Antwort Na co slouží pluh? Weitere Antworten – Co dělá pluh

Na co slouží pluh?
Pluh je oradlo, tedy zařízení umožňující obdělávání zemědělské půdy orbou.1) Nastavení hloubky orby

Zaparkujte traktor na rovném povrchu a zvedněte pluh hydraulikou. Pod jedno z kol na straně, která bude orat v brázdě, umístěte podložku o požadované hloubce orby (např. 18 cm). Spusťte pluh, dokud se kolo na podložce nedotkne země a ostatní kola se nezvednou od země.Smykování se provádí po orbě jako první operace. Pomocí něj urovnáváme povrch pozemku a částečně díky němu zatlačujeme a drobíme hroudy. Ničíme tím časné plevele a zajistíme rovnoměrné prohřívání pozemku. Kypření se dělá cca do hloubky 2 – 4 cm.

Proč se provádí orba : Hluboká orba umožňuje prokypření a provzdušnění většinou celého orničního profilu. Zároveň vytváří podmínky pro optimální rozvoj kořenového systému. Omezuje rozvoj víceletých a vytrvalých plevelů. Provádí se k okopaninám s kůlovým kořenem (cukrová řepa, mrkev, petržel, pastinák aj.).

Proč se Ora pole

Půda se zpravidla oře na plný profil ornice ve vztahu k následné plodině, k zaorávce organických hnojiv nebo zeleného hnojení a k povětrnostním a půdním podmínkám. Při jejím provedení je snaha vytvořit hřebenitý povrch ornice, čímž dojde ke zvýšení záchytné plochy pro zachycení podzimních a zimních srážek.

Jak funguje ruchadlo : Ruchadlo je pluh, který půdu nejen rozrušuje a provzdušňuje, ale převrací ji tak, že vrchní vrstva se dostává dolů a spodní vrstva odpočaté půdy navrch. Nadto je orba méně namáhavá. Vynalezli jej roku 1827 bratranci Václav a František Veverkovi z Rybitví u Pardubic.

Při nastavení pluhu dbáme na to, aby pluh byl i přes naklonění soupravy stále kolmo k orané půdě. Podle kvality půdy (těžká-lehká) nastavíme na závěsném zařízení malé 5 kg závaží tak, aby souprava byla vyvážená. Musíme si uvědomit, že pluh orá do hloubky 18 cm a šíře taktéž 18 cm.

Dle mé dlouholeté praxe je nejlepší použití radličkového kypřiče, ale ne do hloubky 10 cm, jak je používá mnoho zemědělců, ale do větší hloubky, a to je v mém případě pod obilí 20-22 cm, pod řepku 25-30 cm, a tak zvané podrývání v hloubkách 35-40 cm, které jsem mnou vlastněným půdozpracujícím strojem dosahuji.

Co se dělá na poli

1.Na poli a lukách. Vyvážeti hnojůvku; zem a bahno z rybníků kopati; sbírati a vyvážeti mrvu chlévskou a hnojiva pomocná. Závěje sněhové uklízeti, vody sváděti a brázdy i svodnice opravovati. Kamení poklízeti, bodláčí mýtiti.Jinak řečeno, je v návrhu úplný zákaz hluboké orby na zimu. Hlavním argumentem proč, je důvod, že při hluboké orbě na zimu bude dlouhé období, kdy hrozí nadměrný únik skleníkových plynů z půdy vlivem nadměrného nakypření půdy a rozkladu organické hmoty.Pole se zorá pluhem, ten dělá brázdu, otáčí zeminu a tím se prokypřuje půda.

13.4.1796 se zde narodil Václav Veverka, který se se svým bratrancem Václavem zapsal do historie jako vynálezce ruchadla, kterému se dlouho přezdívalo veverče.

Kdy byl vynalezen první pluh : Stopy nejstarších fosilních brázd, dokládajících používání pluhu, byly spatřeny v Mezopotámii a jsou datovány do období kolem 5000 až 4500 let př. n. l..

Jak se Ora pole : Orba se provádí radličnými či talířovými pluhy. Tažený pluh vodorovně odřezává pluhovým ostřím asi 30 cm široký pruh zeminy (tloušťka odřezávaného pruhu je nastavitelná). Tento pruh zeminy, tzv. skýba najíždí na spirálovitě stočenou ohrnovací desku, postupně se staví, až se obrátí o 180°.

Jak orat zahradu

Obracením skývy dochází k zapravení posklizňových zbytků, slámy, fytomasy určené pro zelené hnojení a organických či minerálních hnojiv do půdy. Zaklopení plevelných rostlin do spodních vrstev půdy zajistí zničení nejen jednoletých a víceletých plevelů, ale přispívá i k oslabení vytrvalých plevelných druhů.

Z hlediska doby provedení orby půjde o orbu podzimní, zimní, předseťovou či jarní. Podle hloubky rozlišujeme mělkou orbu, a to obvykle v rozsahu 140 až 180 mm, následuje střední orba do 180 až 240 mm a dále hluboká orba do 240 až 300 mm. Orba velmi hluboká přesahuje 300 mm.Jinak řečeno, je v návrhu úplný zákaz hluboké orby na zimu. Hlavním argumentem proč, je důvod, že při hluboké orbě na zimu bude dlouhé období, kdy hrozí nadměrný únik skleníkových plynů z půdy vlivem nadměrného nakypření půdy a rozkladu organické hmoty.

Co se sází na poli : Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.