Antwort Na co se používá vanilka? Weitere Antworten – Jak se používá vanilka

Na co se používá vanilka?
V současné době se vanilka používá v potravinářském průmyslu a v kuchyni jako přísada do sladkých jídel, především moučníků, pochutin jako je zmrzlina, čokoláda a výrobky z ní, pudinky apod. Je také součástí řady nealkoholických i alkoholických nápojů.Je skvělým partnerem pro spoustu dalších koření, bylinek, ovoce, zeleniny, ale i pro mořské plody a ryby. Spojení vanilky a čokolády, mléčných výrobků, jahod či jablek je dobře známé. Ale stejně tak dobře se vanilka hodí k tymiánu, fenyklu, rajčatům či mořským rybám a humrovi.Vanilka obsahuje mnoho antioxidantů, které předcházejí rozpadu buněk, a tím stimulují přirozenou regeneraci organismu. Antibakteriální vlastnosti této silice pomáhají zlepšovat imunitní systém. Zpomaluje růst rakovinných buněk. Také je protizánětlivá – pomáhá léčit záněty jater, zmírňuje příznaky artritidy a dny.

Co se dělá s vanilkovým Luskem : Aromata vanilky se velmi dobře rozpouštějí v tucích. Proto se prázdné lusky louhují ve smetaně a mléku, v oleji nebo v přepuštěném másle, které se tak příjemně ochutí a využívají při přípravě dezertů i slaných pokrmů. Vanilkový lusk krátce povaříte a necháte 20 až 30 minut extrahovat v dané tekutině.

Proč je vanilková zmrzlina žlutá

Proč ale máme zafixováno, že vanilková zmrzlina nebo pudink musí mít žlutou barvu Vysvětlení je prosté – původně se pudink i zmrzlina připravovaly z mléka či smetany, ale hlavně – ze žloutků. Proto měly výrobky – nejčastěji ochucené vanilkou či později přírodně identickým vanilinem – žlutou barvu.

Co obsahuje vanilka : Vanilka je koření s vysokým obsahem bílkovin, v menším množství v ní nalezneme taniny a různé stopové prvky, vápník, sodík, fosfor, draslík, hořčík, zinek, měď, mangan a železo.

Přirozená vanilková vůně je jemně nasládlá, hřejivá, s nádechem kořeněného aroma. V aromaterapii se používá pro uklidnění, dobrou náladu i proti nespavosti.

Cibule obsahuje i další silice a látky, které posilují srdce a krevní oběh, čistí krev a zpevňují cévy. Můžeme ji do jídelníčku zařadit například jako prevenci mrtvice a infarktu, dokonce i mnoha druhů rakoviny – hlavně střev, hrtanu a vaječníků.

Jak Vyskrabat vanilkový lusk

Je to snadné. Vanilkový lusk stačí podélně rozříznout a vyškrábat z něj semínka, která následně použijete do pokrmu či nápoje. Vyškrábaný lusk určitě nevyhazujte, ale vložte ho do cukru nebo alkoholu, tím z něj dostanete aroma a ovoněné produkty následně můžete využít při dalším vaření.Do kastrůlku dáme mléko, cukr, vanilkový cukr a pudinkový prášek a uvaříme hustý krém. Za stálého míchání ho necháme vychladnout. Nebo povrch můžeme také přikrýt fresh fólií aby se neutvořil škraloup. Vychladlý krém rozšleháme a zašleháme máslo nakrájené na malé kousky.Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.

Vanilka voní intenzivně a lehce nasládle. Chutná sladce, trochu kořenitě. Užívá se především do sladkých pokrmů, do čokolády, kávy, dezertů všeho druhu, do ovocných kompotů a salátů. Pro zjemnění se přidává do koláčů a pečiva.

Jak se získává vanilka : Vanilka se získává ze zralých lusků určitých orchidejí, běžně Vanilla planifolia. V současnosti Madagaskar produkuje kolem 75 % světové produkce vanilky. Vyrábí se také v Číně, Indonésii, Papui Nové Guineji a Mexiku. Lusky musí projít složitým procesem fermentace.

Jak voní Kašmír : Kašmírové dřevo není dřevo v pravém slova smyslu, je to vonná esence, která v sobě ukrývá tóny pižma, vanilky, cedru a ambry.

Proč je dobré jíst syrovou cibuli

Léčivé účinky

Má antivirové účinky a působí proti širokému spektru bakterií. Snižuje cholesterol a krevní tlak. Tepelnou úpravou se obsah allicinu snižuje, proto je nejlepší jíst cibuli syrovou. Obsahuje fruktooligosacharidy, které posilují prospěšné střevní bakterie, které příznivě působí na naše trávení.

Kombinace cibule a medu pomáhá rozpouštět hleny usazené v dýchacích cestách. Tím napomáhá lepšímu vykašlávání a urychluje léčbu kašle či nachlazení. Co budete potřebovat Cibuli nakrájejte nadrobno, vložte do sterilizované sklenice, zalijte vymačkanou citronovou šťávou a medem.Takto skladované lusky vanilky pohromadě vydrží klidně 1 rok – čím více lusků pohromadě, tím lépe; 1 lusk si svoji vlhkost udrží jen pár měsíců. Je však vhodné vanilku každé dva měsíce nechat 15 minut nadechnout a zase zapečetit, déle tak vydrží.

Jak si vyrobit vanilkový extrakt : Samotná výroba je velice jednoduchá. Stačí rozříznout vanilkové lusky a nakrájet je na menší kousky. Kousky lusků se pak společně s alkoholem vloží do čisté a dobře uzavíratelné lahvičky. Po uzavření ji skladujeme na temném místě po dobu 2 až 3 měsíců občas lahvičku protřepeme.