Antwort Čím se filosofie liší od mýtů? Weitere Antworten – Co je filosofie a čím se zabývá

Čím se filosofie liší od mýtů?
Filozofie (ve stylově příznakové podobě také filosofie, původem z řeckého φιλοσοφία, filosofía, „láska k moudrosti“) je systematické, racionální a kritické studium obecných a základních otázek, jako jsou otázky existence, rozumu, poznání, hodnot, mysli a jazyka.Další obory: filosofie výchovy, filosofie náboženství, filosofie práva, sociální filosofie, politická filosofie, filosofie medicíny, filosofie matematiky atd. A. Filosofie není „mudrování“ • hospodské a intelektuálské přemýšlení o tzv. „vyšších otázkách“ (smysl života, smysl vesmíru etc.)člověk není jen duch, ale také živá bytost, která se rodí, dospívá a umírá; lidská zkušenost je celistvá a přísné dělení na rozum, vůli a cit je jen pomocné; i lidské poznání slouží životu, nikoli naopak; filozofie musí brát na vědomí důležité výsledky věd, zachovat si však svoji samostatnost.

Co stojí na pocatku kazde filozofie : Filosofie stojí na počátku rozumově vedeného lidského poznání, proto je zdrojem všech ostatních věd.

Co je základní filosofická otázka

Středověk vtiskl základní filozofické otázce teologickou podobu otázky po stvoření světa bohem, či o věčném bytí světa. Později se ti myslitelé, kteří vzali za výchozí princip přírodu, svět, bytí, hmotu, přiřadili k různým směrům a školám filozofického materialismu.

Na co je vědcům filosofie : Věda si uvědomí, že poznává svět lidskýma očima a lidským rozumem, že vidění a chápání světa je vždy i důsledkem vztahu k tomuto světu a Filosofie díky vědě poznává k čemu má vlastně člověk vztah a jak mnoho je tento vztah člověka k světu determinován světem samotným.

Slovo filosofie (φιλοσοφία) pochází z řečtiny a vzniklo složením dvou jiných slov – slovesa filein (φιλειν) „milovat“ a podstatného jména sofia (σοφία), tedy „vědění“, „poznání“ či „moudrost“. Proto se také filosofie obvykle překládá jako láska k moudrosti.

Filozof je člověk, který se zabývá soustavným, racionálním a kritickým zkoumáním skutečnosti, světa a člověka, případně toho, co přesahuje (metafyzika). Hledá pravdivé poznání, smysl a dobrý život prostředky reflexe, racionální argumentace a diskuse.

Kdo byl prvni filozof

Tháles z Milétu- zakladatel školy, vychytralý obchodník- zbohatl na olivách, vzdělaný- předpověděl zatmění Slunce 585 př. n.l., výšku pyramid podle jejich stínu, matematická pravidla. Je označován za zakladatele filozofie- jako první si položil otázky „Kdo jsme a kde jsme“.Ve filosofii se předmětem (objektem) rozumí to, co je předmětem myšlení subjektu, na co je zaměřena jeho pozornost. Objekt je tím, co je od subjektu různé, v užším pojetí se jako předmět označuje jen jsoucno věcné, nepersonální.Lásku můžeme chápat jako silný pozitivní cit, jehož objekt může být konkrétní i abstraktní, stejně tak člověk jako vlast, místo nebo božstvo nebo idea. Její kvalitu a povahu určuje, zda v ní převažuje stránka volní, emocionální či instinktivní.

Přibližuje nás vlastní skutečnosti a razí nám četné cesty pro získání osobní výtečnosti, která nemá nic společného s prací, kterou vykonáváme. Nebo z jiného pohledu, přináší hodnotu všemu, co v životě děláme.

Co můžu delat po filozofii : Uplatnění absolventů

Absolventi programu Filozofie se tak uplatňují zejména na komunikačních a analytických pozicích mediálních firem, v marketingových odděleních, v public relations, pracují jako editoři, působí ve vzdělávacích institucích či pracují jako konzultanti.

Kdo zavedl pojem filosofie : Anaximandros (610 – 546 př. n. l.) při popisu tvaru Země poprvé v dějinách vědy uplatnil symetrii. Pythagoras ze Samu (590 – 500 př. n. l.) jako první použil slova filosof a filosofie a poprvé dokázal větu, kterou v praxi používali již Egypťané a další národy a která se v současnosti nazývá Pythagorova věta.

Co vymyslel Aristoteles

Několik knih věnoval Aristoteles živočišstvu. Popsal asi 500 druhů. Vytvořil základy srovnávací anatomie a embryologie. Vypracoval elementární klasifikaci živočišstva.

Filozof je člověk, který se zabývá soustavným, racionálním a kritickým zkoumáním skutečnosti, světa a člověka, případně toho, co přesahuje (metafyzika). Hledá pravdivé poznání, smysl a dobrý život prostředky reflexe, racionální argumentace a diskuse.Zahrnuje péči, blízkost, ochranu, přitažlivost, náklonnost a důvěru. Láska může mít různou intenzitu a může se měnit v průběhu času. Je spojena s řadou pozitivních emocí, včetně štěstí, vzrušení, životní spokojenosti a euforie, ale může vyústit i v negativní emoce, jako je žárlivost a stres.

Co způsobuje láska : Po fenyletylaminu nastupuje do své role hormon oxytocin, kterému se přezdívá i „hormon důvěry a lásky“. K jeho vylučování dochází při dotýkání, hlazení, objímání či sexuálním aktu. V této fázi se člověk již zklidňuje a vzniká opravdový vztah a pouto k druhé osobě.