Antwort Na co je dobrý stretching? Weitere Antworten – Proč je důležitý strečink

Na co je dobrý stretching?
Pokud se protahujeme pravidelně, dochází k trvalému zlepšení pružnosti a zvětšení rozsahu pohybu. Zároveň se zvyšuje průtok krve ve svalech, které se zároveň zpevňují a modelují. „Strečink nás totiž chrání před bolestí, zraněním, zkracováním svalů a tuhnutím kloubů. Zvyšuje rozsah pohybu a tedy i výkonnost.Jak dlouho se protahovat Samotný strečink by měl trvat alespoň 10-15 minut a ideální je, když mu předchází ještě zhruba 5-10 minut aerobní aktivity, která se provádí ale už jen volným tempem, aby se uklidnila naše tepová frekvence po tréninku.Správné zahřátí revitalizuje kardiovaskulární systém zvýšením teploty těla a průtoku krve do svalů. [2] Zahřívání také připravuje vaše svaly na přetěžování během tréninku. Pokud se svaly dostatečně zahřejí během rozcvičky, zvýší se tím rozsah pohybu a sníží se riziko zranění během cvičení.

Jak rozhýbat svaly : Stačí krátké proběhnutí, poskoky na místě, ale i sauna nebo horká sprcha. Pokud máme svaly zatuhlé (třeba ze zimy nebo předchozího tréninku) a máme potřebu se protáhnout, vždy po předchozím zahřátí. Je také lepší na závěr dne systematicky a pořádně protáhnout celé tělo než ho protahovat nárazově v průběhu dne.

Proč se před sportem neprotahovat

Studie dokazují, že není dobré se snažit nezahřáté svaly co nejvíce natahovat a že statické protažení před tréninkem ve skutečnosti může způsobit zranění. Statický strečink před tréninkem kromě toho také zhoršuje silovou výkonnost. V konečném důsledku takové protažení napáchá více škody než užitku.

Proč je dobře cvičit : Cvičení pomáhá bojovat proti nemocem

Cvičení nemá pouze estetický význam. Cvičení má ohromný přínos pro naše zdraví. Pravidelné cvičení snižuje riziko srdečního onemocnění, snižuje hladinu cholesterolu, posílí imunitní systém a předchází kloubním onemocněním.

Ideální příležitost je i v půlce pracovního dne, kdy člověk běžně celý den sedí a tělo tuhne. Zvedni se a 5 minut si zacvič! Čím častěji, tím lépe. Praktikuj lehké protahování pravidelně a uvidíš, že se budeš cítit lépe a rozsah tvého pohybu se zvýší!

Protahování, pokud je prováděno správně, nám pomáhá lépe vnímat své tělo a zlepšovat „mind and muscle connection“, tedy lepší vnímání svalů, což můžeme následně využít při tréninku pro lepší procítění daného svalu a zlepšit tak naše výsledky.

Jak se správně rozcvičit

Před vlastním rozcvičením je vhodné svaly lehce prohřát. Stačí pětiminutový klus po rovině. Svaly se prokrví, mírně stoupne tepová frekvence a rozcvička je efektivnější. Na běh potřebujete hlavně dolní končetiny a tak začněte protažením nohou.Vápník + Hořčík + Vitamin D – nedostatek těchto látek způsobuje křeče, tiky, chvění, svalovou slabost, namožené svaly a zhoršený pohyb. Vitamin C – zmírňuje svalové bolesti a pomáhá při zánětech.„Spoušťové body vznikají na základě úrazu nebo opakovaného přetěžování tkáně. To bývá způsobeno statickou zátěží, při níž nedochází k pohybu, například dlouhým sezením v práci. Příčinou může být ale i přetížení pohybového systému neoptimálně dávkovanou sportovní zátěží,“ vysvětluje fyzioterapeutka Kateřina Honová.

Jak dlouho a jak často „Stačí pár základních cviků, které jste dělali na základní škole. Odcvičení by nemělo zabrat víc než 10 minut,“ radí fyzioterapeutka Martina Hušková. Odbornice rozhodně odrazuje od předsevzetí typu: budu cvičit hodinu ráno a hodinu večer.

Proč cvičit v mikině : Dobře zvolená mikina vám pomůže udržet svaly horní části těla w ideální teplotě a díky kvalitnímu rychleschnoucímu materiálu perfektně odvede případnou vlhkost z povrchu.

Co se stane když budu cvičit každý den : Pravidelný pohyb není skvělý jen z hlediska budování vysněné postavy a zlepšování kondice. Dodá ti energii, podpoří krevní oběh a celkově se díky němu budeš cítit lépe. Rozhodnutí cvičit každý den alespoň chvíli je lepší než jednou týdně dvě hodiny.

Jak se správně protahovat

-protahovací účinek doplňujte dechovým stereotypem. Nádech je kratší a výdech delší. Nikdy dech nezadržujte. Optimálně ještě doplňujeme s pohybem očí, kdy s nádechem je pohled vzhůru, který stimuluje napětí ve svalech a s výdechem se pohled klopí k zemi za účelem ještě většího svalového uvolnění.

Protažením zvyšujeme pružnost svalu a udržujeme či zvyšujeme kloubní rozsah. Strečink spočívá ve střídání svalového napětí a jeho následném uvolnění. Se zvyšující flexibilitou se zvětšuje i amplituda pohybu, tudíž se trénink stává intenzivnějším a naše tělo odolnějším.Postavte se zpříma, ruce vzpažte nad hlavou a spojte je dlaněmi. Udělejte mírný úklon do strany a zároveň na stejné straně mírně zvedněte nohu do boku. Budete cítit, jak se vám natahuje boční strana bříška. Každý cvik opakujte ve třech sériích, ze začátku po 8 opakování, postupně počet opakování přidávejte.

Proč je dobře se protahovat : Protahování, pokud je prováděno správně, nám pomáhá lépe vnímat své tělo a zlepšovat „mind and muscle connection“, tedy lepší vnímání svalů, což můžeme následně využít při tréninku pro lepší procítění daného svalu a zlepšit tak naše výsledky.