Antwort Proč hrát PEXESO? Weitere Antworten – Kdy začít hrát pexeso

Proč hrát PEXESO?
Pexeso je určeno pro malé děti, již děti od 2 let jsou schopny hru s pomocí a motivaci dospělého hrát.Název PEXESO je český akronym vzniklý ze sousloví pekelně se soustřeď. Hraje se se speciální sadou karet. Balíček se skládá ze sudého počtu, nejčastěji 64 karet, které tvoří dvojice. Cílem hry je nalézt co nejvíce dvojic.Pexeso rozvíjí u dětí pozornost, paměť a logické uvažování. Každé pexeso má 20 párů v krásném grafickém zpracování, které zohledňuje věk dětí.

Jak vzniklo slovo pexeso : Pexeso mělo propagovat nakladatelství

Navrhl Obrázkovou mozaiku. Nápad se líbil, nikoli však název. A tak se inspiroval názvem tehdejší oblíbené televizní soutěže „Pekelně se soustřeď“, vytvořil z něj zkratku a písmeno K vyměnil za X a na světě bylo pexeso.

Jak se hraje pexeso

Karty se promíchají a rozdají na stůl do čtverce 8×8 rubovou stranou navrch. Hráč, který začíná, otočí libovolné dvě karty lícem navrch. Jestli-že jsou karty shodné, získává bod a může pokračovat ve hře otočením další dvojice karet. Jestli-že jsou karty rozdílné, otočí je rubem navrch a ve hře pokračuje další hráč.

Jak naučit dítě pexeso : Každé dítě je jiné, každopádně pexeso můžete klidně zkoušet už od 1-2 let. Stačí najít takové kartičky, které se dětem dobře drží, a jsou pro ně vzhledově zajímavé. A poté jen přizpůsobit počet kartiček a pravidla tak, aby je děti zvládaly. Postupně se pak určitě dopracujete ke klasickému hraní.

Princip hry

Její původní název je Memory, název PEXESO je české zkratkové slovo vzniklé ze sousloví PEKELNĚ SE SOUSTŘEĎ. Hraje se speciální sadou karet. Balíček se skládá ze sudého počtu, nejčastěji 64 karet, které tvoří dvojice. Cílem hry je nalézt co nejvíce dvojic.

1) Základní pravidla pexesa (pro srovnání) – vezmi libovolný počet stejných dvojic obrázků, zamíchej, rozlož na stůl. Hráči otáčí libovolné dvě karty, jsou-li obě stejné, vezmou si ji do úschovy a hrají ještě jednou. Jsou-li různé, otočí zpět a hraje soupeř.

Jak vyrobit hmatové pexeso

Nejdříve si děti vystříhaly z tvrdého kartonu stejné karty a pak pomocí lepidla Herkules nalepovaly zvolené předměty. Tam, kde bylo potřeba větší síly, nechaly Tvořílka, aby použil tavnou pistoli. Výsledkem bylo několik párů pexesa, které si vyzkoušeli i příchozí rodiče.Každá dvojice si vymyslí krátký signál nebo pohyb (dřep, zazpívají první slova známé písničky, napodobí zvíře, dvakrát tlesknou, udělají nějaké gesto, apod.). Důležité je, aby oba z té dvojice udělali opravdu stejný signál. Potom se zamíchají a rozestaví stejně jako pexeso do řad a sloupců.Hra pexeso se hodí pro děti od 3 let. V pexesu je 36 kartiček (18 párů).

Hru PEXESO určitě není nutno představovat. Oblíbená hra jak pro děti, tak pro dospělé s přáteli. Rozměry: 145 x 35 x 145 mm.

Co dát do Zvukoveho pexesa : Pro výrobu zvukového pexesa skvěle poslouží plastové obaly z Kinder vajíček. Ideální je, když se nám povede nastřádat obaly stejné barvy. Připravíme si několik různých náplní do vajíček, které vydávají rozdílný zvuk. Použijeme například rýži, cizrnu a rolničky, ale může to být i cokoliv jiného, co máme doma.

Jak vyrobit zvukove pexeso : Na výrobu je třeba materiál s různou velikostí zrn (od mouky po kamínky) a vnitřní obaly od čokoládových vajíček. K umístění vajíček v ploše použijeme proklady od vajíček, které děti mohou nabarvit. Stejný materiál umístíme vždy do dvou vajíček (alternativní variantou obalů jsou krabičky od zápalek).

Co hrat při pití

Nejlepší chlastací hry podle naší redakce

  • Beer pong. Beer pong neboli pivní pong patří mezi možná vůbec nejznámější chlastací hry na světě.
  • Macháček.
  • Šest kelímků
  • Alkoholové šachy pro dva.
  • Na Káry karetní hra od 2 hráčů
  • Bolívie.
  • Člověče, napij se!
  • King's Cup – jedna z nejznámějších mezinárodních chlastacích her.


Karetní hra, která procvičuje paměť a soustředění, vznikla v Československu v polovině šedesátých let. Nápad na hru složenou z obrázkových dvojic dostal Zdeněk Princ v době, kdy pracoval jako mozaikář v pražské katedrále svatého Víta.Pohybové hry a taškařice

  • Schovávačky po chatě – Nastříhejte barevné kartičky a poschovávejte je po chatě.
  • Kdo déle, kdo více. – Jednoduché cviky na koordinaci pohybů: sedněte si do dřepu, předpažte a zavřete oči.
  • K a P. Udělejte dva soutěžní týmy.
  • Překážková dráha.
  • Klacík.
  • Co se změnilo.
  • Poslepu!
  • Dělostřelba.

Co bys radši otázky : Jak hrát “Co bys radši”

Jedna osoba zahájí hru položením otázky „Co bys radši“. Otázka může být cokoli od hloupé a zábavné po hlubokou a nutící k zamyšlení. Například: „Chtěl bys raději létat nebo číst myšlenky" Jakmile je otázka položena, musí si každý hráč vybrat svou odpověď a vysvětlit, proč se tak rozhodl.