Antwort Na co je jíška? Weitere Antworten – Jak použít jíšku

Na co je jíška?
Jídlo dobře zahustí a ochutí i cibulová jíška (na tuku nejdříve osmahneme cibuli, pak přidáme mouku a smažíme společně. Cibulovou jíškou často zahušťujeme bílé omáčky a dušenou zeleninu, třeba zelí. Pokud zahušťujeme jídlo, ve kterém už je maso nebo zelenina, použijeme cedník, přes který jíšku do pokrmu propasírujeme.Tmavá jíška – pro její přípravu lze použít másla i v kombinaci s olejem, sádlem nebo lojem, které se rozpálí, mouka se na něm praží delší dobu a jíška tak získá ostřejší chuť; nechá-li se však příliš ztmavnout, zhořkne. Přidává se především do tmavých polévek (gulášová, hrachová) a omáček.Na hlubší pánvi necháme rozehřát tuk, přidáme určené množství mouky a na teple stále mícháme. Hotovou jíšku pomalu zaléváme studeným vývarem nebo studenou vodou (někdo dává vlažnou, nebo dokonce horkou tekutinu) a za stálého míchání či rozšlehávání provařujeme zhruba 20 minut.

Jak udělat jíšku z mouky a vody : Jak přichystat jíšku bez másla

Do sklenice nalijte studené mléko nebo vodu a přisypte pár lžic mouky. Uzavřete víčkem a pořádně obsah sklenice protřepejte. Samozřejmě je také možné rozmíchat mouku ve vodě metličkou za použití misky nebo hrnečku.

Jak dlouho vydrží jíška

Jak uchovat jíšku

Hotovou jíšku necháme zchladnout. Pak ji lze přibližně na týden uschovat v chladničce bez ztráty kvality – uložíme ji ve sklenici nebo kelímku s víčkem. Z chladničky ji můžeme postupně odebírat. Další možností je jíšku zmrazit, v mrazničce vydrží asi půl roku.

Kolik stojí jíška : Jíška hotová Vitana 190 g běžně stojí 57,69 Kč. Akční slevu na Jíška hotová Vitana nyní najdete v akčních letácích Lidl anebo Albert. Tento výrobek najdete v kategorii Vaření a pečení a podkategorii Ostatní výrobky pro vaření a pečení. Vybrat si můžete i z další nabídky značky Vitana.

100 g jíšky (z 50 g tuku a 50 g mouky) zahustí 1 litr polévky nebo omáčky lehce. 125 g jíšky zahustí 1 litr polévky nebo omáčky tak nějak středně. 150-170 g jíšky zahustí 1 litr polévky nebo omáčky značně.

Základní recept na jíšku

Nikoli velmi zprudka, ale musí být horký. Pak do něj vsypete naráz odměřenou mouku a metličkou začnete mrštně promíchávat. Tuk s moukou začnou pěkně bublat a pěnit. Je důležité, abyste vydrželi aspoň minutu míchat, stále na zhruba středně silném plameni.

Jak se dělá Světlá jíška

Jak udělat světlou jíšku

Potřebujete stejné množství hladké mouky a tuku (máslo, sádlo nebo olej). Tuk nesmí být rozpálen, ale pouze rozpuštěn. Pak do něj přisypte mouku a míchejte do doby, než jíška přestane vytvářet bublinky (zpravidla stačí 1–2 minuty). Hotová jíška jemně voní a neobsahuje hrudky.Příprava je jednoduchá – oloupanou a najemno nakrájenou cibuli osmažíme na rozehřátém tuku, zasypeme ji moukou a mícháme, dokud jíška nebo zásmažka nemá zlatožlutou barvu. Používá se k zahuštění omáček s výraznou chutí – masových, zeleninových i luštěninových. Můžete ji ještě vylepšit mletou paprikou.Světlá jíška patří do světlých omáček, do bešamelu, do světlých a mléčných polévek. Do zlatavých omáček byste však měli připravit jíšku zlatavou, a to znamená vydržet v míchání tak dlouho, až mouka v tuku zezlátne zhruba do barvy mokrého písku na břehu moře. Zabere to zhruba 2-5 minut, podle intenzity tepla.

Jak udělat světlou jíšku

Potřebujete stejné množství hladké mouky a tuku (máslo, sádlo nebo olej). Tuk nesmí být rozpálen, ale pouze rozpuštěn. Pak do něj přisypte mouku a míchejte do doby, než jíška přestane vytvářet bublinky (zpravidla stačí 1–2 minuty). Hotová jíška jemně voní a neobsahuje hrudky.

Jak udělat doma tmavou jíšku : Do kastrůlku dejte rozpustit tuk a přidejte hladkou mouku, pro začátek zhruba v poměru 1:1, a nepřehánějte to s teplotou. Kdyby byla konzistence pořád příliš tekutá, opatrně přisypejte mouku a naopak – jíška by neměla být hrudkovatá. Smažte tak dlouho, až bude mít jíška požadovanou barvu. Přidejte hladkou mouku.

Co je nejlepší na zahuštění guláše : Zahušťovat můžeme chlebem, jíškou nebo syrovou bramborou. Pokud plánujeme zahustit guláš bramborou, syrovou ji nastrouháme na jemném struhadle a dáme do guláše. Je nutné počítat s tím, že se brambora musí ještě nějakou dobu povařit. Pokud budeme zahušťovat jíškou nebo záklechtkou, přidáme ji, až když je guláš hotový.

Čím zvýraznit chuť guláše

Zvýraznit a vylepšit chuť guláše můžeme několika způsoby. Jedním z nich je dobrá paprika rozpuštěná v horkém tuku

  1. guláš
  2. koření a dochucovadla.
  3. cibule.
  4. rajčata.
  5. česnek.
  6. křen.
  7. majoránka.


Jak uchovat jíšku

Hotovou jíšku necháme zchladnout. Pak ji lze přibližně na týden uschovat v chladničce bez ztráty kvality – uložíme ji ve sklenici nebo kelímku s víčkem. Z chladničky ji můžeme postupně odebírat. Další možností je jíšku zmrazit, v mrazničce vydrží asi půl roku.Nejdůležitější ingrediencí guláše je samozřejmě kvalitní maso. U nás se nejčastěji používá maso z hovězí kližky, ale guláš lze připravit také z vepřového či kuřecího masa. Druhou důležitou přísadou je koření – sladká mletá paprika, gulášové koření, sůl a pepř. V guláši nesmí chybět dostatek cibule.

Co dělá chuť guláše : Aby byla silné masové chuti, proto se omáčka dělá nejen z toho, co se vydusí z masa, ale do omáčky dáváme vývar nebo i masox. Lepší je vývar, je to přírodní. Paprika je součástí guláše. Spálená paprika, což se může stát, však znamená, že guláš může být hořký.