Antwort Na co je dobrý psyllium? Weitere Antworten – Kdy nejlépe brát psyllium

Na co je dobrý psyllium?
Psyllium užíváme nejlépe nalačno ráno, popřípadě i večer. Asi 20-30 minut před jídlem.Má nízkou kalorickou hodnotu. Jeho užívání je vhodné při redukčních dietách. – změkčuje stolici a zvětšuje její objem – usnadňuje vyprazdňování, pomáhá při zácpě, hemoroidech, análních prasklinách, v těhotenství apod. Psyllium v tekutině nabobtná a vytváří hustý gel.Jak nejlépe užívat psyllium Ideální je začít s menší dávkou psyllia a postupně ji zvyšovat podle tolerance. Běžná počáteční dávka bývá 5 g, a užívá se jednou denně s jídlem spolu s dostatečným množstvím tekutin (minimálně 200 ml vody). Tuto dávku lze užít až třikrát denně, v závislosti na potřebách a toleranci.

Jak užívat psyllium při zácpě : Doporučení Jedním z nejlepších regulátorů pravidelné zdravé stolice je užívání 1 až 2 lžiček obalů semene indického jitrocele (psyllia), vlákniny psyllium Dr. Popova. Přírodní vláknina Psyllium vypuzuje stolici mechaickou silou.

Jak užívat psyllium při průjmu

Jak a kolik vlákniny Psyllium Dr.

Popova nalačno nejméně 1/2 – 1 hodinu před jídlem a s odstupem 2 – 3 hodiny při případném podání léků. 1 až 2 čajové lžičky (2,5 – 5 g) vlákniny Psyllium Dr. Popova rozmícháme ráno, popř. i večer v 250 ml vody.

Které psyllium je nejlepší : Uživatelé si nejvíc oblíbili značky Dr. Popov, Allnature a Optifibre®. Nejlépe hodnoceným produktem je Dr. Popov Psyllium indická rozpustná vláknina 500 g.

Rozpustná vláknina podporuje správný metabolismus tuků a tím i zdravý cholesterol. Používáním psyllia zvyšujete množství prospěšné vlákniny nejen ve střevech a tím upravujete pravidelnost vyprazdňování, ale také podporujete zdraví střevního mikrobiomu.

Účinná je mrkev, červená řepa, celer, kapusta, zelí nebo špenát. Sýrová mrkev nebo šťáva z ní mám spíše projímavé účinky, vařená se naopak doporučuje v případě průjmu. Také šťáva z červené řepy je mírně projímavá, navíc prospívá játrům. Je třeba vzít v úvahu, že červená řepa může měnit barvu moči a stolice do červena.

Jak vyvolat vyprázdnění

Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.Při akutním průjmu doporučujeme užívat Tasectan 500 mg, který je dostupný v tobolkách. Tacetan 500 mg mohou užívat dospělí a děti nad 14 let. Užívejte 1 až 2 tobolky každých 4 až 6 hodin do vymizení příznaků. Pro děti již od narození Tasectan 250 mg KIDS, v sáčcích.

  • Tekutiny a půst. Průjmem se z těla odplavují škodlivé látky.
  • Heřmánek. Heřmánkový čaj má prospěšné účinky na trávicí ústrojí a zažívací systém.
  • Černý čaj. Většina z nás ví, že černý čaj je na průjem skoro zázračný.
  • Ostružník. Listy ostružníku obsahují třísloviny, které mají stahující efekt.
  • Rýže.
  • Dušená mrkev.
  • Banány.
  • Borůvky.


Může to být nedostatek tekutin, málo vlákniny ve stravě, špatný mikrobiom, těžká strava (tučná). Pro akutní vyprazdňování jde použít glycerinový čípek. Pro regulaci trávení doporučuji přijímat min 2l tekutin denně, přidávat do jídla vlákninu (psyllium, ovoce, zelenina, ořechy, obiloviny apod.)

Jak se Vykadit když to nejde : Pomáhají i projímavé minerálky, například Šaratica. Není návyková, proto ji můžete pít dlouhodobě. Účinná je také denně lžička melasy či otrub (zamíchat do jogurtu). Nebo jitrocelové a lněné semínko: do šálku horké vody namočte na dvě hodiny 1 až 2 lžičky lněného nebo jitrocelového semínka a vypijte před spaním.

Co je dobré na křeče v břiše : Stejně jako u průjmu vám jako první pomoc může posloužit obyčejné adsorpční uhlí, které má schopnost navázat na sebe plyny ve střevech. Proti nadýmání účinně působí přípravky s obsahem simetikonu jako je Espumisan. Z bylinek, co pomáhají na křeče v břiše, vyzkoušejte třeba kmín, fenykl nebo anýz.

Jak se rychle zbavit průjmu bez léků

  1. Tekutiny a půst. Průjmem se z těla odplavují škodlivé látky.
  2. Heřmánek. Heřmánkový čaj má prospěšné účinky na trávicí ústrojí a zažívací systém.
  3. Černý čaj. Většina z nás ví, že černý čaj je na průjem skoro zázračný.
  4. Ostružník. Listy ostružníku obsahují třísloviny, které mají stahující efekt.
  5. Rýže.
  6. Dušená mrkev.
  7. Banány.
  8. Borůvky.


Křeče v břiše a plynatost jsou známkami nadýmání. Stejně jako u průjmu vám jako první pomoc může posloužit obyčejné adsorpční uhlí, které má schopnost navázat na sebe plyny ve střevech. Proti nadýmání účinně působí přípravky s obsahem simetikonu jako je Espumisan.Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Jak změkčit stolici v konečníku : změkčujte pravidelně stolici. Do stravy zařaďte vlákninu celozrnné výrobky, čerstvé ovoce a zeleninu (alespoň 5krát denně), své místo mají i kysané mléčné výrobky. Dodržujte pitný režim (2,5 litru vody denně) a nezapomínejte na pravidelnou pohybovou aktivitu. Stolici lze změkčit pomocí laktulozy.