Antwort Proč se chodí Hrkat? Weitere Antworten – Kdo chodí Hrkat

Proč se chodí Hrkat?
Dřív chodívali jen kluci, ale pár let zpátky hrkají i děvčata, ale spíš ty, co mají bráchu, takže jdou s ním.Proč se vlastně hrká Na Zelený čtvrtek byl Pán Ježíš zrazen a zajat, na Velký pátek byl za nás mučen, ukřižován a pohřben a v hrobě odpočíval po celou Bílou sobotu. Proto v tyto tři dny nezvoní zvony, ale ozývá se smutný zvuk dřevěných hrkaček.Hrká se vždy v pravidelnou dobu: brzy ráno, v poledne a večer, na Velký pátek ještě ve tři odpoledne, tj. v hodinu Ježíšovy smrti. Chlapci vždy vychází z ustáleného místa, např. od některé kapličky nebo od kostela jako v Přímětcích, a celou vesnici mnohdy obejdou ve formě uzavřeného kruhu.

Jak chodi Hrkaci : Často kluci vycházejí od kostela, od kříže, od zvonice, začínají společnou modlitbou, u křížů se zastavují, pomodlí se, někdy je s klapotem také obcházejí dokola. A stále platí, že stejně jako v minulosti si výslužku, tedy naturálie i peníze, vybírají až na Bílou sobotu. Liší se obchůzky v obcích časově

Co znamená Hrkani

Velikonoční hrkání je náhradou za zvuky zvonů, které v průběhu roku oznamují čas a radostné události. Během velikonočního třídenní zvony nezvoní; lidově se říká, že zvony odletěly do Říma.

Proč se chodí Hrkat na Velikonoce : V době velikonočních svátků od Zeleného čtvrtku večer, přes celý Velký pátek až do poledne o Bílé sobotě nesmí v kostele vyzvánět zvony. Říká se, že zvony odletěly do Říma. Proto se v čase, kdy mají zvony vyzvánět, zavedla tradice hrkání. Hrkači,chlapci, projdou celou vesnicí po tradiční trase.

Stejně, jako zvony zvoní ráno, v poledne a večer, tak i hrkači musí chodit ve stejnou dobu. V pátek jdou navíc ještě ve tři hodiny odpoledne, kdy oznamují Kristovu smrt. Končí se v sobotu v 6:00 ráno. Samotnému hrkání předchází pečlivá příprava hrkačů, klepačů, řehtaček, ale i hrnců, pokliček a vařeček.

Komentář k symbolice a významu velikonočního hrkání

Začíná na Zelený čtvrtek večer, pokračuje Velkým pátkem, Bílou sobotou, a končí se na Boží hod velikonoční. Připomíná umučení, pohřbení a vzkříšení Ježíše Krista.

Kdy je Hrkání

V době velikonočních svátků od Zeleného čtvrtku, přes Velký pátek až do poledne Bílé soboty utichají zvony. Říká se, že odletěly do Říma. Podle tradice v tyto dny jejich zvonění nahrazuje zvuk hrkání. Tento obyčej je privilegium pouze dětí, hlavně chlapců.Komentář k symbolice a významu velikonočního hrkání

Připomíná umučení, pohřbení a vzkříšení Ježíše Krista. Velikonoční hrkání je náhradou za zvuky zvonů, které v průběhu roku oznamují čas a radostné události.Toulají se nocí, hlučí a popíjejí po domácnostech. Šlehají nebohé dívky proutky, a dokonce je polévají i studenou vodou z potoka. Dívky však vyšlehání rády přijmou, protože vědí, že je má omladit a zkrášlit. Zkrátka jak se říkává: „Komu se o Velikonocích vyšlehá, nedostane prašiviny.

Původem pohanská tradice mrskání dívek má paradoxně poetický význam. Muži tak o dívku projevují zájem. Dívky jim pak v podobě navázané pentle na mrskačku odpovídají, zda mají u nich šanci. Vyšlehání proutkem, pomlázkou (tatarem), vařechou či jalovcem má ženám také zaručit mládí, krásu, zdraví a plodnost.

Kdy Mrskaji holky : Dnes je Velikonoční pondělí. V Česku se k tomuto dni váže už po staletí mnoho zvyků – pomlázka, malovaná vejce a rodinná setkávání. Proč se ale na Velikonoce mrská Ve světě ale Češi mají naprosto mimořádnou tradici – to, že chlapci chodí mrskat děvčata, je v Evropě docela rarita.

Kdy koledují holky : Děvčata a ženy chodí koledovat s pomlázkou (binovačkou) o Smrtné neděli, tedy dva týdny před Velikonocemi. Původ tohoto zvyku není znám, ale nejedná se o žádnou novodobou záležitost.

Kdy chodí holky hodovat

Děvčata a ženy chodí koledovat s pomlázkou (binovačkou) o Smrtné neděli, tedy dva týdny před Velikonocemi. Původ tohoto zvyku není znám, ale nejedná se o žádnou novodobou záležitost.

Původem pohanská tradice mrskání dívek má paradoxně poetický význam. Muži tak o dívku projevují zájem. Dívky jim pak v podobě navázané pentle na mrskačku odpovídají, zda mají u nich šanci. Vyšlehání proutkem, pomlázkou (tatarem), vařechou či jalovcem má ženám také zaručit mládí, krásu, zdraví a plodnost.Velikonoční koledování, zvané také pomlázka, spadá především na Velikonoční pondělí a zahrnuje obchůzku chlapců po domech spojenou s šleháním dívek pomlázkami, za kterou dostávají od obyvatel navštívených obydlí dary, též zvané pomlázka, tvořené především kraslicemi ale i vejci nezdobenými.

Kdy holky Koleduji : Děvčata a ženy chodí koledovat s pomlázkou (binovačkou) o Smrtné neděli, tedy dva týdny před Velikonocemi.