Antwort Na co se pouziva šafrán? Weitere Antworten – Kde se používá šafrán

Na co se pouziva šafrán?
Jako koření je šafrán samozřejmě nejoblíbenější. Užívá se především ve francouzské, španělské a orientální kuchyni. Nejčastěji se přidává do rýže, těstovin nebo kuskusu. Skvělý je k rybám i mořským plodům a chybu neuděláte, pokud jej přidáte k drůbeži či do polévek.Šafrán krásně obarví celé jídlo do zlatavě oranžové barvy. Pokud tedy chcete šafrán ochutnat, vyzkoušet, i s balením 0,5 g nebo 1 g dokážete připravit několik jídel nebo nápojů. Balení kolem 5 g jsou už na delší dobu nebo pro více strávníků. Balení nad 5 g jsou výhodná pro gastronomické provozy.Víte, proč se říká „je ho jako šafránu“ Toto koření se totiž získává z květiny šafránu setého a jediné, co se sbírá, jsou nitkovité, dva až tři cm dlouhé, tmavě červené blizny. Každá květina produkuje jen tři blizny, které se musí ručně odštípnout.

Kolik šafránu do čaje : V každém balení čaje je 0,5 až 1 gram šafránu – směsi jsme kombinovali tak, aby v každé porci čaje bylo minimálně tolik šafránu, kolik se udává jako denní léčivá dávka.

Jak pracovat s Safranem

Použití šafránu je jednoduché, vypijte denně hrnek čaje (může být jakýkoli – černý, zelený, ovocný….) se špetkou šafránu nebo zalijte teplou vodou pouze šafrán a získáte tak lahodný nápoj. První co vás může překvapit je krásná oranžová barva nápoje, následně na vás dýchne specifické šafránové aroma.

Jakou má chuť šafrán : Má kořennou, mírně nahořklou chuť a velmi výrazné aroma. Má rovněž vynikající barvící schopnost a pokrmy umí zbarvit dožluta. Dejte ale pozor, u šafránu platí, že méně je více. V pokrmu jej opravdu stačí troška, v opačném případě můžete totiž očekávat nepříjemnou hořkou chuť.

Přidejte šafrán do čaje:

Použití šafránu je jednoduché, vypijte denně hrnek čaje (může být jakýkoli – černý, zelený, ovocný….) se špetkou šafránu nebo zalijte teplou vodou pouze šafrán a získáte tak lahodný nápoj.

Ano, krokus a šafrán jsou synonyma. Krokus je odvozenina od latinského názvu pro tuto rostlinu Crocus. V ČR rostou přirozeně patrně dva druhy šafrán karpatský a šafrán bělokvětý.

Jak chutná šafrán

Má kořennou, mírně nahořklou chuť a velmi výrazné aroma. Má rovněž vynikající barvící schopnost a pokrmy umí zbarvit dožluta. Dejte ale pozor, u šafránu platí, že méně je více. V pokrmu jej opravdu stačí troška, v opačném případě můžete totiž očekávat nepříjemnou hořkou chuť.Šafrán je drahocenná, neobvyklá, hedvábná, bohatě kořeněná, orientální, pikantní a zemitá vůně s mýdlovými, lehce nahořklými, medově nasládlými tóny. K uvolnění vůně je zapotřebí šafrán ponořit do vody, alkoholu nebo oleje.Správnou barvu poznáte nejlépe ponořením několika čnělek do sklenice vody. Pravý šafrán uvolňuje barvu postupně jako na fotce výše – nejprve je voda přímo u čnělky temně červená, postupně prostupuje s průhlednou tekutinou a finální barevnost roztoku je žlutá až žlutooranžová, podle toho, kolik čnělek je ve vodě.

2 – 3 lžičky řezané (sušené nebo čerstvé) šalvěje zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme vylouhovat 15 minut a pijeme vlažný 1 – 2 šálky denně. Proti pocení popíjíme čaj po lžících každé dvě hodiny.

Jak pracovat se šafránem : Výtečné je použít šafrán do polévek, například květáková získá dokonale žlutou barvu. Stejně tak lze přidat šafrán nebo výluh ze šafránu do rýže, do masa, masových a zeleninových směsí, ale také do sladkých jídel. Veškeré pokrmy tak získají krásnou zlatavou optimistickou barvu a nezaměnitelnou chuť.

Z jaké kytky je šafrán : Šafrán je to nejluxusnější koření, jaké můžete v kuchyni použít. Má unikátní vůni, chuť a výraznou přírodní barvu. Jde o usušené čnělky („tyčinky“), které se nachází uprostřed květu krokusu setého (též „šafrán setý").

Jak poznat pravý šafrán

Jak poznat pravý šafrán

  1. Namočte pár snítek šafránu do sklenice se studenou vodou a pozorujte, co se bude dít. Pravý šafrán bude uvolňovat barvu postupně a potrvá cca 15 minut, než voda zcela zežloutne.
  2. Falešný šafrán začne rychle pouštět barvu a nejenom zlatou.


Pro plnou intenzitu barvy, chuti i vůně šafrán rozdrťte v moždíři, rozmíchejte jej podle plánovaného použití v troše horké vody, mléka, oleje, či rozpuštěného másla a nechte alespoň 15 minut uležet. Není nutno dále vařit.Šafrán setý byl možná v historii, v některých krajích, podle jednoho zdroje česky lidově nazýván také krokus setý, krocin, krocinka, kročec, krokus, šafrán pravý, šefra, šefra jedlá, šefráň. Možný zlidovělý, nebo slangový název „krokus“ vyplývá z používání latinského rodového názvu Crocus pro šafrán.

Na co pomáhá šalvěj : Účinky Šalvěje lékařské

Zásobuje organismus cennými antioxidanty a celkově harmonizuje trávení. Stabilizuje hormonální rovnováhu, proto se doporučuje ženám v menopauze. Normalizuje funkci dýchacího systému a zlepšuje stav kloubů a kostí. V neposlední řadě působí antisepticky, zmírňuje pocení a zpomaluje řídnutí vlasů.