Antwort Proč roste celer do květu? Weitere Antworten – Proč nedělá celer bulvy

Proč roste celer do květu?
Celer je poměrně hodně náročný na živiny (z mikroelementů na bór) a obsah vápna v půdě. Během vegetace je ho potřeba přihnojovat dusíkem nebo i vícesložkovým hnojivem (např. hnojivem na kořenové zeleniny). Po celou vegetaci a zejména v závěru při nárůstu bulev vyžaduje dostatek vláhy.Celer bulvový má vegetační dobu až 270 dní, řapíkatý o měsíc kratší a naťový o dva měsíce, pokud si sazenice předpěstováváte sami, je nejvyšší čas na jeho výsev.Sklizeň celeru připadá na říjen. Přicházejí již první mrazíky, a proto je třeba celer, přestože ještě roste, sklidit a dobře uskladnit, protože namrzlé, ale i předčasně sklizené celerové bulvy jsou méně trvanlivé. Bulvy opatrně vyjmeme tak, abychom je nepoškodili, protože jinak by během skladování hnily.

Proč neroste celer : Pokud celer nemá dostatek živin, je náchylnější k chorobám. Nedostatek draslíku způsobuje, že rostlina trpí žloutnutím a postupným zasycháním listů, nedostatek boru se projevuje srdéčkovou hnilobou. Správná výživa je proto skvělou prevencí. Celer může trpět také skvrnitostí listů.

Proč je celer horký

Celer má hořké, tvrdé stonky: Souhrn nešťastných kombinací vyplývajících z prostředí může také zhoršit kvalitu řapíkatého celeru. Tvrdý a hořký řapíkatý celer je často výsledkem střetu horkého počasí, suché půdy a nedostatku živin.

Proč žloutne celer : Nedostatek draslíku způsobí, že rostlina trpí žloutnutím a postupným zasycháním listů. Přihnojování provádějte v první polovině vegetace. Celer nejčastěji trápí skvrnitost listů způsobená plísňovou infekcí a dále strupovitost bulev. Proti těmto nemocem již běžně výrobci semínka moří.

Bulvový celer prospívá v hlinitých, humózních půdách. Listový a řapíkatý potřebují spíše hlinitopísčitou půdu. Před vysazením se vyplatí důkladné a hlubší nakypření půdy. Sázíme pečlivě tak, aby srdéčko sazeničky nebylo utopené v zemi.

Celer má dlouhou vegetační dobu, proto je potřeba jej pěstovat z předpěstovaných sazenic. Bulvový, listový i řapíkatý celer můžete vysévat již od února, nejpozději však v březnu do sadbovače nebo truhlíku s kvalitním výsevním substrátem. Drobná semínka celeru klíčí 2 až 3 týdny při teplotě mezi 17°C až 22°C.

Kdy vysadit celer na záhon

Jak předpěstovat a vysazovat celer

Celer klíčí dlouho (i 4 týdny) a potřebuje k tomu teplotu 15–20 °C. Do výsadby na venkovní záhon (ve druhé polovině května) se celer dočká zpravidla dvou přesazení.Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Kdy kvete mrkev Mrkev obecná je dvouletá rostlina. První rok tvoří listoví a kořen, ve kterém se střádají živiny. Po přečkání zimy začne druhým rokem mrkev tvořit lodyhu, na které následně vzniká květenství.

Celer působí silně močopudně, snižuje hladinu cukru v krvi a hladinu krevního tlaku. Najdeme v něm celou řadu vitaminů, především C a B, a minerálních látek, konkrétně draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, zinek a jód.

Kdy nejíst celer : Pokud máte problém s ledvinami, řapíkatý celer raději vynechte. Obsahuje totiž velké množství oxalátů, tedy látek, které mohou zapříčinit vznik ledvinových kamenů. Opatrně také, pokud jste alergici. Celer, ať už řapíkatý nebo bulvový, je silným alergenem.

Jak vypada Zkazeny celer : Uvadající zelenina žloutne

Blížící se deadline u zelené zeleniny poznáme ve chvíli, kdy začne žloutnout. Ne u všech druhů však žlutá barva znamená, že je vše ztraceno. Například u řapíkatého celeru stačí zbarvenou část odřezat a zbytek vzkřísit tak, že ho na 10 až 15 minut namočíme do ledové vody.

Čím se hnojí celer

Celer je dost náročný na živiny a obsah vápna v půdě. Během vegetace je potřeba ho přihnojovat dusíkem nebo vícesložkovým hnojivem vhodným pro kořenovou zeleninu jako je například AGRO Cererit nebo Agro NPK. Při nedostatku vápníku v půdě Vám doporučujeme použít Agro Ledek vápenatý nebo Agro vápnitý dolomit.

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
celer fazoli, rajčata, pórek, kedluben, kapustu, okurky, papriku, květák, mrkev
cibule mrkev, červenou řepu, ředkvičky, salát, ředkev, petržel, okurku, rajčata, jahody, salátovou čekanku
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát

Hnojení celeru

Celer potřebuje dostatek živin, proto je vhodné hnojit organickým hnojivem, bylinnou jíchou nebo zralým kompostem. Hnojení by mělo probíhat pravidelně, ideálně každých 14 dní. Důležité je zejména doplnění boru a hořčíku, čímž lze mimo jiné předcházet také praskání bulev nebo napadení některými chorobami.

Co zasadit vedle květáku : Květák a brokolice se hodí vedle salátu, špenátu, hrachu, pórku, rajčat, celeru, mangoldu a řepy. Nepěstujte je vedle cibule, česneku a jahod. Kukuřice se hodí vedle cuket a dýní, fazolí, hrachu, okurek, rajčat a salátu. Nehodí se vedle celeru a červené řepy.