Antwort Na co se používá pastinák? Weitere Antworten – Na co je dobrý pastinák

Na co se používá pastinák?
Pastinák má mírné močopudné účinky, působí proti nadýmání a povzbuzuje chuť k jídlu. Využívá se při onemocněních ledvin, močového měchýře a zánětu prostaty. Podobně jako celer patří k přírodním afrodiziakům, třeba i tím, že celkově posiluje zdraví, kondici a štíhlou linii.kopr, rukola, špenát, nebo k němu můžeme zasadit hlávkový salát, který vyroste dříve, než bude pastinák potřebovat celý záhon sám pro sebe. Rovněž k němu můžeme vysít ředkvičky, které také sklidíme velmi brzy.Tipy pro pěstování pastináku

  1. Pórková polévka s pastinákem. Do hodiny.
  2. Bramborové pyré s pastinákem. Do 10 minut.
  3. Bramborová kaše s pastinákem. Do hodiny.
  4. Zapečený pastinák a sladké brambory. Více než hodinu.
  5. Koláč s pastinákem.
  6. Restovaný pastinák s chorizem.
  7. Čočková polévka s křupavým pastinákem.
  8. Pastinákové hranolky s parmazánem.

Kdy se seje pastinák : Pastinák se seje na jaře a sklízí na podzim. Když bývalo dříve počasí v létě o dost chladnější, než je dnes, pěstoval se pastinák nejen pro kořen, ale i pro nať.

Jak připravit pastinák

Syrový pastinák se strouhá do salátů, často s mrkví a jablky nebo jen tak s vinaigrette, ale taky do pickles. Mladé listy lze využít jako koření a podobně jako u petržele se hodí do salátů, k výrobě pesta nebo oleje, k dochucení polévek, omáček nebo vývarů a také do těstovin nebo jídel z obilovin.

Jak chutná pastinák : Bíložlutý, ředkvičkovitý a až 40 cm dlouhý kořen pastináku je o něco pikantnější a ostřejší než menší srovnatelná mrkev. Pastinák ovšem neobsahuje žádný beta karoten. Pastinák je klasická podzimní a zimní zelenina. Kořen chutná mírně nasládle, oříškově a kořenitě.

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.


Z cibule pak budou mít prospěch rajčata, papriky, jahody, cukety, dýně i okurky. Cibule také ocení přítomnost košťálové zeleniny, pažitky, máty, heřmánku, dokonce i růží nebo chryzantém. Nevhodné jsou chřest či luštěniny.

Jak zpracovat pastinák

Syrový pastinák se strouhá do salátů, často s mrkví a jablky nebo jen tak s vinaigrette, ale taky do pickles. Mladé listy lze využít jako koření a podobně jako u petržele se hodí do salátů, k výrobě pesta nebo oleje, k dochucení polévek, omáček nebo vývarů a také do těstovin nebo jídel z obilovin.Pastinák můžete vysévat rovnou na záhon, a to koncem března. Ideální vzdálenost mezi řádky je 8 až 10 cm, aby měly kořeny dostatek prostoru. V dubnu je pak třeba rostliny vyjednotit, a to na vzdálenost 3 až 4 cm. Po vyjednocení pastinák zalijte.A který druh zeleniny zasít V červenci i srpnu můžete stále s odstupem sít listový salát, špenát, čínské zelí, ředkvičky, polníček. Když budete vybírat semena, speciálně pro saláty a další plodiny, volte letní odrůdy. Ty by totiž neměly vybíhat do květu.

Květák a brokolice se hodí vedle salátu, špenátu, hrachu, pórku, rajčat, celeru, mangoldu a řepy. Nepěstujte je vedle cibule, česneku a jahod. Kukuřice se hodí vedle cuket a dýní, fazolí, hrachu, okurek, rajčat a salátu. Nehodí se vedle celeru a červené řepy.

Jaký je rozdíl mezi Pastinákem a petrželí : U pastináku vyrůstá z lehce prohloubeného středu, petržel má naopak nať po celé ploše vršku kořene. Petržel je také většinou menší a tenčí, pastinák bývá větší, mohutnější a delší. Pokud seříznete vršek této kořenové zeleniny, u petržele mírně zfialoví, u pastináku zůstane bílý.

Co s přebytkem petržele : Pažitku nebo petržel postačí nasekat na drobno, a poté hned zamrazit.

Kdy dát miminku pastinák

Hipp BIO příkrm První pastinák je vhodný od ukončeného 4-6. měsíce.

V kuchyni se z kořenové petržele používá nejen kořen, ale i listy. Obojí lze jíst za syrova i po tepelné úpravě. Kořen je třeba dobře umýt, případně zbavit zbytků zeminy kartáčkem či oloupat. Listy kořenové petržele lze použít stejně jako listy „listové petržele“, tedy jako bylinky.Co zasadit vedle cibule: Mrkev Česnek Pórek Kopr Salát Hrášek Rajče Paprika Ředkvičky Červená řepa

  1. Mrkev.
  2. Česnek.
  3. Pórek.
  4. Kopr.
  5. Salát.
  6. Hrášek.
  7. Rajče.
  8. Paprika.

Co sázet s paprikou : Papriky. Papriky se skvěle doplňují s petrželkou a tymiánem. Petrželka k sobě od paprik přitahuje škůdce a také pomůže vyšperkovat jejich chuť. Tymián naopak škůdce odhání, ale chuť paprik zvýrazňuje taktéž.