Antwort Na jaké skupiny dělíme horniny? Weitere Antworten – Na jaké skupiny se dělí horniny

Na jaké skupiny dělíme horniny?
Nejhrubší dělení hornin vychází z procesů jejich vzniku, tak jak byly popsány v horninovém cyklu. Podle způsobu a podmínek vzniku můžeme rozdělit horniny na magmatické (vyvřelé), sedimentární (usazené) a metamorfované (přeměněné).Horniny na zemském povrchu můžeme rozdělit na tři typy: vyvřelé, metamorfované (přeměněné) a sedimentární (usazené). Vyvřelé horniny byly vytvořeny ochlazováním roztaveného magmatu.Vyvřelé neboli magmatické horniny vznikají tuhnutím magmatu či lávy (to je magma, které se dostalo na zemský povrch). Rozdělují se na hlubinné, žilné a výlevné.

Jak dělíme horniny a nerosty : Od nerostů k horninám

Horniny dělíme na tři skupiny: vyvřelé (magmatické) – horniny z magmatu a lávy; ● usazené (sedimentární) – horniny z kalu, prachu a organismů; ● přeměněné (metamorfované) – horniny vzniklé přeměnou obou předchozích.

Co to je rula

Rula je hornina vzniklá za vysokého stupně regionální metamorfózy při přeměně rozsáhlých horninových celků, kdy teplota a tlak dosahují značné výše. Ruly patří ke krystalickým břidlicím. Ruly vzniklé z vyvřelin se nazývají ortoruly, ruly vzniklé metamorfózou sedimentů jsou pararuly.

Z kterých hornin mohou vznikat přeměněné horniny : Přeměněné horniny (metamorfity) vznikly přeměnou starších magmatických, sedimentárních nebo metamorfovaných hornin za různých teplot a tlaků. Z hlediska typu metamorfózy rozlišujeme horniny regionálně a kontaktně metamorfované.

Kus pevné horniny, surový, opracovaný ale i materiál se nazývá kámen. Výchoz nebo podloží z kompaktní horniny se nazývá skála, sypké a tekuté horniny mívají specifické názvy. Věda zabývající se horninami se nazývá petrologie.

Podle geologické pozice se magmatické horniny dělí na tři skupiny:

  • hlubinné (plutonické či abysální) horniny neboli plutonity,
  • žilné horniny,
  • výlevné (vulkanické, efuzívní nebo extruzívní) horniny neboli vulkanity (efuzíva, extruzíva).

Co je čedič hornina nebo nerost

Čedič neboli bazalt je velice četná tmavá výlevná vyvřelá hornina s charakteristickou porfyrickou nebo sklovitou strukturou. Vyskytuje se však i ve formě škváry, bez viditelných krystalů. Obvykle má šedou či černou barvu, zvětralý čedič má barvu spíše šedou.Svor je přeměněná hornina, která vzniká při středním stupni regionální přeměny hornin. Někdy bývá též označován jako slídnato-křemenná břidlice. Patří do nižší části amfibolitové facie. Je řazen mezi krystalické břidlice.Přeměněné neboli metamorfované horniny vznikají přeměnou vyvřelých, usazených či jiných přeměněných hornin. Přeměna (metamorfóza) probíhá za zvýšené teploty a tlaku. Tyto podmínky způsobí přestavbu struktury horniny/minerálů, ale nedostačují k úplnému roztavení horniny na magma.

Složení Žula obsahuje v podstatném množství křemen a živce, přičemž draselný živec převládá nad plagioklasem. Tím se žula liší od granodioritu, u něhož převládá plagioklas. Z dalších minerálů bývá přítomen biotit, muskovit, turmalín, granát apod.

Co je to vápenec : Vápenec je jemnozrnná až celistvá sedimentární hornina. V převážné míře (nad 80 %) je složena z uhličitanu vápenatého (CaCO3) ať už ve formě kalcitu, nebo aragonitu. Jako příměsi se vyskytují dolomit, siderit, křemen, jílové minerály a úlomky zkamenělin.

Co to jsou přeměněné horniny : Přeměněné neboli metamorfované horniny vznikají přeměnou vyvřelých, usazených či jiných přeměněných hornin. Přeměna (metamorfóza) probíhá za zvýšené teploty a tlaku. Tyto podmínky způsobí přestavbu struktury horniny/minerálů, ale nedostačují k úplnému roztavení horniny na magma.

Na co se dělí minerály

Dělí se na kovové a nekovové (případně i polokovové). Kovové se dělí na křehké a tvárné. Do této třídy se mineralogicky řadí i minerály tvořené některými sloučeninami: do nekovových karbidy, nitridy, fosfidy a silicidy, do kovových vícekovové přírodní slitiny.

Mezi nerosty patří například křemen, sůl kamenná, zlato, diamant, železné rudy – jejich použití je široké-stavebnictví, sklářství, potravinářství, šperkařství, apod. Mezi nejznámější nerostné suroviny patří např. uhlí a ropa. Organická hmota zuhelnatí, když probíhá rozkladu bez přítomnosti kyslíku.Fylit je metamorfovaná hornina, vznikající přeměnou nízkého stupně (facie zelených břidlic) z jílovito-prachovitých usazených hornin, především břidlic. Má břidličnatou strukturu, tj. má rovnoběžné uspořádání částic. Díky své břidličnatosti se velmi dobře deskovitě štípe.

Jak vzniká rula : Rula je hornina vzniklá za vysokého stupně regionální metamorfózy při přeměně rozsáhlých horninových celků, kdy teplota a tlak dosahují značné výše. Ruly patří ke krystalickým břidlicím. Ruly vzniklé z vyvřelin se nazývají ortoruly, ruly vzniklé metamorfózou sedimentů jsou pararuly.