Antwort Na co se ptame i přes co? Weitere Antworten – Na jakou vedlejší větu se ptáme i přes co

Na co se ptame i přes co?
Vedlejší věta příslovečná

Vyjadřuje okolnosti děje (místo, čas, způsob atd.) z věty řídící. Ptáme se na ni: kde, kdy, jak, proč, do jaké míry, za jakým účelem, za jakých podmínek, i přes co atd. + věta řídící.Příslovečné určení příčiny

Označuje příčinnou souvislost dvou dějů. Ptáme se otázkou PROČ (SE) NĚCO DĚJE/JE Skupina se dále dělí do několika podskupin: PU příčiny – v užším smyslu – PROČ, příčina předchází (Třásla se zimou.Doplněk závisí na 2 členech: na slovesu (přísudku) a zároveň na podstatném jméně nebo případně zájmeně (většinou podmětu nebo předmětu). Ptáme se na něj: Jaký Jako kdo Jako co

Jak se ptáme na větu místní : Vedlejší věta příslovečná místní

Vedlejší věta (příslovečná) místní vyjadřuje příslovečné určení místa věty hlavní (Šel, kam ho nohy nesly.). Ptáme se na ni podobně jako na příslovečné určení místa otázkami kde, kam, odkud, kudy (Kam šel → Kam ho nohy nesly.).

Jak se ptáme na větu přívlastková

•VV přívlastková

– ptáme se jaký, který, čí (který, jenž) – bývá často vložená do VH – VH končí jménem (1., 3., 4.) Na stole ležel dárek, který mi přivezla sestra. Pes, který štěká, nekouše.

Jak se ptame na vedlejší věty : Souvětí podřadné

VEDLEJŠÍ VĚTA OTÁZKA NA VEDLEJŠÍ VĚTU SPOJOVACÍ VÝRAZY
PŘÍSUDKOVÁ Jaký Jak, jaký
PŘEDMĚTNÁ Ptáme se 2. – 7. p., Koho Co Že, aby, jak
PŘÍVLASTKOVÁ Jaký Který Čí Kdo, který, jenž, že,kde, kdy, jak, aby
DOPLŇKOVÁ Jak Jak, jako

Doplněk (též atribut verbální) je rozvíjející větný člen, který rozvíjí zároveň dva větné členy – na jedné straně buď podmět (subjektový doplněk) nebo předmět (objektový doplněk) a na druhé straně přísudek.

Jak poznat doplněk

Doplněk se váže na dva větné členy zároveň. Tím je unikátní. Jednou z vazeb je vždy vazba na přísudek. Druhá vazba je spojení buď s podmětem (Chlapec ležel nemocen), nebo s předmětem (Našli jsme ho promrzlého).

Na co se váže doplněk

Jak poznat doplněk

Doplněk se váže na dva větné členy zároveň. Tím je unikátní. Jednou z vazeb je vždy vazba na přísudek. Druhá vazba je spojení buď s podmětem (Chlapec ležel nemocen), nebo s předmětem (Našli jsme ho promrzlého).Věta vedlejší je věta v souvětí, která je závislá na jiné větě. Této jiné větě říkáme věta řídící. Věta řídící může být hlavní věta souvětí nebo jiná věta vedlejší. – příklad: Kdo nebude poslouchat, zůstane po škole.Vedlejší věta předmětná vyjadřuje předmět věty hlavní (Petr zkoumal, co bylo příčinou jeho neúspěchu.). Ptáme se na ni podobně jako na předmět pádovými otázkami (Koho, co zkoumal Petr

Vyjadřuje přívlastek podstatného jména v řídící větě, tj. rozvádí vlastnost skutečnosti pojmenované tímto podstatným jménem. Rozlišujeme: ● přívlastkové věty uvozené vztažnými zájmeny: kdo, co, který, jaký, čí: Příklady: Zastavili jsme se na křižovatce, z níž vedly dvě cesty naprosto odlišnými směry.

Kolik je vět vedlejsich : Druhy vedlejších vět

Vedlejší věta: Otázka: Typické spojovací výrazy:
místní Kde, kam, kudy, odkud kde, kam, kudy
způsobová Jak, jakým způsobem jak, že, pokud
měrová Do jaké míry Jakou měrou
příčinná Proč Z jaké příčiny protože, poněvadž, jelikož

Jakou funkci mají věty vedlejší : Vedlejší věty (VV) vznikají z větných členů (Jdi na křižovatku → Jdi tam, kde se kříží cesty.). Mají tedy stejnou úlohu (funkci) jako větné členy a zpravidla vyjadřují totéž jako větné členy (v našem případě určení místa).

Co vyjadruje doplněk

Doplněk vyjadřuje vlastnost, kterou má podstatné jméno jen za určitého děje, např. Děvčata běhala bosa. Nebo vlastnost, která se doplňku přisuzuje dějem, např. Honzu zvolili důvěrníkem.

Doplněk závisí na 2 členech: na slovesu (přísudku) a zároveň na podstatném jméně nebo případně zájmeně (většinou podmětu nebo předmětu). Ptáme se na něj: Jaký Jako kdo Jako coSouvětí skládající se z více než dvou vět je souvětí složené (složité). Stavba složeného souvětí je různá podle toho, z jakých vět se skládá a jaké jsou mezi jednotlivými větami vztahy.

Co to je Vztazna věta : Jsou to věty, které toto podstatné jméno blíže určují, nebo pouze obsahují informaci pro posluchače navíc. V češtině nejčastěji začínají na vztažné zájmeno 'který', v angličtině je nejběžnější vztažné zájmeno WHO pro životná podstatná jména (lidi), a WHICH pro neživotná (věci).