože vás chce potěšit.

Zakázané potraviny: co nesmí jíst králík

  • Brambory: Syrové brambory nejsou vhodné jak pro králíky, tak pro lidi.
  • Fazole: Každý, kdo jedl fazole ví, že způsobují nepříjemnou plynatost.
  • Rebarbora: Každá část této zeleniny je pro králíky jedovatá či škodlivá, od listové zeleniny až po kyselé stonky a kořeny.

Strava králíka by se měla skládat ze základního krmiva (seno a komerční krmivo) a doplňků. Nikdy nezapomínáme, že králík potřebuje mít neomezený přístup k čisté vodě (nejlépe v napáječce). V žádném případě nenabízíme zvířeti alkohol, kořeněná jídla, sladkosti, kávu nebo uzeniny.

Co má nejraději králík : Denní dávkou jsou asi dvě hrsti a fantazii se meze nekladou. Super je například mrkev, fenykl, řapíkatý celer, brokolice, salát. Pozor si ale dejte na ty druhy zeleniny, které by v žaludku mohly způsobit kvašení a nadýmání – řeč je například o zelí, špenátu, kapustě apod. Králíci jsou mlsouni a bylinky mají moc rádi.