Antwort Proč se v Česku neslaví halloween? Weitere Antworten – Jak se slaví Halloween v České republice

Proč se v Česku neslaví halloween?
Halloween v České Republice

V České republice se Halloween stává stále populárnějším. Děti si oblékají kostýmy a chodí po domech s výkřikem "Trick or treat!" (můžeme přeložit jako "Koledu, nebo něco provedu!"). Mnoho restaurací a klubů také pořádá tematické večírky a oslavy.Zvyky dnešního Halloweenu se rozvinuly v Irsku pravděpodobně na základě prolnutí zvyků vycházejících ze staroirského pohanského svátku Samhain, oslav římských pohanských svátků a křesťanských slavností Všech svatých, které papež vytvořil jako křesťanskou náhradu pohanského svátku Samhain.Žádná Amerika, Halloween původně pochází ze Skotska a Irska.

Název tohoto svátku vznikl zkrácením skotského All Hallow´s Eve, který se odehrával v předvečer svátku Všech svatých 31. října.

Co mají Dušičky a Halloween spolecneho : Halloween je svátkem výrazně mladším než jsou Dušičky, ovšem kořeny má také v pohanských rituálech. Podle Keltů měli třeba právě duchařské převleky a vydlabané strašidelné obličeje odhánět zlé duchy. Ovšem to, co je dodnes významným společným rysem Halloweenu i Dušiček, je element ohně.

Proč se dělá Halloween

Tento svátek se konal přesně mezi podzimní rovnodenností a zimním slunovratem a byla to jakási oslava příchodu zimy a keltského Nového roku. Keltové věřili, že je to zároveň den, kdy se objevuje most mezi světem mrtvých a živých a duše tak mohou na jednu noc přicházet zpět za námi.

Proč neslavím Halloween : Lidé věřili, že v tyto dny, stejně jako ve dny Slunovratu, stojí duše jejich předků jako ochranný štít proti temnotě.

Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem a koledují o sladkosti. Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, sovy, výři atd. Typickými barvami jsou oranžová a černá.

Název „Halloween“ vznikl zkomolením anglického „All Hallows' Eve“, což v překladu znamená předvečer slavnosti Všech svatých, křesťanského svátku, kdy se připomínají všichni svatí. Slavnost Všech svatých se slaví 1. listopadu, takže Halloween připadá každoročně na 31. října.

Proč je netopýr symbol Halloweenu

Netopýři byli vždy slučováni s ďáblem a temnými silami. Bez netopýrů se neobešla řada čarodějných lektvarů, čarodějnice pak pily netopýří krev, aby mohly létat. Oslavy Halloweenu si dnes užívají především děti, zatímco v Americe je předvečer svátku Všech svatých spjatý s koledou, u nás zdomácnělo vydlabávání dýní.Lidé je kládou na hroby svých zesnulých jako projev úcty a lásky. Květiny a svíčky symbolizují nesmrtelnost duší a světlo, které osvětluje cestu zemřelým do nebe. Na hrob vašeho blízkého můžete přidat také decentní dekorační sošky se vzpomínkovým nápisem.Dušičky pochází z keltské tradice, ze svátku Samhain, který se slavil v den keltského nového roku – v den, kdy podle keltské víry prolíná náš svět se světem mrtvých. Keltové zapalovali ohně, aby se duše pozůstalých mohla ohřát a strávit s nimi noc.

Dnes se již nepoužívá Keltské označení Samhain, ale všichni slaví tento svátek jako Halloween. Oslavy probíhají většinou v rámci rodiny, mezi přáteli nebo v místní komunitě (sousedé, přátelé apod.). Děti si oblékají strašidelné kostýmy a " go trick-or-treating" (chodí koledovat) po okolí.

Jak se anglicky řekne Halloween : Slovo Halloween je zkrácený výraz pro "All Hallow´s Eve" (tedy předvečer Všech svatých).

Kolik květů na hřbitov : Počet květin na pohřeb má být podle pověr vždy sudý. Říká se, že sudý počet květin má zahnat osamělost mrtvých, kterým chybí spřízněná duše do páru. Lichý počet květin, konkrétně jednu bílou růži, nosíme na pohřeb mladého člověka jako symbol mladého života, který vyhasl příliš brzy.

Kdy se chodí na hrob na Dušičky

Dřív lidé věřili, že právě na začátku listopadu se svět živých prolíná se světem zemřelých. Dnes 2. listopadu na Dušičky chodíme na hřbitovy, zdobíme hroby svých blízkých věnci a květinami, zapalujeme svíčky a vzpomínáme.

Svátek všech svatých či slavnost všech svatých slaví 1. listopadu všechny křesťanské církve a oslavují tak všechny svaté, nejenom ty, kteří byli oficiálně kanonizováni a mají během roku své samostatné svátky. Slaví se v mnoha evropských zemích a v České republice se dokonce uvažovalo o jeho zařazení mezi státní svátky.Oslavy probíhají většinou v rámci rodiny, mezi přáteli nebo v místní komunitě (sousedé, přátelé apod.). Děti si oblékají strašidelné kostýmy a " go trick-or-treating" (chodí koledovat) po okolí. Každý navštívený je koledníky vyzván k vydání sladké odměny ( treat).

Jak se slaví Halloween v Německu : Belgie. V Belgii se uctívají svatí rozsvícenou svíčkou za oknem, což ukazuje spíše na tradiční pojetí předvečera svátku Všech svatých. Také v Německu, Švédsku či Maďarsku se pořádá stále více halloweenových party povzbuzených americkými hororovými filmy.