Antwort Na co je dobrá Jitrocelova mast? Weitere Antworten – Na co je Jitrocelova mast

Na co je dobrá Jitrocelova mast?
Jitrocelová mast je tradiční přípravek vhodný pro péči o pokožku s obsahem extraktu jitrocele kopinatého. Obsahové látky jitrocele mají příznivé zklidňující účinky na pokožku při různých problémech způsobených podrážděním, např. poštípáním hmyzem nebo po slunění. Mast je vhodná i pro masáže unavených nohou a rukou.Jitrocel, beraní jazýček či myší ocas, se odedávna používal na rány, všechny druhy kašle, astma, záněty průdušek, zápal plic, popáleniny a nečistou pleť, výplachy, oplachy, obklady, vředy kožní i v trávení, záněty v zažívání a ve střevech, hemeroidy.V hrnci si rozehřejte masťový základ (případně sádlo, máslo nebo olej) a přidejte dvě velké hrsti listů jitrocele, které předtím natrhejte na menší kousky nebo ideálně rozmačkejte v hmoždíři. Rozrušíte tím pletivo bylinky a uvolníte účinné látky. Dále odstavte a nechte jeden týden macerovat v chladné a temné místnosti.

Jak použít jitrocel : Jitrocel je velmi populární a hojně rozšířená léčivka s opravdu širokým spektrem využití. Používá se jak v léčitelství, kde se čaj a sirup používá proti kašli, tak i jako látka zabraňující svědění po bodnutí hmyzem a dokonce bývá hojně přidáván i do různých omáček a salátů, kterým dodá lehce nahořklou chuť.

Co leci Mesickova mast

Měsíčková mast pomáhá při péči o pokožku (např. při spáleninách, ekzémech či jiných kožních potíží). Výborně poslouží v případě ztvrdlé pokožky – velmi účinně totiž vypíná kůži. Nebojte se použít měsíčkovou mast na jizvy a pahýly, k péči o ně je taktéž zcela vhodný.

Jak užívat jitrocel : Doporučené množství u dětí je 1 lžička (5 ml) 2-3x denně a u dospělých 1 lžíce (10 ml) 3-5x denně. Je to na vás – Naše sirupy a vaše recepty, to je skvělá kombinace! Popusťte uzdu své kulinářské fantazii a využijte sirup při svém nedělním pečení nebo při přípravě míchaných koktejlů pro zahradní párty.

Jitrocel kopinatý obsahuje převážně v listech slizové látky, kyselinu křemičitou, kyselinu citronovou a až 2 % glykosidu aukubinu, dále pak enzymy invertin a emulsin. Vyjma toho jsou v listech taktéž obsaženy třísloviny, vitamín C, hořčiny, draselné soli, zinek, kumariny a fenylethanoidy.

Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky.

Co se sbírá z jitrocele

Jitrocele u nás existuje více druhů, nejběžnější je jitrocel větší, prostřední a kopinatý. Sbírat můžeme všechny tři, jejich účinek je podobný, nejvíce léčivých látek ale obsahuje jitrocel kopinatý. Poznáme ho podle dlouhých, úzkých, vzpřímených listů. Na konci jsou špičaté a mají výrazné, souběžně uspořádané žíly.Bio Měsíčkový olej udržuje pokožku hebkou a chrání ji před vysoušením. Díky svým regeneračním účinkům pomáhá také v boji s pomerančovou kůží a striím.Tento čaj se pije hlavně při již menstruačních problémech, uvolňuje křeče hladkého svalstva, ale má také příznivý vliv na žaludeční problémy nebo záněty v dutině ústní. Čaj z měsíčku pomáhá zlepšovat trávení, příznivě působí na játra, žlučník, ledviny, zklidňuje, zlepšuje činnost srdce a mírně snižuje krevní tlak.

Dávkování: Dospělí a děti od 12 let 10-15 ml 3x denně. Děti od 3 do 12 let 2-3x denně 10 ml. Doporučujeme používat alespoň 12 týdnů.

Jak dlouho macerovat : Doba macerace se liší podle druhu suroviny a koncentrace alkoholu od 24 hodin – 3 dny. Bylinné likéry se louhují podstatně déle a to až dva týdny. Alkohol je v průměru 60 až 70 %. Silnější alkohol maceraci urychluje, slabší naopak prodlužuje.

Jak dlouho se louhují bylinky : Bylinky přelijte právě vroucí vodou a nechte louhovat pod pokličkou 10-15 minut. Poté nálev sceďte a pijte teplý. Nálev je vhodný pro byliny jako je máta, meduňka, heřmánek, šalvěj, kopřiva, pelyněk, lipový květ a další… Získává se varem.

Jak udělat čaj z jitrocele

Tak jako z každé bylinky je i z jitrocele vůbec nejjednodušší udělat čaj. Na hrnek takového čaje je vhodné použít 2 lžičky sušených listů, zalít je vroucí vodou a nechat louhovat klidně 15 minut.

Šípkový olej se vyrábí se ze semen šípku technologií lisování za studena a patří k nejcennějším olejům vůbec. I díky tomu ho přírodní kosmetika výrazně a velmi ráda využívá. V šípkovém oleji naleznete například vitaminy A, B, C, E, K, nenasycené mastné kyseliny, draslík, železo, vápník a hořčík.Získává se tak silně ovocně-karamelově voňavý olej, vůně se délkou skladování postupně transformuje k vůni plísňového sýra. Semena arganie lze také nejprve pražit a následně lisovat za studena na lisech. Takto získaný olej má silně oříškovo-kouřovou chuť a vůni, která se skladováním nemění.

Co léčí Měsíčková mast : Měsíčková mast pomáhá při péči o pokožku (např. při spáleninách, ekzémech či jiných kožních potíží). Výborně poslouží v případě ztvrdlé pokožky – velmi účinně totiž vypíná kůži. Nebojte se použít měsíčkovou mast na jizvy a pahýly, k péči o ně je taktéž zcela vhodný.