Antwort Odkud jsou kávová zrna? Weitere Antworten – Odkud pochází kávová zrna

Odkud jsou kávová zrna?
Pravlastí kávy je oblast Etiopie, kde se podle historických pramenů požívala káva už v 1. století př. n.l. Kávovníkové stromy tu rostly divoce a obyvatelé patrně poznali jejich účinky při žvýkání těchto plodů.Rostlina kávovník je původem z Etiopie (alespoň v tom legendám musíme dát za pravdu), konkrétně z provincie Kaffa, kde keře kávovníků stále rostou divoce dodnes. Etiopané prý nejprve kávová zrna žvýkali a teprve pak, když po požáru zjistili, že káva krásně voní, začali ji pražit.Jihoamerická Brazílie je největším producentem kávy na světě, je zároveň považována za nejúrodnější kávovou oblast. Leží na třech klimatických pásmech, což zaručuje mimořádně vhodné podmínky pro pěstování kávovníků, především typu Arabika, která tvoří 80 % produkce.

Odkud se vzala káva : Dnes je káva nedílnou součástí naší kultury, ovšem její kořeny sahají na černý kontinent. Konkrétně do Etiopie, kde se první zmínky datují do 6. století n. l. Z Afriky se pak dostala do Jemenu a odtud dále do Arábie, která je dodnes považována za kolébku kávy jako nápoje.

Kde má původ kávovník

Kávovník (Coffea) je rod dvouděložných rostlin z čeledi mořenovité. Zahrnuje asi 100 druhů stromů a keřů pocházejících z Afriky, Madagaskaru a Maskarénských ostrovů. Některé druhy, zejména kávovník arabský (Coffea arabica) a kávovník statný (Coffea canephora), jsou významné plodiny.

Kde se primárně vyrábí káva : Brazílie je největším producentem zelené kávy již přes 150 let. Produkce však každoročně kolísá. Zatímco v roce 2021 to bylo 2 680 000 tun, což znamenalo cca 7% pokles oproti roku 2020, v roce 2022 se vypěstovalo více než slušných 3 558 000 tun.

Pravlastí kávy je s největší pravděpodobností Etiopie (provincie Kaffa), kde se ještě v současné době nachází divoce rostoucí keře kávovníku. Odtud byl nejspíše přenesen ve 13. a 14. století válečníky při vojenských taženích do Jemenu, kde byl vysazen na terasovitá políčka a dále kultivován.

Dějiny kávy se začaly psát v Etiopii, odkud pochází divoký kávovník. Jeho potomek, kávovník arabský (Coffea arabica) je zdrojem dvou třetin dnešní světové produkce kávy.

Která káva není Kysela

Káva Arabica je obecně spojována s vyšší kyselostí, zatímco káva Robusta je méně kyselá. Za druhé, správně volit způsob pražení. Světlejší pražení obvykle poskytuje kávě vyšší kyselost, zatímco tmavší pražení ji snižuje. Nakonec, způsob přípravy kávy může také ovlivnit její kyselost.Etiopie je obecně považována za epicentrum, odkud káva pochází.Jeho původním domovem je patrně etiopská provincie Kaffa, odkud se kávovník rozšířil na arabský poloostrov a odtud do dalších oblastí světa. Do rodu Coffea patří asi 50 druhů, ale na kávových plantážích najdeme pouze dva z nich. Je to kávovník arabský (Coffea arabica) a kávovník robusta (Coffea robusta).

V 17. století na území dnešního Turecka a Egypta začala převládat tzv. turecká káva, kdy upražená kávová zrna byla najemno pomleta a smíchána s cukrem. Když v roce 1683 byli Turci nuceni opustit Vídeň, nechali za sebou své kávové zásoby.

Jaká je nejkvalitnější káva : Cibetková káva (Kopi luwak)

Tato indonéská zvířata se živí čerstvými plody kávovníků, které v trávícím traktu prakticky fermentuje svými enzymy a kyselinami a následně vyloučí v trusu. Díky tomu se z kávy vytrácí hořké látky a po upražení vzniká naprosto originální a nezaměnitelná chuť.

Kde se pěstují kávovníky : Hlavními producenty kávy jsou Brazílie (23 % světové produkce), Kolumbie (13 % světové produkce), Mexiko, Guatemala, Kostarika, Ekvádor, Honduras. V Brazílii tvoří produkce kávy až 4 % vývozu, a to hlavně ve státech Minas Gerais a Paraná.

Která káva je kyselá arabica nebo robusta

Obecně má arabica zajímavější a bohatší chuť, má ale také větší kyselost. Káva robusta je naopak minimálně acidní, nese s sebou ale také méně chuťové rozmanitosti. A jak už bylo řečeno, robusta je bohatší na kofein, kvůli kterému kávu řada z nás pije. Jde také o levnější kávu.

Preferujete-li hořkou chuť bez stopy acidity, volte tmavě pražená zrna, dáváte-li naopak přednost ovocitosti, světlé nebo střední pražení bude pro vás to pravé. Pokud voda kávou protéká příliš rychle, pak nestihnou do vody přejít všechny látky a výsledkem je vodnatá, mdlá chuť s kyselými tóny.Vídeňská káva pochází z období okolo roku 1683, kdy Vídeň obléhali Turci. Jejím základem je tzv. lungo neboli prodloužené espresso doplněné pořádným kopcem šlehačky. Aby kontrast obou vrstev hezky vynikl, podává se tento nápoj ve vysoké sklenici s ouškem a s dlouhou lžící.

Proč se kávě říká Turek : Turecká káva je název pro druh kávy, jejíž přípravu a techniku vaření vynalezli sami Turci. Má jedinečnou chuť, pěnu, vůni, techniku vaření a úpravu… jinými slovy má svou vlastní identitu a tradici. Nová metoda, kterou vynalezli Turci, odhalila pravou chuť a jedinečné aroma kávy.