Antwort Čím se hnojí celer? Weitere Antworten – Jak často hnojit celer

Čím se hnojí celer?
Hnojení celeru

Celer potřebuje dostatek živin, proto je vhodné hnojit organickým hnojivem, bylinnou jíchou nebo zralým kompostem. Hnojení by mělo probíhat pravidelně, ideálně každých 14 dní.Nedostatek draslíku způsobí, že rostlina trpí žloutnutím a postupným zasycháním listů. Přihnojování provádějte v první polovině vegetace. Celer nejčastěji trápí skvrnitost listů způsobená plísňovou infekcí a dále strupovitost bulev. Proti těmto nemocem již běžně výrobci semínka moří.Pokud celer nemá dostatek živin, je náchylnější k chorobám. Nedostatek draslíku způsobuje, že rostlina trpí žloutnutím a postupným zasycháním listů, nedostatek boru se projevuje srdéčkovou hnilobou. Správná výživa je proto skvělou prevencí. Celer může trpět také skvrnitostí listů.

Kdy muze celer ven : Celer má dlouhou vegetační dobu, proto je potřeba jej pěstovat z předpěstovaných sazenic. Bulvový, listový i řapíkatý celer můžete vysévat již od února, nejpozději však v březnu do sadbovače nebo truhlíku s kvalitním výsevním substrátem. Drobná semínka celeru klíčí 2 až 3 týdny při teplotě mezi 17°C až 22°C.

Proč nedělá celer bulvy

Celer je poměrně hodně náročný na živiny (z mikroelementů na bór) a obsah vápna v půdě. Během vegetace je ho potřeba přihnojovat dusíkem nebo i vícesložkovým hnojivem (např. hnojivem na kořenové zeleniny). Po celou vegetaci a zejména v závěru při nárůstu bulev vyžaduje dostatek vláhy.

Čím přihnojit : Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

Uvadající zelenina žloutne

Blížící se deadline u zelené zeleniny poznáme ve chvíli, kdy začne žloutnout. Ne u všech druhů však žlutá barva znamená, že je vše ztraceno. Například u řapíkatého celeru stačí zbarvenou část odřezat a zbytek vzkřísit tak, že ho na 10 až 15 minut namočíme do ledové vody.

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Jak se starat o celer

Péče o celer řapíkatý Řapíkatý celer vyžaduje též dost vláhy a živin, většina odrůd navíc potřebuje vyvazování a bělení. Řapíkatý celer má být totiž křehký s výraznou aromatickou chutí a dobře vybělený. Některé odrůdy to zvládnou samy, jiným se musí pomoci ochranou před sluncem.Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
celer fazoli, rajčata, pórek, kedluben, kapustu, okurky, papriku, květák, mrkev
cibule mrkev, červenou řepu, ředkvičky, salát, ředkev, petržel, okurku, rajčata, jahody, salátovou čekanku
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát

Sázíme pečlivě tak, aby srdéčko sazeničky nebylo utopené v zemi. Celer se pak deformuje a místo bulvy tvoří jen malou bulvičku s množstvím dužnatých kořenů. Spon pro výsadbu bulvového celeru je zhruba 30×40 až 50×50 cm. Výsadbu musíme vydatně zalít a nic nepokazíme, pokud záhon přikryjeme netkanou textilií.

Celer listový se pěstuje na půdách vlhčích, humózních, hlinitých i těžších. Semeno vyséváme koncem února až začátkem března, protože poměrně dlouho vzchází. Sazenice sázíme do sponu 40 x 30-40 cm, nebo pěstujeme i z přímého výsevu v listopadu, kdy osivo vzchází na jaře.

Kdy a cim hnojit Zahony : Čím dříve půdu připravíme k výsevu, tím lépe. Hnojit a rýt lze už v únoru – ty plochy, které nebyly přes zimu volné a nebylo je proto možné zrýt na podzim, ovšem vždy záleží na počasí a právě to letošní vše posunulo až na duben. Vždy je nutné zrýt půdu, která není zmrzlá a je již oschlá.

Kdy hnojit Boraxem : Mineral Hořká sůl s Boraxem se aplikuje rozhozením v dávce 10 – 15 g na 1 m2 a zapravením do půdy brzy na jaře nebo na podzim přičemž pro příjem kořeny musí mít půda teplotu nad bodem mrazu, nebo pak během vegetace 3 – 5 postřiky v dávce 25 g na 1l vody (2,5% roztokem) foliání aplikací (tzn.

Jak uchovat nakrájený celer

Před skladováním odstraníme celeru natě, vydrží pak déle

V takovýchto podmínkách by měl vydržet až 4 měsíce. Já osobně dávám kořenovou zeleninu do spodní části lednice, kde je teplota nejvyšší a nestane se, že by zelenina přemrzla, jak se může přihodit v části ve výšce – blíže mrazáčku.

Nepřítomnost přes den není žádný problém. Nejlepší je před opuštěním bytu důkladně vyvětrat. Zavřít okna. Nenechat klesnout teplotu vzduchu v místnostech pod +18 o C.Vyhněme se tedy lilkům, paprikám a bramborám, dále okurkám, hrášku, fenyklu, červené řepě a červenému zelí. Salát se nemusí s celerem, petrželí a řeřichou. V sousedství okurek pozor na rajčata, ředkve a brambory, které okurky moc rády nemají.

Co sázet vedle cibule : Co zasadit vedle cibule: Mrkev Česnek Pórek Kopr Salát Hrášek Rajče Paprika Ředkvičky Červená řepa

  1. Mrkev.
  2. Česnek.
  3. Pórek.
  4. Kopr.
  5. Salát.
  6. Hrášek.
  7. Rajče.
  8. Paprika.