Antwort Proč se říká Vejmrda? Weitere Antworten – Proč Vejmrda

Proč se říká Vejmrda?
Připadá vám staročeský název „VEJMRDA“ hanlivý Přesto nejde o vulgární slovo. Jeho význam vychází ze staročeského „vrtět se, pohybovat ocasem či obrůstat kořínky“. Název byl vlastně odvozen od roztřepených kořínků křenu.Vejmrda je tradiční moravská pochoutka z křene, masového vývaru, octa a většinou jablek, které jsou nahrazeny voňavými kdoulemi.Zato nás ale hned zaujal název vejmrda, který se poměrně často objevoval jako označení právě pro jablka s křenem. Kromě těchto dvou základních surovin se do vejmrdy přidává ještě ocet, masový vývar a špetka soli.

Jak dlouho vydrzi Vejmrda : Postup přípravy receptu

  1. Jablka zbavíme jadřinců, oloupeme a nastrouháme do misky.
  2. Přelijeme vychladlým hovězím vývarem a necháme zhruba hodinu odpočinout, aby se chutě propojily a křen nebyl tak ostrý.
  3. Zbytek směsi můžete dát do sklenice a uložit do ledničky, vydrží přibližně měsíc.

Jak se dělá Vejmrda

Křen oloupeme a nastrouháme na jemno. Jablka omyjeme, vykrájíme jadřince a nastrouháme na jemno. Obojí dáme do mísy, přidáme šťávu z jednoho citrónu a špetku soli. Důkladně promícháme a natlačíme do čistých lahviček, zavíčkujeme a skladujeme v lednici.

Co udělat s křenem : Lžička strouhaného křenu se doporučuje při chřipce nebo nachlazení, protože uvolňuje hleny a pomáhá při vykašlávání. Ovšem konzumaci nepřehánějte, v nadměrném množství může dráždit žaludek. Křen se skvěle hodí k masu, vejcím nebo sýrům. Asi nejznámější je křenová omáčka k hovězímu nebo uzenému masu.

Pokud chcete variantu jemnější, sterilizujte zavíčkované sklenice cca 15 minut při 80 stupních. Takto ošetřená vejmrda je jemná, přitom pikantní a lehce štiplavá po křenu, ve špajzu vám vydrží rok i déle. Přitom je bez zbytečného bílého cukru a konzervantů.

Lžička strouhaného křenu se doporučuje při chřipce nebo nachlazení, protože uvolňuje hleny a pomáhá při vykašlávání. Ovšem konzumaci nepřehánějte, v nadměrném množství může dráždit žaludek. Křen se skvěle hodí k masu, vejcím nebo sýrům. Asi nejznámější je křenová omáčka k hovězímu nebo uzenému masu.

Jak se Zavaruje křen

Vodu svaříme s cukrem a solí, přidáme ocet a opět přivedeme k varu. Křen jemně nastrouháme, spaříme nálevem, hned naplníme do zavařovacích sklenic a uzavřeme. Skleničky dáme do zavařovacího hrnce s teplou vodou a sterilujeme. Po zahřátí na 90 stupňů při této teplotě sterilujeme 25 minut.Výraznou chuť jeho kořene lze zjemnit, když se po nastrouhání smíchá s nějakou delikátní ingrediencí, například se smetanou, šlehačkou či jablky. Čerstvý křen si nejlépe rozumí se saláty, především se zelným, a se studenými omáčkami.Obzvláště na podzim a v zimě, kdy se kolem množí nachlazení, viróz a chřipek. Avšak nejen proti těmto neduhům je křen účinným bojovníkem. Kořen křenu je ohromným zásobníkem tolik potřebného vitamínu C a kyseliny listové. Křen povzbuzuje činnost žaludku a střev.

Proč křen nepálí U staršího křenu se může stát, že ztrácí svou sílu. To je způsobeno tím, že látky, které obsahuje a které nás nutí při konzumaci křenu slzet (a přesto pokračovat v jídle), jsou těkavé a uvolňují se, když se kořen mechanicky naruší. Nastrouhaný křen proto svou říznost ztrácí velmi rychle.

Jak se dělá Vejmrda recept : Červená jablka i křen nastrouháme najemno. Lehce osolíme, ochutíme octem, a pokud jablka nejsou dostatečně sladká, přidáme i trochu cukru. Přilijeme menší množství čirého vývaru z ovarové polévky. Promícháme a můžeme podávat k zabijačkovému guláši.

Jak chutná křen : Tip. Křen je velmi výrazný a ostrý na chuť, proto se doporučuje podávat až ve vyšším věku. Kombinovat se dá např. do tvarohových pomazánek nebo s červenou řepou.

Jak se čistí křen

Máme-li křen v záhoně, opatrně ho vyryjeme a ze silného hlavního kořene odstraníme kořeny postranní. Ty uchováváme stejně jako křen určený ke konzumaci, ale s tím rozdílem, že je nejíme, protože na jaře v dubnu poslouží pro výsadbu. Křen zbavíme zeminy, ale neomýváme vodou a necháme oschnout.

Pomáhá předcházet zažívacím potížím, jako je zácpa, a podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech. Léčba dýchacích cest: Silná chuť a aroma křenu může pomoci uvolnit nosní dutiny a průdušky. Může být užitečný při symptomatické léčbě rýmy, zánětu průdušek a jiných respiračních onemocnění.Léčivé účinky

  • pomáhá udržet správnou střevní mikroflóru.
  • podporuje tvorbu vitamínu B1, který zlepšuje paměť a schopnost soustředit se.
  • povzbuzuje chuť k jídlu.
  • snižuje krevní tlak.
  • napomáhá při zánětu močových cest nebo ledvin.
  • křen s medem mírní silný kašel a zahlenění

Co léčí křen : Pomáhá předcházet zažívacím potížím, jako je zácpa, a podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech. Léčba dýchacích cest: Silná chuť a aroma křenu může pomoci uvolnit nosní dutiny a průdušky. Může být užitečný při symptomatické léčbě rýmy, zánětu průdušek a jiných respiračních onemocnění.