Antwort Odkud pochází šeřík? Weitere Antworten – Proč se šeříku říká bez

Odkud pochází šeřík?
Podle Rejzka samotné slovo šeřík bylo vytvořeno obrozencem Preslem, který vycházel z ruského slova siréň a připodobnil ho přídavnému jménu označujícímu barvu šerý podle typického zabarvení květů šeříku. Před tímto Preslovým novotvarem se zřejmě šeřík označoval jako bez běžně.století. Přesto není nijak náročná na pěstování, vyhovuje jí neutrální až mírně vápenitá půda a slunné i polostinné stanoviště. Šeříky přežijí období sucha; dostatek vláhy vyžadují jen v období nakvétání. Šeřík roste poměrně pomalu, při výsadbě živého plotu počítejte s přírůstky tak asi 20 až 30 cm za rok.V Českém jazykovém atlasu můžeme pro označení šeříku nalézt různé nářeční výrazy, např. bez, chebz, křenka, špaňhél, flider, řebříček, a je uvedeno, že většina těchto pojmenování vznikla právě na základě podobnosti květů šeříku a bezu.

Kdy Odkveta šeřík : Šeřík obecný rozkvétá od dubna do května. Jako jeden z posledních kvete šeřík amurský. Velikost pylového zrna: 26–50 µm.

Co že šeříků

Nejoblíbenější je šeříkový čaj, sirup, nebo cukr. Čerstvě natrhaný šeřík je také jedlou ozdobou dortů a dalších dezertů. Pokud máte doma květnové oslavence a máte možnost natrhat si v čistém prostředí šeřík, vyjděte si na něj a posypte narozeninový dort záplavou fialových květů.

Co posiluje květ šeříku : Posiluje imunitu, obsahuje antibakteriální a antivirové phytoncidy. Čaj a odvar lze použít rovněž zevně jako obklad na místa postižená růžovkou, ekzémy a vředy, ale také na záněty spojivek a na ošklivé kruhy a váčky pod očima. Zlepšují pružnost pokožky. A neocenitelné je také jejich použití jako ústní vody.

Šeříky dobře snášejí i hluboký řez, rostlina snadno zregeneruje ze spících oček. Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu. Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby.

Šeřík se využívá v aromaterapii i na výrobu parfémů. Kdo má rád intenzivní jemnou vůni šeříku, může na něj jeho vůně působit i jako afrodiziakum. V kosmetickém průmyslu se šeřík hodí také k výrobě mýdel, sprchových gelů nebo šamponů.

Na co je dobrý šeřík

Vnitřní použití

Nejoblíbenější je šeříkový čaj, sirup, nebo cukr. Čerstvě natrhaný šeřík je také jedlou ozdobou dortů a dalších dezertů. Pokud máte doma květnové oslavence a máte možnost natrhat si v čistém prostředí šeřík, vyjděte si na něj a posypte narozeninový dort záplavou fialových květů.Jak voní šeřík

Vůně šeříku je často popisována jako sladká, květinová a mírně dřevitá. Můžete také objevit nuance zelených a ovocných vůní, které dodávají dojem svěžesti a živosti. Vůně šeříku v parfému je vnímána jako romantická, ženská a sofistikovaná.Šeřík se využívá v aromaterapii i na výrobu parfémů. Kdo má rád intenzivní jemnou vůni šeříku, může na něj jeho vůně působit i jako afrodiziakum. V kosmetickém průmyslu se šeřík hodí také k výrobě mýdel, sprchových gelů nebo šamponů.

Šeřík Mayerův (Syringa mayeri) ´Palibin´ má úhledný tvar, bohatě kvete a příjemně voní. Dorůstá do výšky 1,2 metru a do jeho přirozeně upraveného tvaru není třeba řezem nijak výrazně zasahovat. Roste poměrně pomalu, na záhonech se velmi dobře kombinuje právě s drobnými cibulovinami a jarními trvalkami.

Kam umístit šeřík : Stanoviště – volíme plně slunné stanoviště, v polostínu šeřík méně kvete i voní.

Co se dělá ze šeříku : Do Evropy byl šeřík dovezen v 16. století, kdy se poprvé objevuje jak na okrasu v zámeckých oborách, tak v klášterních zahradách jako léčivka. Květy tohoto okrasného keře můžeme totiž zvesela používat na přípravu čajů, odvarů, obkladů, mastí, olejů či tinktur.

Jak dlouho kvete šeřík

Šeřík kvete v měsíci květnu a samotné kvetení trvá mezi třemi až čtyřmi týdny. Listy šeříku jsou bifaciální, to znamená, že list má svůj rub a líc. Rub je barvou o něco světlejší než sytě zelený líc. Listy jsou vstřícné.

Jak pěstovat šeřík

Substrát – šeříky si vystačí s klasickým zahradním substrátem s neutrálním pH, nemají zvláštní požadavky. Zálivka – ani na zálivku nejsou tyto keře náročné. Intenzivně zaléváme zejména mladé keře po výsadbě. V dalších letech doplňujeme vláhu zejména v horkých letních dnech a obdobích sucha.3. Výsadba: Šeřík je nejlépe vysazovat na podzim, ale lze jej vysadit i na jaře.

Jaké má kořeny šeřík : Nezapomínejte, že šeříky mají velký kořenový systém. Jáma by tedy měla být dostatečně hluboká, v okolí nevysazujeme rostliny příliš blízko a dno jámy ještě propícháme například vidlemi, aby mohly kořeny snadněji prorůstat. Kořenový bal před výsadbou namáčíme na 24 hodin do kbelíku s čistou vodou.