Antwort Na co se používají enzymy? Weitere Antworten – Na co jsou enzymy

Na co se používají enzymy?
Enzym je specifická organická molekula urychlující reakce v organismech (působí jako biokatalyzátor). Umožňuje tak průběh reakcí i při relativně nízkých teplotách, neutrálním pH a atmosférickém tlaku, které se v organismech běžně vyskytují. Naprostá většina enzymů jsou proteiny.Trávicí enzymy nám pomáhají trávit potraviny tím, že rozkládají velké makromolekuly na menší molekuly, které jsou naše střeva schopna vstřebat. Trávicí enzymy se dělí do tří tříd: proteolytické enzymy, lipázy a amylázy – všechny metabolizují různé makroživiny.Trávicí enzymy by se měly užívat společně s jídlem, aby kopírovaly funkci enzymů, které se tvoří v těle přirozeně. Ty totiž začínají pracovat až ve chvíli, kdy se v trávicím systému objeví potrava. Určitě bychom je tak neměli užívat nalačno. Stejně tak není vhodné zapíjet je horkými nápoji.

Jak pomáhají enzymy : Například štěpí potravu, čímž napomáhají trávení, přeměňují chemickou energii na mechanickou energii umožňující svalovou kontrakci, pomáhají budovat tkáně a odstraňovat odpadní látky.

Kde se vyskytují enzymy

Enzymy se vyskytují v živočišných i rostlinných organismech i mikroorganismech. Aktivita enzymů závisí na řadě podmínek (zejména na koncentraci substrátu, teplotě, pH, aktivátorech a inhibitorech). Vzhledem k tomu, že se jedná o bílkoviny, dochází působením vysokých teplot k jejich inaktivaci (denaturace).

Kde se nacházejí enzymy : Kde se trávicí enzymy tvoří Tvoří se ve slinivce břišní, žaludku a tenkém střevě a dokonce se aktivují když se chystáte jíst, proto se doporučuje si k jídlu pořádně přivonět aby se nastartovalo trávení. I vaše slinné žlázy produkují trávicí enzymy, aby začaly rozkládat molekuly jídla, zatímco ještě žvýkáte.

Bez trávicích enzymů se ale neobejdeme. Při jejich nedostatku se kromě špatného trávení, zpomalení metabolismu a narušení imunity, může rozvinout i závažnější onemocnění, mezi která patří celiakie, Crohnova nemoc, reflux (chronické pálení žáhy) či syndrom dráždivého tračníku.

Mezi nejčastější projevy patří žaludeční obtíže, plynatost, průjem či naopak zácpa. Napoví vám rovněž opakované pálení žáhy nebo reflux, kdy se natrávená potrava a kyselé šťávy mohou vracet přes jícen zpět do úst. Běžné jsou i těžkosti po jídle, pocity plnosti, výkyvy hmotnosti a větší sklony ke zvracení.

Jak dlouho brát enzymy

Délka užívání enzymů je tedy závislá na zdravotním stavu. Užívání je relativně bezpečné a nenávykové, proto je nemusíte vysazovat rychle, naopak spíše doporučujeme dát tělu dostatek prostoru na regeneraci a posílení, aby se případné potíže nevrátili. U neléčitelných onemocnění můžete brát enzymy dlouhodobě.Typickými projevy jsou pocit plnosti, těžkosti a pomalého trávení po jídle, předčasná sytost, nechutenství, bolest v nadbřišku, nadměrné říhání, pálení žáhy, nevolnost či zvracení. Objevovat se může i hořkost či jiné pachutě v ústech, zápach z úst či zvýšené slinění a odpor k některým potravinám.Wobecare Enzym je potravinový doplněk a nelze mu přisuzovat léčebný účinek, nicméně stejně jako Wobenzym i přípravek Wobecare Enzym je založen na enzymoterapii a lze jej doporučit pro podporu prevence opakovaných zánětů močových cest.

Délka užívání trávicích enzymů závisí na vašem zdravotním stavu. Při dietních chybách stačí pouze nárazové nebo několikadenní užívání. V jiných případech, např. při trvale snížené tvorbě vlastních enzymů, můžete užívat příslušný přípravek s enzymy dlouhodobě.

Kde je nejvíce enzymů : Produkována v žaludku, slinivce břišní a tenkém střevě. Největší podíl chemických reakcí se děje v žaludku a tenkém střevě. V žaludku je to hlavní tahoun pepsin, který má za úkol štěpit bílkoviny. Několik dalších enzymů se dostává do hry až v okamžiku, kdy se molekuly bílkoviny dostanou do tenkého střeva.

Které potraviny obsahují enzymy : Potraviny bohaté na trávicí enzymy:

  • Kefír – lipáza, proteáza, laktáza.
  • Kimchi – proteáza, lipázy, amylázy.
  • Miso – laktáza, lipáza, proteáza, amyláza.
  • Avokádo – lipáza.
  • Mango – amyláza.
  • Ananas – bromelain.
  • Papaya – papain (proteáza).
  • Kiwi – actinidain (proteáza).

Jak se projevuje nedostatek trávicích enzymů

Příznaky, které mohou souviset s nedostatečným množstvím enzymů:

  1. bolesti břicha.
  2. nadýmání
  3. reflux.
  4. pálení žáhy.
  5. vypadávání vlasů
  6. potíže se spánkem.
  7. průjem nebo naopak zácpa.
  8. nedostatečné vstřebávání živin.


V případě, že trpíte nedostatkem trávicích enzymů, je nejdůležitější zahrnout do stravy potraviny se zvýšeným obsahem trávicích enzymů, jako je například ananas, papája či avokádo. Také konzumace probiotik a léčivých bylinek dokáže podpořit produkci a účinnost trávicích enzymů.Nejdůležitějšími kroky, jak zlepšit trávení, jsou:

  1. Zařadit zdroje vlákniny do každého jídla.
  2. Konzumovat nejméně 25 g vlákniny denně z různých zdrojů
  3. Omezit alkohol, cukr a zpracované potraviny.
  4. Pracovat na snižování stresu.
  5. Zařadit pravidelný pohyb.
  6. Dopřát si spánek 7 – 8 hodin denně
  7. Nepřejídat se.

Jak poznat dobře trávení : Normální doba trávení se pohybuje (od dutiny ústní ke konečníku) kolem 1-2 dnů. Může se buďto zrychlit (průjem) nebo naopak zpomalit (zácpa). Další projevy špatného trávení mohou být bolesti břicha, říhání, plynatost, pocit plného břicha, nevolnost nebo třeba pálení žáhy.