Antwort Na co se zpracovává ječmen? Weitere Antworten – Co se dělá z ječmene

Na co se zpracovává ječmen?
Využití V dnešní době se většina vypěstovaného ječmene, zejména ozimý ječmen, používá ke krmným účelům. Nejkvalitnější část produkce (v Česku asi 30 % jarních ječmenů) slouží k výrobě sladu. V antice byla ječná kaše běžným jídlem, dodnes se konzumuje na Blízkém Východě.Kdo by se měl zelenému ječmeni vyhnout, jsou lidé s akutním stavem trávicího traktu, po transplantaci orgánů nebo trpící autoimunitním onemocněním. Kontraindikace může zelený ječmen způsobovat pouze v kombinaci s léčivy obsahujícími látku warfarin.Hlavní podíl potravinářského ječmene (cca 25 % z celkové produkce ječmene) se zpracovává na slad pro výrobu piva a alkoholických nápojů (whisky, vodka). Jen malá část ječmene se dále potravinářsky zpracovává. Loupáním, obrušováním a leštěním zrna se vyrábějí kroupy, krupky, lámanka.

Kdy užívat mladý ječmen : Podobně jako u jiných zelených potravin, obsahuje i mladý ječmen značné množství chlorofylu. Chlorofyl má podobnou molekulární strukuturu jako naše krev a má tak pozitivní vliv na krvetvorbu. Mladý ječmen je vhodné konzumovat ráno na lačno, kdy je tělo nejlépe připraveno vstřebat veškeré živiny, které ječmen nabízí.

Co je lepsi ječmen nebo Chlorella

Ječmen pak dočišťuje tělní tekutiny – krev, lymfatický systém (umí výborně odvodňovat organismus), čistí také pomocí potu a moči. Oproti chlorelle navíc obsahuje celou řadu enzymů, které dokážou tělu dodat rychle energii a je-li potřeba, urychlují také hojení. Obě zelené potraviny jsou navíc zásadotvorné.

Jaké vitamíny obsahuje zelený ječmen : Mladý ječmen obsahuje betakaroten, vitamíny A, B1, B2, B5, B6, C, E, K, niacín, biotin, kyselinu listovou, široké spektrum aminokyselin: Alanin, Methionin, Arginin, Fenylalanin, Prolin, Serin, Glycin, Treonin, Histidin, Tyrosin, Izoleucin, Valin, Leucin, Lyzin, kyselina aspartamová, kyselina glutamová.

Ječmen pak dočišťuje tělní tekutiny – krev, lymfatický systém (umí výborně odvodňovat organismus), čistí také pomocí potu a moči. Oproti chlorelle navíc obsahuje celou řadu enzymů, které dokážou tělu dodat rychle energii a je-li potřeba, urychlují také hojení. Obě zelené potraviny jsou navíc zásadotvorné.

Mladý ječmen je název pro usušenou šťávu z mladých výhonků ječmene. Zelený ječmen oproti tomu označuje celou jemně umletou nať mladé rostliny.

Jak vařit ječmen

Do hrnce dejte 3-4 šálky vody a čajovou lžičku soli. Přidejte propláchnutý ječmen a při střední teplotě vařte cca 20-25 minut (do požadované měkkosti uvařeného ječmene – vyzkoušejte); poté nechejte pod pokličkou cca 5-10 minut „dojít“. Uvařený ječmen propláchněte horkou vodou, nechejte na cedníku okapat.Mladý ječmen, známý také jako zelený ječmen, je jedna z mála superpotravin pocházejících z Evropy. Obsahuje vitamíny, minerály a antioxidanty, které přispívají k posílení imunity a detoxikaci organismu. Vitamíny obsažené v mladém ječmenu jsou naším tělem výborně stravitelné a využitelné.Vyhnout chlorelle by se měli lidé:

  • s onemocněním žilního systému,
  • pacienti po transplantaci orgánů,
  • všichni ti, kdo užívají léky na potlačení imunity nebo léky na ředění krve,
  • lidé s autoimunitními onemocněními,
  • pacienti s hyperfunkcí štítné žlázy či s chronickým zánětem trávicího traktu.


Chlorella organismus spíše detoxikuje, zatímco spirulina jej spíše posiluje a vyživuje. Chlorella obsahuje dvojnásobné množství chlorofylu než spirulina. Dále je výraznou zásobárnou železa. Za zmínku stojí také obsažený vitamin K, fosfor i další vitamíny a minerální látky.

Na co pomáhá mladý ječmen : Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin a jsou proto nezbytné pro vytváření buněk, opravu poškozených tkání a dodávání energie. Aminokyseliny v mladém ječmenu podporují hojení ran a normální funkci imunitního systému. Rovněž podporují správnou tvorbu červených krvinek a zlepšují kvalitu našeho spánku.

Jak užívat Mladý zelený ječmen : Lžičku ječmene rozpusťte ve 2-3dcl studené vody (nejlépe v šejkru) a válejte malé doušky zeleného zdraví tak, jako by to bylo výběrové víno. Pijte 2x až 3x denně, nejlépe nalačno a 20 min. počkat, potom teprve jíst. Takto se nejlépe vstřebají všechny látky.

Jak chutná ječmen

Nálev a chuť ječmene

Chutná bylinkově, nasládle, není hořký ani svíravý. Jeho chuť je ovšem specifická. Užívá se přímo do nápojů nebo pokrmů. Protože jde o skutečně rozemleté lístky a žádný extrakt, úplně se nerozpustí.

Ječmen bezpluchý nemá vnější obal zrna (pluchu). Je tak jemnější a díky snadné opracovatelnosti si zachovává vyšší výživové hodnoty. Má vysoký obsah vlákniny (velkou část tvoří rozpustná vláknina, tzv. betaglukany), čímž působí blahodárně na naše trávení a snižuje cholesterol.Chlorella má vliv na:

  • normální činnost srdce a cév.
  • normální činnost střev a jater.
  • přirozenou obranyschopnost.
  • pročištění
  • normální činnost střevního traktu, mikrobiální rovnováhu.
  • imunitu, energii, vitalitu.

Co léčí chlorella : Studie prokázaly, že chlorella prospívá celému tělu tím, že podporuje zdravé hormonální funkce, podporuje kardiovaskulární zdraví, snižuje krevní tlak a cholesterol a je účinná při detoxikaci našeho těla. Nejvíce se hovoří o účincích odvádět z těla těžké kovy jako je rtuť nebo kadmium.