Antwort Čím podložit meloun? Weitere Antworten – Co potřebuje meloun

Čím podložit meloun?
Teplo, dostatek vláhy a půda bohatá na živiny, to je to, co melouny vyžadují. Venku je lze pěstovat na výhřevných půdách a chráněných polohách s celodenním osluněním. Využíváme černou netkanou textilii nebo fólii, ta přitahuje sluneční paprsky a akumuluje teplo, které se uvolňuje i po setmění.Další důležitou fází v pěstování melounů je redukce plodů. Aby měly plody dostatek živin a dorostly do dostatečné velikosti a byly chutné, je nutné nechat na jedné rostlině dva, maximálně tři plody. A samozřejmě, hnojit!Jak zaštipovat melouny

Ve většině případů není zaštipování nutné, ale pokud chcete podpořit kvetení a nástup plodů, můžete hlavní výhon zaštípnout, jakmile dosáhne cca 50 cm. Také květy, které již nemají šanci proměnit se v plody a dozrát, můžeme zaštípnout, aby se rostlina zbytečně nevysilovala.

Jak se starat o sazenice melounů : Melouny obsahují hodně vody, proto ji také ve velké míře potřebují. Zalévejte je proto alespoň jednou týdně, v horkých měsících můžete intenzitu zálivky navýšit. Jakmile sazenice prokoření do půdy, můžete přistoupit k přihnojování. V době kvetení lze také do zálivky naředit hnojivo na rajčata.

Co nesnáší meloun

Melouny lze úspěšně pěstovat i na území Česka v teplejších oblastech převážně vinařských oblastí. Vodní melouny jsou náročné na teplo, nesnáší kolísání teplot, přílišné a dlouhé srážky a silné větry. Pro jeho pěstování jsou vhodné převážně humózní půdy, které jsou velmi dobře zásobené živinami.

Kolik místa potrebuje meloun : Sazenice pravokořenných melounů vysazujeme do sponu přibližně 1,5 x 1m. Ty také můžeme vysazovat i po 2 – 3 sazenicích. Roubované melouny potřebují spon minimálně 2 x 2 m. Sazenice neroubovaných melounů můžeme zasypat zeminou až po děložní lístky.

Hnojení Někteří pěstitelé vysazují melouny přímo na kompost. Během růstu a v období kvetení a plození je ideální pravidelné přihnojování v zálivce. Jako účinné se doporučuje jednou za týden do zálivky naředit patřičné množství hnojiva na rajčata.

Výhony vodních a ani cukrových melounů běžných odrůdnení třeba zaštipovat. Pouze u nehybridních odrůd je možné jednou zaštípnout hlavní výhon při jeho délce cca 40-50 cm na počátku vegetace. Podpoříte tím kompaktnější vzrůst a často i nástup kvetení a tím i plodnost.

Jak často zalévat meloun

Rostliny vodních melounů je nutné pravidelně zalévat, v období sucha je spotřeba vody ještě vyšší. Účinnější je intenzivní zálivka zhruba dvakrát týdně než častější zalévání malými dávkami. Melouny potřebují dostatečný přísun živin, proto je vhodné je pravidelně přihnojovat hnojivem bohatým na dusík.Do každé jamky dejte klidně 2-3 sazenice a s odstupem cca 40 cm od další jamky. Meloun potřebuje dostatek vody, a tak je vhodné ho zalévat alespoň 2-3x během dne a jednou večer. Nepoužívejte ledovou vodu rovnou z kohoutku nebo z hadice a nechte ji nejdřív nějakou dobu odstát.Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.


Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

Jak se opyluje meloun : Aby se z květů vyvinuly plody, je potřeba opylovače. Melouny pěstované ve skleníku proto musíme opylovat ručně – s pomocí štětečku jemně přenášíme pyl z tyčinek na bliznu.

Kdy hnojit meloun : Hnojení Někteří pěstitelé vysazují melouny přímo na kompost. Během růstu a v období kvetení a plození je ideální pravidelné přihnojování v zálivce. Jako účinné se doporučuje jednou za týden do zálivky naředit patřičné množství hnojiva na rajčata.

Co zasadit mezi brambory

Co zasadit vedle brambor: Řepa Mrkev Kopr Koriandr Horčice (jako zelené hnojivo) Celer

  1. Řepa.
  2. Mrkev.
  3. Kopr.
  4. Koriandr.
  5. Horčice (jako zelené hnojivo)
  6. Celer.


Papriky. Papriky se skvěle doplňují s petrželkou a tymiánem. Petrželka k sobě od paprik přitahuje škůdce a také pomůže vyšperkovat jejich chuť. Tymián naopak škůdce odhání, ale chuť paprik zvýrazňuje taktéž.I melouny se musí hnojit. Pokud jejich pěstování budete zkoušet, a nebo už je pravidelně pěstujete, doporučujeme Organické hnojivo pro plodovou zeleninu. To napomáhá k lepšímu prokořenění rostlin a následnému kvalitnímu růstu a větší násadě květů i plodů.

Jak si vyrobit domácí hnojivo : Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.