Antwort Proč se zakalí hovězí vývar? Weitere Antworten – Co dělat když se zakalí vývar

Proč se zakalí hovězí vývar?
"Když se toho chceš zbavit, ušleháš bílky na sníh, přidáš je do zchladlého vývaru, a ta vaječná bílkovina na sebe naváže tu bílkovinu vysráženou z masa; a máš ho krásně čirej, takovej jiskrnej," radí šéfkuchař. Pak se to nesmí zamíchat.Vývar vařím pomalu, pozvolna, několik hodin, dávám cibuli se slupkou, kousek rajčete (babská rada, že zabrání zakalení), odebírám ten šum a neměla by se tam nalít studená voda z kohoutku, musí se převařit, aby se nezakalil, cedím přes sítko.V případě polévky jde o nežádoucí jev, jiné potraviny by bez tohoto procesu naopak vůbec nevznikly. Polévka nejčastějí zkysne proto, že v ní narostou mikroorganismy (např. kvasinky či bakterie rodu Lactobacillus a mnoha dalších), které produkují jednoduché organické kyseliny, hlavně kyselinu mléčnou, máselnou, octovou.

Proč se z vývaru sbírá pěna : Té pěně se říká šum, a obsahuje různé aminokyseliny, vysrážené bílkoviny a nečistoty. Některé mohou být zdraví škodlivé či dokonce přímo toxické. Proto zkušení kuchaři doporučují při vaření šum sbírat pěnovačkou či jemným sítkem. To ale vyžaduje dost času stráveného nad vývarem se sítkem v ruce.

Jak se zbavit Zakaleneho vývaru

Vyčištění zakaleného vývaru pomocí bílků

Opatrně je do vývaru vmíchejte a přiveďte ho opět k varu, aby se bílky usadily. Sejměte vývar z plotny a nechejte ho vychladnout, a poté ho přeceďte přes velmi jemný cedník nebo namočené plátno.

Jak poznat zkažený vývar : Zkažené hovězí poznáte velmi jednoduše na první pohled. Rozhodně nekupujte a nekonzumujte hovězí maso, pokud má následující vlastnosti: slizký a lepkavý povrch. výrazně páchne.

K opečené zelenině přidám cibuli, maso, kosti, všechno koření a sůl. Zaliju studenou vodou a přivedu k varu. Poté stáhnu na mírný plamen a nechám vývar "táhnout" 4-6 hodin. Během vaření vývar sleduju, nemíchám a pomocí polévkové lžíce opatrně z hladiny odebírám pěnu, která se mi tvoří na povrchu.

Hovězí maso a kosti vložíme do pekáčku a nejprve asi 20 minut opečeme v troubě (ale nemusíme). Pak vše vložíme společně s očištěnou zeleninou, solí, kořením do hrnce a zalijeme studenou vodou. Na malém plameni vaříme 3 hodiny. Nakonec polévku scedíme, dosolíme a přidáme nasekané bylinky.

Jak vychladit polévku aby Nezkysla

Postavit hrnec do dřezu, kde je studená voda a chladit, občas zamíchat. Vodu ve džezu vyměnit a studenou polévku dát pak do ledničky. Skladuju v chladu. A pokud má vydržet dýl, nedávám do ní mlíko (což normálně dávám).Když se vaří fond nebo vývar, na hladině se objeví nečistoty (neboli „pěna“). Pěna vzniká vysrážením bílkovin z masa, které obsahují celou řadu chemických sloučenin.Pokud vývar obsahuje těstoviny nebo kousky masa či zeleniny, měl by vydržet zhruba 3 dny. Myslete přitom na to, že drůbeží maso se kazí rychleji než například hovězí. To samé platí i v případě, že jsou ve vývaru vejce, houby nebo ryby. Proto před konzumací vždy zkontrolujte konzistenci, vůni a vzhled pokrmu.

Horká polévka na plotně, zakrytá pokličkou, chladne velice pomalu. S postupujícím časem ztrácí na síle a chuti a hrozí nebezpečí, že se zkazí a budeme ji muset vylít. Vývar totiž musíme vložit do mrazáku nebo do ledničky co nejdříve po dovaření.

Jak dlouho vařit hovězí maso aby bylo měkké : Hovězí maso se potřebuje vařit déle než vepřové nebo kuřecí. V závislosti na velikosti bychom klidně mohli říct i 2 nebo 3 hodiny. Pokud máte tlakový hrnec, počítejte s tím, že se doba přípravy značně zkrátí. Nezáleží však jen na velikosti masa, ale také na jeho stáří.

Jak udělat dobrý vývar : Na vývar je nejlepší směs divokého koření, tedy bobkového listu, nového koření a celého pepře. Pro zvýraznění chuti ho můžete nasucho orestovat na pánvi a poté přidat do vývaru. Ale nepřehánějte to s ním. Na jeden litr vody bohatě stačí jeden bobkový list, dvě kuličky nového koření a 4 kuličky pepře.

Jak dlouho dělat hovězí vývar

K opečené zelenině přidám cibuli, maso, kosti, všechno koření a sůl. Zaliju studenou vodou a přivedu k varu. Poté stáhnu na mírný plamen a nechám vývar "táhnout" 4-6 hodin. Během vaření vývar sleduju, nemíchám a pomocí polévkové lžíce opatrně z hladiny odebírám pěnu, která se mi tvoří na povrchu.

Hovězí maso se potřebuje vařit déle než vepřové nebo kuřecí. V závislosti na velikosti bychom klidně mohli říct i 2 nebo 3 hodiny. Pokud máte tlakový hrnec, počítejte s tím, že se doba přípravy značně zkrátí. Nezáleží však jen na velikosti masa, ale také na jeho stáří.Moc kyselé jídlo

Dá se to spravit například máslem, smetanou nebo mlékem. Nicméně musíte očekávat, že následný pokrm bude trochu jinak chutnat.

Čím můžeme zahustit polévku : Sametové bílé polévky, třeba kulajdu nebo chřestovou polévku, může zahustit vaječný žloutek, který je zároveň zjemní. Do hotové vroucí polévky přidejte žloutek smíchaný s mlékem nebo smetanou. Už dál nevařte, aby se žloutek nesrazil. Pokud chcete zahustit jen smetanou, používejte tu, která má alespoň 30 % tuku.