Antwort Na co je Jitrocelova mast? Weitere Antworten – Na co se používá Jitrocelová mast

Na co je Jitrocelova mast?
Jitrocelová mast obsahuje bylinný extrakt z jitrocele kopinatého, díky kterému je ideálním prostředkem k podpoře regenerace pokožky při drobných poškozeních. Působí příznivě na citlivou pokožku v oblasti jizev a bércových vředů. U dlouho ležících osob se používá k regeneraci pokožky v blízkosti proleženin.Jitrocel je velmi populární a hojně rozšířená léčivka s opravdu širokým spektrem využití. Používá se jak v léčitelství, kde se čaj a sirup používá proti kašli, tak i jako látka zabraňující svědění po bodnutí hmyzem a dokonce bývá hojně přidáván i do různých omáček a salátů, kterým dodá lehce nahořklou chuť.V hrnci si rozehřejte masťový základ (případně sádlo, máslo nebo olej) a přidejte dvě velké hrsti listů jitrocele, které předtím natrhejte na menší kousky nebo ideálně rozmačkejte v hmoždíři. Rozrušíte tím pletivo bylinky a uvolníte účinné látky. Dále odstavte a nechte jeden týden macerovat v chladné a temné místnosti.

Jaký je rozdíl mezi krémem a masti : Hlavní rozdíl mezi krémem a mastí je obsah oleje. Respektive poměr oleje a vody. Zatímco krémy jsou tvořené vodou i olejem ve vyváženém poměru, mast je z většiny olej.

Na co se používá Mesickova mast

Měsíčková mast pomáhá při péči o pokožku (např. při spáleninách, ekzémech či jiných kožních potíží). Výborně poslouží v případě ztvrdlé pokožky – velmi účinně totiž vypíná kůži. Nebojte se použít měsíčkovou mast na jizvy a pahýly, k péči o ně je taktéž zcela vhodný.

Co jitrocel pomáhá léčit : Jitrocel kopinatý se osvědčil jako výborný prostředek proti dráždivému kašli, pomáhá při zahlenění. Používá se ale také při potížích s astmatem, při zánětech průdušek a při dalších nemocech dýchacích cest. Jitrocelový čaj působí pozitivně na trávení. Pomáhá při zácpách nebo zánětech střev.

Užívaný vnitřně: při léčbě katarů horních cest dýchacích a zánětlivých změn sliznice dutiny ústní; zmírňuje dráždění ke kašli, podporuje vykašlávání a uvolňuje hleny. Zevně: ve formě obkladů při zánětlivých onemocněních kůže, na špatně se hojící rány, vředy a mokvavé lišeje.

Doba macerace se liší podle druhu suroviny a koncentrace alkoholu od 24 hodin – 3 dny. Bylinné likéry se louhují podstatně déle a to až dva týdny. Alkohol je v průměru 60 až 70 %. Silnější alkohol maceraci urychluje, slabší naopak prodlužuje.

Jak spravne macerovat

Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky.Mast se používá při místních zánětlivých a alergických kožních onemocněních neinfekčního původu, např. při ekzémech, při podráždění kůže kosmetickými a čisticími prostředky, při bodnutí hmyzem, malých spáleninách 1. a 2. stupně, při kožních zánětech po slunění, ozáření ap.Co je základem masti

Základem všech mastí je tzv. masťový základ – tedy oleje a tuky, které dělíme podle jejich původu na rostlinné nebo živočišné. Některé společnosti používají do mastí umělé základy (např. silikonové oleje), tradiční výrobci se jim ale většinou vyhýbají.

Heřmánek v kosmetice má výrazné antiseptické, protizánětlivé a protibolestivé účinky. Heřmánková mast se proto nejčastěji používá ke zklidnění a k regeneraci podrážděné pokožky, např. po nadměrném slunění. Heřmánková mast představuje výborný přípravek k péči o spáleniny a různé drobné ranky.

Na co se používá zinková mast : Jelikož má zinek skutečně velmi pozitivní vliv na pokožku, dá se rovněž využít zinková mast na ekzém. Stejně tak je možné použít zinkovou mast na opary či pásové opary, případně pokud trpíte na popraskané koutky v ústech. Při kožních problémech je zinková mast vskutku všestranným pomocníkem.

Na co je jitrocel list : pomáhá udržet normální trávení a funkce jater, pročištění přispívá k fyzické pohodě udržuje zdravou střevní mikrobiální rovnováhu, mikroflóru,normální funkce střevního traktu.

Jaký čaj na odkašlávání

Na správnou funkci dýchacích cest příznivě působí např. směs divizny, lípy a černého bezu. Kromě výše zmíněných bylinek můžete užívat samostatně nebo jako směs také mateřídoušku, sléz, majoránku, anýz, mátu a řepík. Kašel můžete také zmírnit odvarem z heřmánku nebo islandského lišejníku a levandule.

Kromě břečťanu ředí hleny také tymián, prvosenka nebo fenykl. Na vlhký kašel využijete také tradiční jitrocelový sirup nebo bylinky na podporu dýchacích cest jako mátu, mateřídoušku nebo heřmánek. Bylinkový čaj si oslaďte třeba medem, který obsahuje vitamíny, minerály a další mikronutrienty.Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky.

Co znamená slovo macerovat : Macerace je způsob, kterým se získávají ze základních surovin netěkavé aromatické a chuťové látky. Říká se tomu tzv. studený způsob, při kterém se potraviny máčí v tekutině, aby změkly, případně, aby se zbavily nežádoucího pachu.