Antwort Proč měknou Kvašáky? Weitere Antworten – Jak poznat zkažené Kvašáky

Proč měknou Kvašáky?
Na hladině se objeví bílý povlak – jedná se o nežádoucí křís, který ale není nebezpečný, stačí vybrat lžičkou. Pokud by křís zůstal, může vypuknout plíseň. Na hladině se objeví plíseň – tak na to pozor.U kvašených okurek je to jinak. Mléčné kvašení zde mají na starost laktobacily – bakterie rodu Lactobacillus. Ty se do nálevu dostanou prostě ze vzduchu, byť je pak kvašení anaerobní, tedy bez přístupu kyslíku, protože okurky jsou během procesu zcela ponořené v láku.Recept jsem dostala již před 20 lety a musím říct, že se osvědčil, kvašáky vydrží až do nové sklizně, pokud se ale nesnědí. Zatímco normální rychlokvašáky musíte sníst během deseti dnů. Tento recept je velmi jednoduchý. Nachystáme si sklenice ( nejlepší jsou 0,7 l).

Jak zastavit kvašení okurek : Solný roztok si připravíte jednoduše rozpuštěním 25 g soli (nejlépe soli bez přidaného jódu) v 1 l vody. Solný roztok rozdělte mezi sklenice. Pak je potřeba zajistit, aby zelenina nebyla během procesu fermentace v kontaktu s hladinou.

Jak dlouho vydrží rychlokvašky

Rychlokvašky (také se jim říká letní močáky) se zalévají teplým (či horkým) nálevem, jsou rychle hotové a je třeba je zkonzumovat co nejdříve. Naopak kvašáky se zalévají studeným nálevem. Díky tomu vydrží ve studeném sklepě až do další sezóny.

Jak dlouho kvasit okurky : Okurky naskládáme do sklenic a zalijeme nálevem, navrch položíme vinné listy a zatížíme, zakryjeme čistou utěrkou a necháme na teplém, dobře větraném místě 1–2 týdny kvasit. Jakmile kvašení začne, nálev se zakalí. Kvasný proces je dokončen, když se nálev začne čistit.

Kvašáky i lák z nich jsou oblíbenou letní pochoutkou, která v horku osvěží a podporuje látkovou výměnu. Obsahují totiž zdraví prospěšné a pro bezchybné fungování organismu nezbytné látky včetně enzymů, vitamínů, minerálií a stopových prvků, aminokyselin, mastných kyselin a organických kyselin.

Zalijeme studeným nálevem – na 1l vody 4dkg soli – nálev musí být až po vrch aby se k okurkám nedostal vzdušný kyslík. Proto je je potřeba zatížit aby neplavaly po povrchu. Necháme kvasit.

Kde skladovat Kvašáky

Nechte stát při pokojové teplotě pár dní a jen co se nálev změní na mléčně matný, začněte ochutnávat. Až budou tak akorát kyselé, aby vám chutnaly, přendejte je do lednice. Vydrží pak pár týdnů. Tedy pokud se vám podaří je nesníst dřív.Okurky buď zatížíme, nebo pod hladinou zajistíme kusem třísky (či novou lékařskou špachtlí), kterou vzpříčíme v hrdle nádoby s kvašáky. Okurky nesmí vyplavat nad hladinu. Zlehka zakryté necháme okurky kvasit. Měly by být vykvašené za 7-14 dnů.Kvašení se může zastavit z nedostatku živin pro kvasinky, jmenovitě dusíkatých sloučenin. Nebo se zastaví při extrémní snížení teploty, čehož se využívá k násilnému přerušení kvašení a vytvoření zbytkového cukru. Kvašení lze násilně přerušit přetočením a podchlazením vína s následující ostrou filtrací.

Když použijete pětilitrovou sklenici od okurek, taky nic nezkazíte. Podmínkou je uchovávat kvašáky po zkvašení v chladném a stinném místě. Vydrží opravdu hodně dlouho, protože obsah soli v nálevu funguje jako konzervant.

Jak udělat rychlokvašky okurky : Okurky skládejte do větší sklenice a prokládejte je vinnými a višňovými listy, chilli papričkami a stroužky česneku. Mezitím si přiveďte k varu vodu na nálev, na litr vody přidejte 1 až 2 lžíce soli. Pak okurky horkým nálevem zalijte a zatižte je, aby zůstaly potopené.

Jak jsou zdravé Kvašáky : Obsahují totiž zdraví prospěšné a pro bezchybné fungování organismu nezbytné látky včetně enzymů, vitamínů, minerálií a stopových prvků, aminokyselin, mastných kyselin a organických kyselin. Podobně jako zelenina obsahují také antioxidanty a antimutagenní látky, jednoduché cukry, fruktooligosacharidy a vlákninu.

Jak dlouho vydrží lák na okurky

Klasické nakladačky v octovém nálevu

Nálev se mi nepovede spotřebovat vždy najednou, ale to nevadí. V lednici vydrží i dva týdny. Dost na to, abych zavařila vždycky jednu, dvě skleničky. Podle toho, jak dozrávají okurky na zahradě.

Málo soli ve vodě učiní Váš pokrm planým, příliš mnoho soli nedá vyniknout chuti omáčky. Ideální je poměr 10 g soli na 1 l vody. Opakujme si vždy jako zaklínadlo: Var, sůl, těstoviny.Zalejeme lákem a hrdlo zavážeme folií nebo celofánem. Za měsíc je hotovo, vydrží až 1 rok. Chuť Vás jistě překvapí!!

Jak poznat špatný kvas : Špatnou pálenku poznáte na první pohled, tedy spíše na první ochutnání. Kromě toho, že mívá možná až příliš vysoký obsah alkoholu, bývá kyselá a nepříjemně škrábe v krku. První chybou je myšlenka, že kvas snese všechno. Ale nahnité ani zplesnivělé ovoce do něj určitě neházejte.