Antwort Na co je řapíkatý celer? Weitere Antworten – Na co pomaha řapíkatý celer

Na co je řapíkatý celer?
Řapíky a listy celeru nabízejí vitamín A, kořeny jsou bohatým zdrojem vitamínů B1, B2, B6 a C, dále draslíku, kyseliny listové, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, sodíku a mnoha aminokyselin. Tato miříkovitá zelenina má protizánětlivé účinky, pomáhá mimo jiné likvidovat záněty v trávicím traktu.Kousky syrového řapíkatého celeru lze namáčet do dipů a pomazánek, přidat ho do zeleninového salátu nebo smoothie (i smoothie na podporu hubnutí). Lze z něj vyrobit i pesto: rozmixujete ho s česnekem, olejem a třeba vlašskými ořechy.Klíčem je pít ji v době, kdy jste neměli v žaludku pevné jídlo. Proto já začínám pitím této šťávy ráno, protože to je nejoptimálnější čas. Pití celerové šťávy ráno zároveň posílí trávení jídla i po zbytek dne. Kombinace s jablkem a citrónem neruší způsob vstřebávání živin z celeru.

Jak casto jíst řapíkatý celer : Řapíkatý celer rozhodně ano… syrový v množství kolem 3 stonků v kombinaci s jiným ovocem či ještě lépe zeleninou do freshe či smoothie (v dávce do 300-500 ml na jednu porci max. podle toho, kdo je jak zvyklý). Ne více a ne častěji než 2-3x týdně.

Kdy nejíst celer

Pokud máte problém s ledvinami, řapíkatý celer raději vynechte. Obsahuje totiž velké množství oxalátů, tedy látek, které mohou zapříčinit vznik ledvinových kamenů. Opatrně také, pokud jste alergici. Celer, ať už řapíkatý nebo bulvový, je silným alergenem.

Proč jíst celer : Celer obsahuje řadu živin, vitamínů a minerálů. Jmenujme především draslík, železo, vápník, z vitamínů karotenoidy, vitamín C, vitamíny skupiny B a také éterické oleje. Prospívá ledvinám, je protizánětlivý a močopudný. Pomáhá udržovat správné trávení.

Recepty z Proženy.cz

  1. Pomazánka z řapíkatého celeru.
  2. Pomazánka z řapíkatého celeru.
  3. Těstoviny s řapíkatým celerem.
  4. Krémová polévka s řapíkatým celerem.
  5. Citronové rizoto s fenyklem a řapíkatým celerem.
  6. Losos s fenyklem, řapíkatým celerem a bylinkovým přelivem.
  7. Krémový gratinovaný celer.
  8. Tvarohová pomazánka s celerem.


Celer působí silně močopudně, snižuje hladinu cukru v krvi a hladinu krevního tlaku. Najdeme v něm celou řadu vitaminů, především C a B, a minerálních látek, konkrétně draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, zinek a jód.

Na co je zdravý celer

Látky obsažené v celeru pomáhají rozpouštět hlen a zároveň desinfikují sliznice. Celer působí silně močopudně, snižuje hladinu cukru v krvi a hladinu krevního tlaku. Najdeme v něm celou řadu vitaminů, především C a B, a minerálních látek, konkrétně draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, zinek a jód.Pro nejjednodušší odšťavňování je dobré sáhnout po horizontálním šnekovém odšťavňovači, který si s řapíkatým celerem poradí velmi dobře. Velkou výhodou je, že řapíkatý celer nemusíte krájet.Jeho účinky na snižování zánětů a podporu srdce jsou také významné. Kombinace citronu a celeru může nabídnout synergický efekt, který posílí jejich individuální přínosy. Můžete zvážit přípravu osvěžujícího nápoje z citronu a celeru nebo začlenění těchto ingrediencí do salátů a pokrmů.

Desinfekční účinek

Celer se může pochlubit významnými desinfekčními účinky, které se projeví nejvíce při chronických zánětech a onemocnění horních cest dýchacích. Pití celerové šťávy se doporučuje zvláště při nemoci. Celerové silice totiž urychlují rozpouštění hlenu a pomáhají desinfikovat sliznice plné bakterií.

Na co je dobrá šťáva z celeru : Celerová šťáva je pro naše tělo úžasně přínosná. Mimo jiné dokáže čistit a detoxikovat játra, má antiseptické účinky na streptokokové infekce, omezuje nadýmání, stabilizuje krevní tlak a například i pomáhá s léčbou ekzémů.

Jak snížit cukr v krvi bez léků : Celozrnné obiloviny, luštěniny, ovoce a zelenina jsou vynikající volbou. Tyto potraviny obsahují vlákninu, která zpomaluje vstřebávání glukózy a pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Vláknina také podporuje pocit sytosti, čímž snižuje riziko přejídání.

Jak se rychle zbavit cukru v krvi

Obsah článku

  1. Počítejte a snižte příjem sacharidů
  2. Na potravinách sledujte glykemický index.
  3. Jezte častěji, ale menší porce zdravých jídel.
  4. Mějte dostatek vlákniny.
  5. Mějte dostatek hořčíku a chromu.
  6. Konzumujte probiotické potraviny.
  7. Jezte menší porce jídla.
  8. Pijte dostatek vody.


Celerová šťáva je pro naše tělo úžasně přínosná. Mimo jiné dokáže čistit a detoxikovat játra, má antiseptické účinky na streptokokové infekce, omezuje nadýmání, stabilizuje krevní tlak a například i pomáhá s léčbou ekzémů.Šťávu musíte vypít nalačno, a to v množství 480 ml. K tomuto množství se můžete dopracovat postupně. Klidně nejdřív pijte jen 120 ml, pak 250 ml a tak dále. 15-30 minut po vypití šťávy nic nejezte ani nepijte.

Na co je dobrá celerová nať : K dochucení jídla lze použít nať ze všech druhů celeru. Nejvhodnější je používat čerstvou nať, která pozitivně působí na zažívání, podporuje zdraví močových cest a obsahuje také mnoho vitaminu C.