Antwort Na co se hodí litinová pánev? Weitere Antworten – Jak používat litinovou pánev

Na co se hodí litinová pánev?
Umístěte nádobí na zdroj tepla (hořák, uhlíky) a nalijte do něj jedlý olej (NE olivový) nebo máslo a pokryjte jím celé dno. Olej nezahřívejte příliš rychle, stačí střední plamen. Po rozehřátí přidejte do oleje 1–2 čajové lžičky soli. Zvyšte žár na maximum a čas od času jemně promíchejte olej dřevěnou špachtlí.Naplňte litinové nádobí množstvím rostlinného oleje (pozor na potřísnění vnějšku nádobí, olej by mohl stékat do trouby!). Poté jej umístěte do trouby rozehřáté na 175 – 200 °C. Zde ji ponechte 15 – 30 minut, než se olej vypaří. Po vychladnutí otřete přebytečný olej papírovou utěrkou.Jak vyčistit litinovou pánev

  • Nalijte na dno pánve trochu vody, stejné množství octa a přiveďte k varu.
  • Zhruba po minutě pánev z plotýnky sundejte a zbylou tekutinu vylijte.
  • Do prázdné pánve nasypte vrstvu jedlé sody, navlhčete a nechte 10 minut působit.
  • Pánev vyčistěte houbičkou a opláchněte teplou vodou.

Co to je litinové nádobí : Litina je přírodní čisté železo. Oproti oceli má však ve složení mnohem více uhlíku. Litinové nádobí se odlévá do forem, nelze jej nijak vykovat nebo jinak zpracovat, proto má všechno nádobí z litiny velmi tlusté dno a stěny. Na trhu jsou k zakoupení dva základní druhy litiny.

Co varit v litinovém hrnci

Litinové hrnce jsou skvělou volbou pro vaření mnoha různých chodů. Díky své vysoké tepelné kapacitě a rovnoměrnému rozložení tepla se hodí pro pomalé vaření, dušení, pečení i smažení. V litinových hrncích můžete vařit prakticky cokoliv – od polévek a omáček přes pokrmy z masa, ryb, zeleniny až po dezerty.

Jak Vypéct litinovou pánev : Nechte vypéct zhruba 1 hodinu při teplotě 230-260°C. Nádobí nechte v troubě vychladnout a v případě nutnosti celý postup opakujte, dokud nedosáhnete typické černé patiny. Pokud se budete starat o ochrannou vrstvu (seasoning), mělo by vaše litinové nádobí být v dobrém stavu.

Rovnoměrné zahřátí celé plochy nádobí zajistíte, pokud ho budete plynule předehřívat na plotýnce/hořáku přibližně stejné velikosti. Protože litina zadržuje teplo, není nutné nastavovat teplotu na vyšší než střední hodnotu. Při dodržení těchto kroků nebude během vaření pokrm ulpívat na povrhu nádobí.

Vypálení litinové pánve

Litinová pánev se vypaluje tak, že do ní nalijete asi 2 cm oleje s vyšším kouřovým bodem (například řepkový olej), pánev postavíte na zapnutou plotýnku a zahříváte, až se z oleje začne kouřit. Necháte asi 2 minuty, poté stáhnete z plotýnky a necháte olej vychladnout.

Jaké nádobí je nejzdravější

Nejvhodnějšími materiály pro vaření z hlediska zdravotní nezávadnosti zůstávají sklo, kvalitní keramika, nepoškozené smaltové nádobí a nejedovaté kovy – např. titan, nerez, litina a další.Když se podíváme na vlastnosti litiny, je ve srovnání s kovaným železem křehká. Nedá se tvarovat a je rovněž tvrdá. Tuto vlastnost ji dává přidaný grafit.Pro domácí pečení chleba je perfektní náhradou profesionální pece obyčejný litinový hrnec. Nakynulý pecen umístíte do litinového hrnce s poklicí a při teplotě 250°C pečete přiklopené asi 20 minut, poté odklopíte, snížíte teplotu a dopékáte podle velikosti ještě asi 30 – 40 minut.

Nepoužívejte detergenty (saponáty) ani hrubé mycí nástroje (drátěnka). Ideálním náčiním je měkký kartáč na nádobí, nebo jemná houbička. Řádně omyté nádobí okamžitě dobře vysušte. Vnitřní povrch nádobí poté důkladně potřete rostlinným olejem bez přidaných solí.

Jaká povrch pánev je nejzdravější : Pánve, které mají povrch z mramoru, jsou velmi odolné, nepřipalují se a nevylučují žádné škodlivé látky ani při vysoké teplotě. I proto jejich obliba stále roste. Pro přípravu jídla stačí použít naprosté minimum tuku, proto jsou vhodné i v případě, že se chcete stravovat zdravě.

Které pánve jsou nejzdravější : Pánve pro zdravé vaření Mezi bezpečné materiály pánví patří keramika, litina, uhlíková ocel, nerezová ocel a titan.

Co se nevyrábí z litiny

Litina je ryze přírodní materiál, železo obohacené uhlíkem. Jak název napovídá, litinové nádobí se vylévá do forem, nevyrábí se obvyklým ohýbáním plechů. Litina je zde odpradávna, vařily v ní už naše prabáby, jedná se o nezávadný materiál určený pro zdravou přípravu pokrmů i v dnešních moderních domácnostech.

LITINA

Fe upravená litina max. 0,4×0,4 m 6,00 Kč / kg
Fe neupravená litina tenkostěnná na rozbití 5,00 Kč / kg
Fe litina silnostěná nerozbitná dohodou

Když není ošatka, postačí utěrka a cedník, ve kterém těsto hezky vykyne. Ale pokud pečete povícero chlebů najednou nebo si brousíte zuby na bagety, je vůbec nejlepší koupit hrubé nebělené lněné plátno a pečivo nechat kynout na něm.

Jak ošetřovat litinu : Přírodní litina je porézní materiál, který může podléhat korozi. Na její čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky (saponáty, prášek, …), ani hrubé nástroje. Po použití obvykle stačí litinové nádobí vytřít papírovou utěrkou, případně umýt v čisté horké vodě pomocí jemného kartáčku nebo měkké houbičky.