Antwort Čím natřít vyvýšené záhony? Weitere Antworten – Jak ošetřit vyvýšený záhon

Čím natřít vyvýšené záhony?
Pro ochranu vyvýšeného záhonu a půdy před přemokřením, vlhkem a hnilobou je vhodné vyložit vnitřek záhonu ochrannou fólií. Za tím účelem můžete použít například jezírkovou nebo nopovou fólii, kterou seříznete pomocí odlamovacího nože. U záhonu ze dřeva můžete fólii k vnitřním stěnám upevnit sponkovačkou.Čím natřít palety na vyvýšený záhon Aby vaše palety vydržely dlouho, budou potřebovat kvalitní nátěř přírodními lazurami na bázi olejů a vosků, kterých je na trhu spousta.Vyvýšeného záhony zpravidla nemají dno (pokud jsou umístěné jinde než na volné půdy), aby rostliny v něm mohly svými kořeny čerpat vodu a živiny přímo z půdy. Z toho důvodu se na úplné dno umisťuje králičí pletivo, které znemožní prohrabávání nevítaným hlodavcům (hrabošům či myším) do záhonu.

Jak dlouho vydrží vyvýšený záhon : Vyvýšené záhony WoodBlocX vydrží minimálně 15 let bez pravidelné údržby.

Co dát na dno skleniku

Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.

Čím osadit záhon : Osázení vyvýšeného záhonu zeleninou a bylinkami

Další zeleninou, která se na vyvýšeném záhonu cítí dobře, jsou cukety, mrkev, fazole a cukrový hrášek. Bylinky můžete vysadit i mezi zeleninu – například mezi rajčata.

Na dno vyvýšeného záhonu patří největší a nejhrubší materiál, který slouží jako drenáž. Přibližně do spodní třetiny objemu proto naskládejte větve či trouchnivějící klády – začněte těmi nejsilnějšími a postupně přidávejte menší a slabší.

Seznam vhodných dřevin na založení vyvýšeného záhonu: bříza, hloh, lípa, habr, vrba, topol, platan, olše, jasan, jilm, líska, jabloň a hrušeň. Tato vrstva je v zakládání klíčová – dochází zde k tlejícím procesům, které zahřívají kořeny zasazených rostlin, a to až o 8 stupňů.

Co na dno záhonu

Na dno vyvýšeného záhonu patří největší a nejhrubší materiál, který slouží jako drenáž. Přibližně do spodní třetiny objemu proto naskládejte větve či trouchnivějící klády – začněte těmi nejsilnějšími a postupně přidávejte menší a slabší.Většina vyvýšených záhonů je vysoká asi 80 cm, vrstva větví by měla být hluboká asi 20 cm, kompost a zemina z květináčů asi 15 cm. 1. Vrstva chrastí: Na základu tenkých větví se další vrstvy udržují v dostatečné vzdálenosti od země. To umožňuje odtok vody a cirkulaci vzduchu.S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.

Ve skleníku můžete zeleninu – stejně jako na záhonu – pěstovat jak ze semen (ředkvičky, mrkev, petržel, salát), tak i z předem zakoupených sazeniček (rajčata, kedlubny, okurky, papriky). Taktéž si můžete ve skleníku předpěstovat vlastní sazenice ze semen. Se samotným výsevem můžete klidně začít už v únoru.

Kolik zeminy do vyvýšeného záhonu : Nejjednodušší je spočítat si, kolik litrů záhon pojme, tedy pronásobit délku, šířku a výšku a jako jednotky použít decimetry (10 cm). Tím získáte litry. Počítejte s určitou cca 10% rezervou, protože vrstvy se při plnění hutní vlastní vahou.

Co dát na dno záhonu : Na dno vyvýšeného záhonu patří největší a nejhrubší materiál, který slouží jako drenáž. Přibližně do spodní třetiny objemu proto naskládejte větve či trouchnivějící klády – začněte těmi nejsilnějšími a postupně přidávejte menší a slabší.

Co dát na dno skleníku

Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.

Vysít lze třeba ředkvičky, různé druhy salátů jako je hlávkový salát, rukola, kozlíček polníček a roketa, dále špenát, mangold, čínské zelí, kedlubny, ředkev, fenykl, nebo čekanku. Neprohloupíte ani s výsevem bylinek, třeba pažitky, nebo kopru.Duben je ta pravá doba k předpěstování okurek hadovek, ale i melounů, letního póru a salátů. Do skleníků, které už začínají být hezky prohřáté od sluníčka, vyséváme kedlubny a saláty.

Kdy se muze dát kedlubna do skleníku : Vhodné odrůdy pro studené skleníky – Safír, Tyrkys, Neferin, Děvín i Brilant; pro vytápěné – Brilant, Bremex, Citrín, které jsou odolné proti plísni salátové. Již v první polovině února vyséváme kedlubny pro nejranější výsadby do skleníků, ve druhé polovině března na venkovní stanoviště.