Antwort Čím se liší kovový vodič a polovodič? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi vodičem a Polovodičem

Čím se liší kovový vodič a polovodič?
k polovodičům (kdybychom křemíkovou tyčinku nahradili tyčinkou keramickou, proud by neprotékal ani při vysoké teplotě). Rozdíl mezi vodiči, polovodiči a izolátory lze vyjádřit i kvantitativně: řádová hodnota vodivosti kovů je cca 10-8 – 10-6 . m, polovodičů cca 10-3 .Podle typu nosiče náboje dělíme polovodiče na vlastní (intrinsické) a příměsové. Příměsové polovodiče mohou být dopované typu N (majoritními nosiči volného náboje jsou elektrony) nebo typu P (majoritními nosiči jsou díry, které se chovají jako částice s kladným nábojem).Polovodič je pevná látka, jejíž elektrická vodivost závisí na vnějších nebo vnitřních podmínkách, a dá se změnou těchto podmínek snadno ovlivnit.

Co je vlastní vodivost polovodiče : Pokud v polovodiči vedou elektrický proud elektrony a "díry" vzniklé výše popsaným způsobem, hovoříme o vlastní vodivosti. Mnohem větší využití než čisté polovodiče však mají polovodiče, v jejichž krystalové mřížce je při výrobě umístěno nepatrné množství vhodných příměsi.

Co je nejlepší vodič

Nejlepší vodivost mezi čistými kovy má stříbro, na druhém místě je měď, na třetím zlato, pak hliník. slitiny. Rezistivita (Ω·mm2/m): Ag.

Na co jsou polovodiče : Využití: světelná čidla (fotoaparát, autom. spínače osvětlení), podobně fotobuňka (pás u pokladny, dveře výtahu, čidlo na umyvadle, pisoáru, poplašné systémy). Využití: elektronické teploměry (lékařský obr), tepelná čidla (pokojový termostat, tepelné senzory v mobilu, počítači, autě)…

Odpor elektrických vodičů s rostoucí teplotou stoupá, teplotní součinitel odporu má kladnou hodnotu. Odpor polovodičů s rostoucí teplotou klesá, teplotní součinitel odporu má zápornou hodnotu.

Polovodiče jsou látky, jejichž hodnota rezistivity je mezi hodnotami rezistivity kovových vodičů a izolantů, nabývá tedy hodnot v poměrně širokém řádovém rozmezí 10–5 Ω m ¸ 10+6 Ω m; přitom hodnota této fyzikální veličiny výrazně klesá s rostoucí teplotou polovodiče.

Jak se liší vlastní polovodič od nevlastního

U polovodičů existují dva typy vodivosti, tzv. vlastní a nevlastní vodivost. Vlastní (intrinsickou) vodivostí se vyznačují všechny polovodiče, nevlastní vodivost existuje jen u tzv. příměsových (dotovaných, extrinzických, nevlastních, legovaných) polovodičů.Vodivost polovodičů známe vlastní a příměsovou.Nejvyšší tepelnou vodivost má z kovů stříbro, měď má vyšší tepelnou vodivost než hliník. Hodnoty měrné tepelné vodivosti různých kovů jsou v tab.

Voda obecně, tedy i pitná voda, obsahuje soli nejrůznějších látek, které jsou v ní rozpuštěny a vyskytují se v ní ve formě iontů. Tyto ionty způsobují vedení elektrického proudu.

Jak vzniká polovodiče : POLOVODIČE. Polovodiče typu N jsou polovodiče s elektronovou vodivostí (s negativní vodivostí N). Vznikne vpravením vícevalenčního atomu do krystalové mříže polovodiče. Například nahradíme-li některý atom čtyřmocného křemíku pětimocným atomem fosforu (substituční atom).

Jak se liší elektrické vlastnosti kovů polovodičů a izolantů : Polovodivé látky

Oproti izolantům v pásovém modelu mají menší zakázané pásmo (většinou se uvádí, že je menší jak 2 eV). S kovy mají podobný mechanismus vodivosti – elektron je nositelem náboje. Liší se v tepelném součiniteli odporu – u polovodičů je záporný (vyšší teplota menší odpor).

Jak ovlivňuje teplota vodiče elektrický odpor

Odpor vodičů se vzrůstající teplotou stoupá (kladný teplotní součinitel elektrického odporu), kdežto odpor polovodičů se vzrůstající teplotou klesá (záporný teplotní součinitel elektrického odporu). Převrácená hodnota elektrického odporu je fyzikální veličina, která se nazývá elektrická vodivost.

Polovodiče jsou pevné látky, jejichž elektrický odpor se dá významně ovlivnit vnějšími podmínkami (teplotou, osvětlením) a množstvím chemických příměsí. Mezi nejpoužívanější polovodivé látky patří především křemík Si a germanium Ge.Pro snazší orientaci je do levé části termogramu vložena délková stupnice. Z vyhodnocení termogramu je zřejmé, že nejlepším vodičem tepla je v našem případě měď a nejlepším tepelným izolantem dřevo.

Proč se kovový vodič při průchodu proudu zahřívá : Zahřívání vodičů při průchodu elektrického proudu si vysvětlujeme srážkami volných elektronů v kovu s jeho ionty, přičemž elektrony předávají vodiči část své kinetické energie. Tím se zvětšuje celková vnitřní energie vodiče. Vodič má vyšší teplotu než okolí a tepelnou výměnou je předává svému okolí.