Antwort Na jakém principu funguje elektromotor? Weitere Antworten – Jak fungují elektromotory

Na jakém principu funguje elektromotor?
Motor elektromobilu je postaven na základě sady dílů určených k přeměně elektřiny na mechanickou energii. Motor vytváří pomocí proudu magnetické pole na statické části stroje (statoru), které při pohybu uvádí do pohybu rotující část (rotor), a tím pohání kola vozu.Jako každý stroj, i spalovací motor má určitou účinnost nebo chcete-li efektivitu. Ta nám udává, kolik z chemické energie paliva se přemění na mechanickou práci. U elektromotorů se můžeme pohybovat i kolem 95 %, ale věděli jste, že spalovák nezvládá ani polovinuMezi nejrozšířenější elektromotory patří stejnosměrný kartáčový elektromotor, univerzální motor, bezkartáčový stejnosměrný motor, synchronní a asynchronní indukční elektromotory a krokové elektromotory.

Jak se vyrábí elektromotor : Výroba elektromotoru začíná v lisovně, kde se dynamoplech zpracovává na polotovar pro výrobu rotorů a statorů. Ten je dodáván ve svitcích, které jsou děleny na pásy, ze kterých se lisují statorové a rotorové plechy. Výlisky se rovnají podle hmotnosti a podle výrobní řady elektromotoru do paketů.

Jak funguje motor

Spalovací motor je tepelný stroj, spalovací motor s vnitřním spalováním, spalující palivo ve spalovacím prostoru uvnitř motoru a přeměňuje jeho chemickou energii na teplo a na mechanickou energii působením na píst, lopatky turbíny, nebo s využitím reakční síly.

Co roztáčí rotor : Na tyče, jimiž protéká proud, působí magnetické pole silou, která celý rotor roztáčí. Čím rychleji se rotor točí, tím menší je rozdíl mezi otáčkami rotoru a točivého magnetického pole, a tím menší proud se v rotoru indukuje.

Účinnost η stroje nebo jiného zařízení je určena podílem výkonu P a příkonu P0.

Stator je napájen stejnosměrným proudem, jehož hodnota je menší než efektivní hodnota jmenovitého proudu a vytváří spřažený magnetický tok stroje, ve kterém se otáčí rotor. Ve vodičích rotoru se indukuje napětí. Vyvolaný proud se uzavírá zkratovanými vodiči rotoru (v kleci).

Jak funguje rotor

Rotor (z lat. rotare, otáčet se) je v elektrotechnice otáčivá část různých točivých strojů (elektromotor, dynamo, alternátor). Rotor, zejména při vysokých otáčkách, musí být dobře vyvážen. V ose rotoru obvykle prochází hřídel, která z daného stroje vyčnívá.Čtyřtaktní, 4-taktní motor

U čtyřtaktního (čtyřdobého) zážehového motoru je jeden pracovní oběh vykonán za čtyři zdvihy pístu (dvě otáčky klikového hřídele). Motor tedy pracuje na čtyři doby, tj. na dvě otočení hřídele proběhnou v motoru 4 cykly po sobě.Nejběžnější druhy motorů:

  • Tepelný motor – spalovací motor, parní stroj, Stirlingův motor, spalovací turbína, raketový motor.
  • Elektromotor – stejnosměrný motor, krokový motor, asynchronní motor, synchronní motor.
  • Kapalinový motor – hydrostatický motor, hydrodynamický motor.
  • Pneumatický motor.
  • Magnetický motor.


Startér slouží k uvedení motoru do pohybu, k jeho nastartování. Jde o stejnosměrný motor, který vysunutým pastorkem na výstupní hřídeli v době startu roztočí klikový hřídel spalovacího motoru. Tím ho uvede v činnost z klidového stavu.

Co je synchronní a asynchronní motor : U synchronních motorů se rotor otáčí stejnou rychlostí jako magnetické pole statoru generované vinutím. Otáčení je tudíž synchronní. V případě asynchronním se rotor motoru otáčí pomaleji než magnetické pole statoru. Tento rozdíl otáček znamená indukci napětí na rotoru, čímž vzniká magnetické pole.

Na čem závisí výkon :  VÝKON ZÁVISÍ NA VYKONANÉ PRÁCI, A TO PŘÍMO ÚMĚRNĚ.

Co ovlivnuje odpor

Odpor. Odpor ovlivňuje především velikost, potažmo směr protékaného proudu (dle Ohmova zákona). Závisí na něm i míra tepelných účinků (viz Tepelné poškození).

Rotor (z lat. rotare, otáčet se) je v elektrotechnice otáčivá část různých točivých strojů (elektromotor, dynamo, alternátor). Rotor, zejména při vysokých otáčkách, musí být dobře vyvážen. V ose rotoru obvykle prochází hřídel, která z daného stroje vyčnívá.Alternátor je typ elektrického generátoru, synchronního stroje měnící točivou mechanickou energii na střídavý elektrický proud. Přeměňuje kinetickou energii (pohybovou energii) rotačního pohybu na energii elektrickou ve formě střídavého proudu a střídavého napětí, čímž se liší od dynama generující proud stejnosměrný.

Na jakém principu pracuje asynchronní motor : Princip činnosti

Základem činnosti asynchronního stroje je vytvoření točivého magnetického pole statoru, které vznikne průchodem střídavého trojfázového proudu vinutím statoru. Toto magnetické pole indukuje ve vinutí rotoru napětí a vzniklý proud vinutím rotoru vyvolává magnetický tok, který je spřažen se statorem.