Antwort Na co se používá šafrán? Weitere Antworten – Co léčí šafrán

Na co se používá šafrán?
Snižuje hladinu cholesterolu a uvolňuje křeče hladkého svalstva. Zabraňuje vytváření krevních sraženin a příznivě působí při poruchách menstruace. Šafrán má rovněž sedativní, antidepresivní až hypnotické vlastnosti. Posiluje srdce a mysl, má dobrý vliv při nachlazení, horečce či astmatu.Šafrán krásně obarví celé jídlo do zlatavě oranžové barvy. Pokud tedy chcete šafrán ochutnat, vyzkoušet, i s balením 0,5 g nebo 1 g dokážete připravit několik jídel nebo nápojů. Balení kolem 5 g jsou už na delší dobu nebo pro více strávníků. Balení nad 5 g jsou výhodná pro gastronomické provozy.V každém balení čaje je 0,5 až 1 gram šafránu – směsi jsme kombinovali tak, aby v každé porci čaje bylo minimálně tolik šafránu, kolik se udává jako denní léčivá dávka.

Jak chutná šafrán : Má kořennou, mírně nahořklou chuť a velmi výrazné aroma. Má rovněž vynikající barvící schopnost a pokrmy umí zbarvit dožluta. Dejte ale pozor, u šafránu platí, že méně je více. V pokrmu jej opravdu stačí troška, v opačném případě můžete totiž očekávat nepříjemnou hořkou chuť.

Čím se dá nahradit Šafrán

Místo nejdražšího koření na světě – šafránu použijte kurkumu, do které přimíchejte ještě trochu mleté červené papriky. V případě, že vám během vaření došlo záhadným způsobem víno, i to se dá zachránit. Bílé víno můžete nahradit lžičkou octa smíchanou s cukrem nebo kuřecím vývarem s trochou jablečného džusu nebo moštu.

Jak sbírat Šafrán : Sklizeň probíhá na podzim na přelomu října a listopadu a trvá maximálně 3 týdny. Během tohoto krátkého období se sklízí květy na šafránových farmách, následně jsou z nich vystřihávány blizny. Po usušení a zabalení je šafrán připraven ke konzumaci nebo k transportu až třeba do České republiky.

Výtečné je použít šafrán do polévek, například květáková získá dokonale žlutou barvu. Stejně tak lze přidat šafrán nebo výluh ze šafránu do rýže, do masa, masových a zeleninových směsí, ale také do sladkých jídel. Veškeré pokrmy tak získají krásnou zlatavou optimistickou barvu a nezaměnitelnou chuť.

Šafrán je drahocenná, neobvyklá, hedvábná, bohatě kořeněná, orientální, pikantní a zemitá vůně s mýdlovými, lehce nahořklými, medově nasládlými tóny. K uvolnění vůně je zapotřebí šafrán ponořit do vody, alkoholu nebo oleje.

Jak skladovat šafrán

Šafrán si udrží své aroma a chuť až půl roku, ovšem pouze v případě, že ho budete správně skladovat. Stejně jako ostatní druhy koření je šafrán citlivý na světlo, teplotu i vzduch. Skladujte ho na tmavém, chladném místě, v dobře uzavřeném, ideálně vakuovém obale.Test barvy: šafrán namočte na 10-20 minut do teplé vody a pozorujte změny. Falešné pestíky, které jsou obarvené, začnou rychle pouštět barvu a rozpadnou se. Pravý šafrán zůstane v celku, barvu si udrží a postupně obarvuje i vodu, podobně jako čaj.Jak poznat pravý šafrán

  1. Namočte pár snítek šafránu do sklenice se studenou vodou a pozorujte, co se bude dít. Pravý šafrán bude uvolňovat barvu postupně a potrvá cca 15 minut, než voda zcela zežloutne.
  2. Falešný šafrán začne rychle pouštět barvu a nejenom zlatou.


Krokus neboli Šafrán

Je to vytrvalá bylina s cibulovitými hlízami, které se sázejí do půdy na podzim. Krokusy kvetou na podzim a mají nádherné fialové květy. Uvnitř těchto květů se nachází tři červené blizny, které jsou ručně sbírány a sušeny.

Kolik šafránu dát do rizota : Šafránové rizoto

  1. 200 g rýže na rizoto.
  2. 1 l zeleninového nebo kuřecího vývaru.
  3. 2 polévkové lžíce olivového oleje.
  4. 1 menší cibule nebo 2 šalotky.
  5. 150 ml bílého vína, nejlépe suchého.
  6. ½ čajové lžičky soli.
  7. ½ čajové lžičky černého pepře.
  8. 0,1 g šafránu (tedy 6 čnělků neboli blizen)

Jak se sbírá šafrán : Sklizeň probíhá na podzim na přelomu října a listopadu a trvá maximálně 3 týdny. Během tohoto krátkého období se sklízí květy na šafránových farmách, následně jsou z nich vystřihávány blizny. Po usušení a zabalení je šafrán připraven ke konzumaci nebo k transportu až třeba do České republiky.

Jak se získává šafrán

Jde o usušené čnělky („tyčinky“), které se nachází uprostřed květu krokusu setého (též „šafrán setý"). V každém květu jsou tyto čnělky jen dvě až tři, pro získání 1 kg tohoto nejdražšího koření na světě je tedy třeba sklidit a ručně zpracovat přibližně 150 000 květů krokusu.

Šafrán setý byl možná v historii, v některých krajích, podle jednoho zdroje česky lidově nazýván také krokus setý, krocin, krocinka, kročec, krokus, šafrán pravý, šefra, šefra jedlá, šefráň. Možný zlidovělý, nebo slangový název „krokus“ vyplývá z používání latinského rodového názvu Crocus pro šafrán.Nejjednodušším způsobem, jak naložit s přebytkem uvařené rýže, je spotřebovat ji do improvizovaného rizota, do kterého lze dále přidat jakoukoli oblíbenou zeleninu, orestované kousky drůbežího nebo vepřového masa nebo podušené houby. Děti jistě ocení, přidáte-li do „rizota“ najemno nastrouhaný sýr.

Kde se používá šafrán : Výtečné je použít šafrán do polévek, například květáková získá dokonale žlutou barvu. Stejně tak lze přidat šafrán nebo výluh ze šafránu do rýže, do masa, masových a zeleninových směsí, ale také do sladkých jídel. Veškeré pokrmy tak získají krásnou zlatavou optimistickou barvu a nezaměnitelnou chuť.