Antwort Čím Vyčesávat trávník? Weitere Antworten – Čím vyčesat trávník

Čím Vyčesávat trávník?
Travní plochu vertikutujeme strojem osazeným noži a pružinami dvakrát ročně. Na jaře (březen-duben), kdy trávník začíná růst, a na podzim (září-říjen). Před vertikutací plochu posečeme a necháme cca 2 dny proschnout. Všeobecně platí, že vertikutaci neprovádíme na vysušené ani naopak deštěm promáčené ploše.Vertikální ocelové nože nebo hvězdice, proříznou travní koberec, rozdělí travní drny a částečně starou trávu a zbytky vyhodí na povrch. Výhodou je, že dojde k proříznutí i povrchové vrstvy zeminy a do vniklých drážek pak lépe vnikne sluníčko, voda i hnojivo a trávník se „nadechne“.Začněte s péčí o trávník přímo vertikutací ještě před prvním sečením a předtím, než trávník začne skutečně růst. Předpokladem je, že trávník byl na podzim pravidelně sečen. Po vertikutaci byste měli trávník pohnojit. O jeden až dva týdny později můžete trávník posekat na běžnou výšku.

Čím pískovat trávník : Nezapomeňte trávník zapískovat. To je krok, na který se často zapomíná. Používá se křemičitý písek o frakci 0-2 milimetry – podobný, jaký se používá na plážovém volejbale. Křemičitý písek odlehčí strukturu zeminy a usnadní pronikání živin ke kořenům.

Kdy síť trávník

V březnu a dubnu jsou nejlepší klimatické podmínky pro založení nového trávníku. Vrstva ornice by měla být alespoň 15 cm silná. Aby nový trávník rostl a prospíval, zryjte také půdu do hloubky 20 cm rýčem, rycími vidlemi nebo motorovým kultivátorem.

Jak Prokypřit trávník : „Pokud potřebujete prokypřit menší záhonky, můžete použít motyčku, hrábě nebo rýč. Na větší plochy ale určitě doporučuji kultivátory, které usnadní fyzickou práci. Vybírat můžete mezi elektrickými, motorovými nebo akumulátorovými.

Tráva přestává růst, pokud nemá dostatek živin. Fleky na trávníku mohou být ale naopak způsobeny hnojením. Sypete-li trávník granulovaným hnojivem jen tak od ruky, může se vám jednoduše stát, že některá místa trávníku vysokou dávkou hnojiva popálíte. Dejte si na přihnojování pozor.

Prořezání (vertikutace), sekání, provzdušnění, dosev travního semene, hnojení a závlaha postaví trávník na nohy! Jarní údržbu trávníku zahájíme sběrem větviček, hrabáním starého listí a likvidací staré trávy. Nejdříve ale počkáme, až bude pěkně suchý, jinak bychom ho mohli poškodit.

Čím hnojit po vertikutaci

Po vertikutaci je důležité trávníkové hnojivo. Na rozdíl od jara, kdy je nejlepší aplikovat hnojivo bohaté na dusík, tak na podzim je vhodnější použít hnojivo bohaté na draslík, který odolává mrazům a posiluje růst obnovených travných porostů.Křemičitý písek pomáhá zlepšovat drenáž a provzdušnění půdy, což má za následek zdravější kořenový systém a lepší růst travin. Kolik písku na m2 bude potřeba Obecně platí, že pro průměrný trávník je doporučena aplikace 5 – 10 kg na metr čtvereční.Ne nadarmo se používá i při zakládání golfových greenů. Tam se sype až dvaceticentimetrová vrstva písčitého substrátu. V písku sice tráva vyklíčí, ale je potřeba jí dodat látky, které trávník vyživí, až povyroste. „Lze využít rašeliny, které se přidává kolem dvaceti procent.

Rozdělte si větší plochy zahrady na menší díly a stejnoměrně rozdělte i travní osivo. Pro lepší rozprostření můžete osivo smíchat s pískem nebo travním substrátem, lépe se pak dávkuje. Poslední fází je vláčení. Celou plochu lehce uhrabte hráběmi a následně zaválejte válcem, nebo udusejte prkny.

Kdy nejpozději zasít trávu : Trávníky vyséváme ideálně na jaře od poloviny dubna do konce května, kdy je půda již teplejší, a přitom ještě dostatečně vlhká. Vysévat lze také od září třeba až do poloviny října v závislosti na počasí. Kdo má automatický závlahový systém, může trávník vysévat kdykoliv ve vegetačním období.

Jak rychle obnovit trávník : Obnovu trávníku můžeme provádět od dubna do konce října. Měli bychom však vždy přihlédnout k půdně klimatickým podmínkám (letní výsevy vyžadují vydatnou závlahu). Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm. Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny.

Jak připravit půdu na trávník

Příprava půdy. Před osetím musíte půdu řádně zkypřit minimálně do hloubky ryče, a to i v případě, že budou kořeny budoucí travnaté plochy zasahovat do hloubky jen zhruba 10 cm. Tím se otevřou spodní vrstvy půdy a voda se bude moci lépe vsakovat. Práci vám usnadní použití zahradního kultivátoru.

První stébla můžete očekávat po 7 dnech, to bude pravděpodobně jílek vytrvalý, nejpomalejší odrůda (lipnice luční) vyroste za 4 týdny. Někteří výrobci však osivo ošetřují látkami urychlujícími klíčení travního semene, taková lipnice pak vyraší již během 14 dnů.Když na jaře začíná zahradní sezóna, je třeba trávník posekat poprvé. Od té doby poté nejlépe 1 až 2krát týdně až do podzimu. Mezi květnem a červnem roste tráva zvlášť rychle, v tomto období je třeba sekat jednou týdně. V zimě trávník z důvodu nízkých teplot neroste; není tudíž nutné ho sekat.

Jak obnovit starý trávník : Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm. Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny. Trávník můžeme popřípadě prořezat vertikutačními hráběmi do hloubky cca 2 až 4 mm. Těžší půdy vylehčíme křemičitým pískem, lehké půdy obohatíme například rašelinou.