Antwort Proč chovat čmeláky? Weitere Antworten – Proč si pořídit Čmelín

Proč chovat čmeláky?
Proč chovat čmeláky Zejména proto, že čmeláci jsou skvělí opylovači. Zvládnou dokonce opylování i v dešti a chladnějším počasí, kdy včely zůstávají v úlu. Také si, lépe než včely, poradí s dlouhými úzkými květy.Varování první: zvednou prostřední nohu. Pokud to nestačí, zvedají tolik noh, kolik mohou. Pokud nebezpečí stále trvá a už nemají nohu, kterou by mohli zvednout, a zároveň stát, přichází varování druhé: čmelák leží na zádech, dělá jogínskou svíčku, bzučí a ukazuje své žihadlo. Ne vždy je ale na varování čas.Čmeláci patří podobně jako ostatní druhy včel mezi opylující hmyz. Bez jejich činnosti by celá řada rostlin netvořila plody ani semena. Opylovací schopnost čmeláků není radno podceňovat – jedna čmeláčí dělnice je schopna denně navštívit i 2000 květů!

Proč umírají čmeláci : Vysílením. Z lip doslova obalených čmeláky jich určitá část padala na zem, kde následně hynuli, popisuje Karel Makoň. Pod rozkvetlými lípami je v těchto dnech možné najít desítky mrtvých či umírajících čmeláků.

Jak funguje Čmelín

Úvod. Každý úlek pro čmeláky (čmelín) musí být vybaven větracím otvorem. Větrací otvor zajišťuje cirkulaci vzduchu v úlku – přívod kyslíku, odvod CO2, odvod vlhkosti. Někdy je vhodná mírná cirkulace vzduchu tak, aby v úlku v nadměrném množství nevznikaly plísně.

Co mají rádi čmeláci : Dbejte na výškové uložení, aby je nenapadli hraboši, kočky a mravenci, a hlavně jim dopřejte správné rostliny pro opylování s dostatkem pylu a nektaru. Čmeláci milují levandule, ovocné dřeviny jako jabloně a hrušně, jetel. Na porostu zůstávají dlouho a za minutu navštíví více květů než včely.

Čmeláčí bodnutí obvykle způsobuje nealergickou, místní reakci: otok, svědění a zarudnutí v místě vpichu přetrvávající pouze pár hodin. Tato reakce se může objevit ihned po bodnutí, ale většinou projeví až za několik hodin. Otok nebo svědění může přetrvávat několik hodin, nebo dokonce dní.

Čmeláci potřebují ve svém hnízdě co nejstálejší teplotu, ohrožují je jak mrazíky, tak vysoké letní teploty. Optimální místo pro čmelín je ve stínu pod listnatými stromy (na jaře je strom bez listí a čmelín ohřívá jarní slunce, v létě strom stíní).

Co dělá čmelák v zimě

Čmeláci, ale i pačmeláci, vlastně jejich budoucí královny, se po opuštění úlku vydají hledat vhodné místo k přezimování, tedy k hibernaci. Potřebují místo, kde se jim podaří se zahrabat pod zem. Stejně tak by to mělo být místo, které je suché a v zimě/ na jaře jejich zimoviště nezaplaví voda.Intenzivní zemědělství s převahou monokultur na velkých plochách. V první řadě je to změna v obhospodařování půdy – přechod od mozaikovité krajiny k obhospodařování velkých ploch a monokulturám je jednou z hlavních příčin úbytku čmeláků, popisovaný již od 50. let minulého století.4. den po narození už vylétávají z hnízda a nosí potravu, matka ještě několik dnů létá s nimi, ale brzy přestane hnízdo úplně opouštět a zůstane v jeho bezpečí. Dělnice se dožívají 4 – 6 týdnů. Mladé matky po oplození, odpočívají v hnízdě a vykrmují se na zimu.

Nejjednodušší a nejpřirozenější možnost jak chovat čmeláky je, že se jim na vhodné stanoviště, kde čmeláci žijí, připraví hnízdní dutiny (nebo úlky). Úspěšnost této metody je asi 10% (v našich podmínkách), v Americe je úspěšnost vyšší.

Co pije čmelák : Čmelák je životně závislý na přísunu nektaru, z kterého získává energii na udržování tělesné teploty potřebné pro pohyb letových svalů. Pokud čmelákovi dojde energie, pak se nemůže zahřát natolik aby vzlétl. Čmelák pijící med. Víčko od kořalky slouží jako napáječka, uvnitř je kousek ubrousku.

Co dělat když mě kousne čmelák : Člověk, který dostal žihadlo, by si měl co nejdříve po bodnutí vzít protizánětlivý lék (například aspirin nebo ibuprofen). Také je možné přiložit na postižené studený obklad.

Jak kouše čmelák

Bodnout může čmelák na rozdíl od včely opakovaně, poněvadž žihadlo nemá zpětné háčky a z rány ho tedy opět vytáhne. Účinky čmeláčího jedu jsou podobné jako u jedu včelího. Bodnutí je bolestivé, provázené otokem a svěděním kolem ranky. Nebezpečné je pouze pro alergiky.

Žihadlo se nachází typicky na zadní části těla živočicha. Mezi živočichy disponující žihadlem patří například včely, vosy, sršně, čmeláci a štíři; štíří žihadlo však není homologní ke zbývajícím třem, je příkladem konvergenční evoluce.4. den po narození už vylétávají z hnízda a nosí potravu, matka ještě několik dnů létá s nimi, ale brzy přestane hnízdo úplně opouštět a zůstane v jeho bezpečí. Dělnice se dožívají 4 – 6 týdnů. Mladé matky po oplození, odpočívají v hnízdě a vykrmují se na zimu.