Antwort Na co je dobrý jitrocel kopinatý? Weitere Antworten – Co jitrocel pomáhá léčit

Na co je dobrý jitrocel kopinatý?
Jitrocel kopinatý se osvědčil jako výborný prostředek proti dráždivému kašli, pomáhá při zahlenění. Používá se ale také při potížích s astmatem, při zánětech průdušek a při dalších nemocech dýchacích cest. Jitrocelový čaj působí pozitivně na trávení. Pomáhá při zácpách nebo zánětech střev.Jitrocel je velmi populární a hojně rozšířená léčivka s opravdu širokým spektrem využití. Používá se jak v léčitelství, kde se čaj a sirup používá proti kašli, tak i jako látka zabraňující svědění po bodnutí hmyzem a dokonce bývá hojně přidáván i do různých omáček a salátů, kterým dodá lehce nahořklou chuť.Doporučené množství u dětí je 1 lžička (5 ml) 2-3x denně a u dospělých 1 lžíce (10 ml) 3-5x denně. Je to na vás – Naše sirupy a vaše recepty, to je skvělá kombinace! Popusťte uzdu své kulinářské fantazii a využijte sirup při svém nedělním pečení nebo při přípravě míchaných koktejlů pro zahradní párty.

Na co je dobrý jitrocelový čaj : Užívaný vnitřně: při léčbě katarů horních cest dýchacích a zánětlivých změn sliznice dutiny ústní; zmírňuje dráždění ke kašli, podporuje vykašlávání a uvolňuje hleny. Zevně: ve formě obkladů při zánětlivých onemocněních kůže, na špatně se hojící rány, vředy a mokvavé lišeje.

Co se dělá z Jitrocelu

Z jitrocele používáme listy, a to buď čerstvé zevně, nebo na čaj (na ten můžeme využít i usušenou bylinku). Nenechte si sílu jitrocele ujít ani v kuchyni. Zevní použití: obklad vytvoříme z čerstvých listů rozemnutím, rozmačkáním nebo i rozmixováním na kaši.

Co léčí Řepík lékařský : Látky obsažené v řepíku posilují naši přirozenou obranyschopnost a urychlují průběh zánětů horních cest dýchacích. Řepík začněte užívat při chrapotu, namožených hlasivkách, bolesti v krku či zánětu hrtanu. V takových případech je vhodné pravidelné popíjení nálevu a kloktání odvaru.

Jitrocelové listy v kuchyni

Z jitrocele se dá uvařit med, což je vlastně hustý sirup. Postupujeme podobně, jako když vaříme pampeliškový med. Kromě prostředků lidového léčitelství, listy využijeme podobně jako zeleninu – např. je můžeme jemně nakrájet do nočků nebo usmažit v těstíčku.

Dávkování: Dospělí a děti od 12 let 10-15 ml 3x denně. Děti od 3 do 12 let 2-3x denně 10 ml. Doporučujeme používat alespoň 12 týdnů.

Jak dlouho louhovat jitrocelový čaj

3. Jak se Jitrocelový čaj používá.

  1. Použití vnitřně:
  2. Dávkování: Doporučená dávka je pro děti od 3 do 9 let 1 nálevový sáček 2x denně, pro děti od 10 let, dospívající a dospělé 1 nálevový sáček 3x denně.
  3. Způsob podání: 1 – 2 nálevové sáčky se přelijí 0,25 l vroucí vody a nechají se 5 minut vyluhovat v přikryté nádobě.

Na správnou funkci dýchacích cest příznivě působí např. směs divizny, lípy a černého bezu. Kromě výše zmíněných bylinek můžete užívat samostatně nebo jako směs také mateřídoušku, sléz, majoránku, anýz, mátu a řepík. Kašel můžete také zmírnit odvarem z heřmánku nebo islandského lišejníku a levandule.Kromě břečťanu ředí hleny také tymián, prvosenka nebo fenykl. Na vlhký kašel využijete také tradiční jitrocelový sirup nebo bylinky na podporu dýchacích cest jako mátu, mateřídoušku nebo heřmánek. Bylinkový čaj si oslaďte třeba medem, který obsahuje vitamíny, minerály a další mikronutrienty.

Jitrocel je velmi přizpůsobivou plodinou. Nejvíce mu vyhovuje slunné místo, ale příliš suché a sluncem exponované místo naopak snižuje výnos. Dobře snáší i zastínění. Preferuje hlubší, humózní, vlhké půdy, ale dobře se mu daří také v půdách lehčích.

Kdy sbírat listy jitrocele : Listy sbíráme od června do srpna, dřív než se objeví květní stvoly. Na sušení je to jedna z nejchoulostivějších rostlin. Suší se rychle na slunci ve vrstvách nejvýše do pěti cm nebo při umělé teplotě do 40 °C. Snadno se zapařuje a listy pak tmavnou.

Jak často pít Řepík : Příprava nálevu pro vnitřní použití: 1 čajová lžička se zalije 250 ml vařící vody, nechá se 15 minut vyluhovat v uzavřené nádobě a poté se scedí. Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Řepíkový čaj se pije teplý, 2 – 3 krát denně.

Na co se používá řebříček

V lidovém léčitelství se používá na zlepšení chuti k jídlu, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv a zvýšení tvorby žluče, čímž zlepšuje trávení. Působí močopudně, desinfekčně, antisepticky, utišuje kašel, podporuje hojení a kladně působí i na krevní oběh.

Z jitrocele používáme listy, a to buď čerstvé zevně, nebo na čaj (na ten můžeme využít i usušenou bylinku). Nenechte si sílu jitrocele ujít ani v kuchyni. Zevní použití: obklad vytvoříme z čerstvých listů rozemnutím, rozmačkáním nebo i rozmixováním na kaši.Mezi ověřené kapky na kašel patří Levopront, Stoptussin, Tussin nebo Ditustat. Sirup na suchý kašel: po sirupech sáhnete v případě, že hledáte, co na suchý kašel u dětí. Jsou sladké a objem snadno odměříte pomocí přiložené odměrky. Oblíbený je Sinecod, Robitussin antitussicum nebo Levopront.

Jak na vlhký kašel : Pokud hledáte spolehlivý lék, co zabere na vlhký kašel, sáhněte po ověřených sirupech, kapkách nebo tabletách. Sirupy na kašel: Ambrobene, Mucosolvan nebo přírodní Hedelix a Bronchipret jsou osvědčené léky, které zaberou i na vlhký kašel u dětí. Jsou sladké a snadno je nadávkujete přiloženou odměrkou.