Antwort Na co se používá petrželová nať? Weitere Antworten – Jak využít petrželovou nať

Na co se používá petrželová nať?
Kvůli maximálnímu zachování vitaminů a minerálních látek byste petrželovou nať neměli při dochucování pokrmů tepelně upravovat. Do jídla ji proto přidejte až na samém konci jeho přípravy. Nasekaná se hodí například do zeleninových polévek, do salátů, na brambory a také na rybí maso.Petržel je označována jako superpotravina zejména pro své silně detoxikační účinky. Funguje jako „čistič“ krve a zároveň podporuje krvetvorbu. Díky vysokému obsahu flavonoidů je také výborný antioxidant. Působí močopudně, čímž snižuje krevní tlak a zlepšuje funkci ledvin.Pomáhá tělu zbavit se nadbytečné vody a solí prostě tím, že posiluje funkci ledvin. Petržel je také velkým zdrojem vitamínů A a C a také obsahuje poměrně hodně kyseliny listové, která je jednou z nejdůležitějších látek při prevenci rakoviny. Když budete jíst petržel, posilujete své kosti.

Jak uvařit čaj z petržele : Petrželový čaj:

2 kávové lžičky petržele přelijte 3 decilitry vroucí vody, případně i kořen, v tomto případě však použijte menší množství vody. Nechte 15 minut odstát, a potom přeceďte. Doporučené množství jsou dva poháry denně. Pokud vypijete víc, může způsobit nutkání na zvracení.

Kdy vysévat Naťovou petržel

Semínka petrželky sejeme na záhon od března, podruhé v srpnu nebo můžeme i těsně před příchodem mrazů v listopadu nebo v prosinci, aby nevyklíčila – tahle semena vzejdou až v příštím roce brzy na jaře. Do květináče v domácích podmínkách můžeme vysévat kdykoli.

Kdy zasít petrželku : V chladnějších klimatických podmínkách můžete semena petržele zasít od konce zimy, do konce léta, případně až do začátku podzimu. Pokud pěstujete petržel v teplejších oblastech s tropickým nebo subtropickým klimatem, můžete začít sázet kdykoliv od konce léta do časného jara.

V kuchyni se z kořenové petržele používá nejen kořen, ale i listy. Obojí lze jíst za syrova i po tepelné úpravě. Kořen je třeba dobře umýt, případně zbavit zbytků zeminy kartáčkem či oloupat. Listy kořenové petržele lze použít stejně jako listy „listové petržele“, tedy jako bylinky.

Petrželová nať se nejčastěji používá na ozdobu do salátů, polévek či pomazánek. K běžnému dostání jsou dvě odrůdy – petržel kadeřavá (kudrnka) a hladkolistá, která má výraznější chuť a aroma.

Jak si uvařit čaj

Voda by měla být zahřátá na 100 °C jen pro černý čaj, zelený a bílý je nejlepší nechat louhovat při 80 °C. Zbylou vodu z konvice je nutné vylít, nikdy by se neměla znovu převařovat! Ideální je zalívat čaj zhruba minutu po vypnutí rychlovarné konvice. Doba louhování by se také měla důsledně hlídat.Jak na přípravu Když chcete pečený čaj připravit, stačí načnout skleničku a použít zhruba 2 čajové lžičky na každých 250 ml vroucí vody. Pečený čaj není nutné dávat do sítka, ovoce bude stále chutnat dobře a je možné jej po vypití čaje sníst lžičkou. Tak jednoduché to je.Celerová a petrželová nať

Natě celeru a petržele se uchovávají běžně. Lze je nasušit, zamrazit, udělat z nich pesto. Pokud je však chceme uchovávat čerstvé, pak oddělíme od kořenové části, dobře umyjeme a dáme do lednice do sítka, které umístíme do hrnce. Tam se mi to osvědčilo nejlépe.

Plíseň vzniká kvůli vysoké vlhkosti. Náprava může být ve vyhnutí se zalévání listů, takže se zalévá pouze ke stonku rostliny, což sníží úroveň vlhkosti. Zalévejte ráno, aby rostlina mohla vyschnout, a ztenčete ji, aby se podpořila cirkulace vzduchu.

Jakou půdu potřebuje petržel : Pro domácí pěstování vyžaduje středně těžkou zeminu a dostatek místa na parapetu, potřebuje totiž hodně slunce. V zimě ji dáme k oknu na východní nebo jižní straně, jinak bude trpět, zežloutne a uvadne. Nemusíme se ale bát ji dát do pokojů, kde je chladno, petržel vám poroste v květináči i při 15 °C.

Kolik stupňů má mít voda na čaj : Pro delikátnější druhy je potřeba udržet teplotu mezi 80 a 90 °C, zatímco ostatní černé čaje snesou vyšší teplotu vody, mezi 90 a 100 °C.

Jak správně pít čaj

Do vyhřáté konvice nasypeme jednu nebo dvě lžičky čajových lístků ( obvykle 1 lžička na 250 ml vody) a konvici uzavřeme, aby lístky zvláčněly. Pak je přelijeme vroucí vodou a konvici opět přiklopíme víčkem. Čaj louhujeme dvě až šest minut a těsně před ukončením louhování jej zamícháme. Pak můžeme servírovat.

Plnění do sklenic

Zavařený vydrží v lednici čaj klidně půl roku, ale po otevření by se měl rychle zkonzumovat. Velikost sklenic je tak lepší hodně malá. Na jeden hrnek čaje přijdou asi 3-4 čajové lžičky zavařeniny. U velké sklenice tak riskujete, že budete po otevření zbytky vyhazovat.Když chcete pečený čaj připravit, stačí načnout skleničku a použít zhruba 2 čajové lžičky na každých 250 ml vroucí vody. Pečený čaj není nutné dávat do sítka, ovoce bude stále chutnat dobře a je možné jej po vypití čaje sníst lžičkou. Tak jednoduché to je.

Jak zmrazit petrželovou nať : Jak zmrazit petrželovou nať

Nejjednodušší způsob uskladnění bylinek v dnešní době je zamrazení. Sklizenou petržel omyjte, nechte okapat a nadrobno nakrájejte. Práci vám usnadní elektrický sekáček. Pak petrželku uložte do krabičky či sáčku, nezapomeňte označit názvem, poté dejte do mrazničky.