Antwort Odkud pochází tradice zdobení stromečku? Weitere Antworten – Kdy se zdobí stromeček podle tradice

Odkud pochází tradice zdobení stromečku?
Vánoční stromeček se zdobí večer 23.12., nebo až ráno na Štědrý den. Zdobit stromek v jiné dny podle pověry přináší smůlu. Dnes už se i toto pravidlo mění a aby si stromeček a atmosféru dárků lidé prodloužili, zdobí se mnohdy dříve. A čím dříve, tím lépe.Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z Livonska (dnešní Estonsko a Lotyšsko) a Německa. Do domovů začala pronikat v polovině 17. století.Nový zvyk se však prosazoval pomalu. Tradice vánočních stromů na veřejných prostranstvích, říkalo se jim stromy republiky, je spojena se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem (autorem Lišky Bystroušky). Pohnula ho k tomu událost, kdy s přáteli nalezli v zimě v roce 1919 v lese prochladlé děvčátko.

Co symbolizuje vánoční stromeček : Větve jehličnanů jako symbol plodnosti a nového života používali lidé dávno před rozšířením křesťanství, a tedy i Vánocemi. Starověcí Římané jimi během zimních saturnálií zdobili své chrámy. Kdy místo natrhaných větví lidé sáhli rovnou po celém stromku, se už zřejmě nikdy nedovíme.

Proč se dávají dárky pod stromeček

Vánoční dárky a stromeček

Narození Ježíše Krista bylo dárkem pro křesťany. Proto v tomto období obdarováváme osoby, které máme rádi. Ve středověku si lidé dávali dobré jídlo, hezké misky, ozdobné předměty nebo liturgické knihy. Dávaly se v předvečer narození Ježíše Krista, ale ne pod stromeček.

Kdo nosi vánoční stromeček : V Americe naděluje Santa Claus, který dárečky schovává do punčoch, které visí nad krbem. Podle naší tradice nechává Ježíšek dárky pod vánočním stromečkem. A možná právě proto je vánoční stromek jedním z nejdůležitějších symbolů Vánoc a jeho výběru i výzdobě se věnuje veliká péče.

Dívku později pod jménem Liduška adoptovala rodina Polákových z Brna. Právě tato událost prý podnítila Těsnohlídka, aby založil tradici městských vánočních stromů a sbírek pro chudé děti. Inspiroval se v Kodani, kde na náměstí stál strom, pod nímž se pořádala sbírka pro chudé děti, a přenesl tento zvyk do Brna.

Vánoční stromeček se objevil v našich končinách, konkrétně poprvé v Praze, v roce 1812. Mohl za to ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich. Ten byl u lidí natolik oblíbený, že jim chtěl přichystat na Vánoce na svém zámečku v Libni překvapení. A tím právě byl ozdobený vánoční stromek.

Kdo u nás zalozil tradici vánočních stromků na namesti

Dívku později pod jménem Liduška adoptovala rodina Polákových z Brna. Právě tato událost prý podnítila Těsnohlídka, aby založil tradici městských vánočních stromů a sbírek pro chudé děti. Inspiroval se v Kodani, kde na náměstí stál strom, pod nímž se pořádala sbírka pro chudé děti, a přenesl tento zvyk do Brna.Tradice zdobení vánočních stromků se zrodila v německých městech během 16. století. Nápad možná vyšel ze starogermánských zvyků – o slunovratu si lidé nosívali do domu větvičky nebo stromky, aby uctili boha Odina. Nejprve se tančívalo pod stromy ve volné přírodě, kde byly stromky ozdobeny ovocem, sladkostmi a světly.Podle pověry se říká, že když partner nebo partnerka dostane boty, dříve nebo později v nich uteče k někomu jinému.

Charakteristika seznamu

Stát Starý muž
Japonsko サンタクロース (Santa Kuroosu, nebo Santa-san) je známá, ale není to tradiční návštěvník.
Jižní Afrika Sinterklaas, Otec Vánoc, Santa Claus
Jižní Korea 산타 할아버지 (Santa Harabeoji) (Děda Santa)/ 산타 클로스 (Santa Claus)
Kanada Santa Claus, Père Noël (Otec Vánoc) pro francouzsky mluvící

Kdy vznikla tradice velkých vánočních stromů na městských náměstích : Vánoční stromy na náměstích představovaly letos na mnoha místech to jediné, co zbylo na místě někdejších vánočních trhů a jiných radovánek. První takový strom se rozsvítil 13. prosince 1924 na brněnském náměstí Svobody. Znamenal počátek nové brněnské, české a československé tradice vánočního stromu republiky.

Kdo nosí stromeček : U nás je to Ježíšek, který obdarovává všechny ty, co byli hodní. Podobně v sousedním Slovensku, ale i Maďarsku či Rakousku je to Ježíšek, jenž nosí dárky. V rusky mluvících zemích je to pak děda Mráz. V Itálii obdarovává například čarodějnice Befana.

Proč by se neměl darovat nůž

Celosvětově nejrozšířenější pověrou zřejmě je, že nůž by se neměl dávat jako dar, protože svou ostrostí může rozříznout přátelství. Jediná možná obrana proti tomu je, že si za nůž necháte zaplatit drobnou mincí. A proto je dobré minci věnovat zároveň s nožem.

Charakteristika seznamu

Stát Starý muž
Dánsko Julemanden (Christmas Man)
Dominikánská republika Papá Noel (Otec Vánoc), Santa Clós (Santa Claus)
Ekvádor Papá Noel (Otec Vánoc)
Egypt Papa Noël (arabsky: بابا نويل Baba Noel)

K Vánocům se pojí množství lidových zvyků jako koleda, jesličky (betlém), vánoční cukroví a vánoční dárky, které podle české tradice nosí Ježíšek. V 19. století se v Česku začal rozšiřovat také původně protestantský zvyk zdobení vánočního stromku.

Kdy vznikl vánoční stromeček : Údajně nejstarší zmínka pochází přímo z Brém, a to z roku 1570. Stromky zde ale neměly jednotlivé rodiny, nýbrž celé cechy, které je využívaly jako venkovní ozdobu svých domů. Ačkoliv je to z Německa do Čech co by kamenem dohodil, museli jsme si my na tuto tradici počkat dlouhé roky, dokonce staletí.