Antwort Čím krmit oddělek? Weitere Antworten – Kdy nejpozději dělat oddělky

Čím krmit oddělek?
Oddělky doporučujeme dělat koncem května až začátkem června. Nejpozději však do 20.6. Pro tvorbu použijete úl s jedním nástavkem, u kterého zúžíme česno. Úl osadíme 3 – 4 rámky se zásobami medu a pylu (mohou se i odvíčkovat), které vložíme do krajů.Hledáme včelí matku, kterou obvykle přeneseme do oddělku. Měli bychom vzít starší plod, voští a včely. Každý oddělek by měl obsahovat 5-6 rámků, z toho 3 s plodem, 2 s medem a 1 rámek pergy. Po přestěhování včelstva do nového úlu lze podávat sirup, aby se urychlilo plodování matky.K utvoření oddělku postačí tři rámky jeden ze zavíčkovaným plodem (po vylíhnutí z jednoho rámku jsou vylíhlé včely schopny obsednout zhruba tři rámky,) druhý se zásobamy + pyl a třetí mírně prorosit vodou . K tomu je třeba setřást z jednoho až dvou rámků mladušky nasadit krmítko a umístit do chladna(zajistit větrání).

Jak spojit roje : Na noviny posadíme nástavky druhého včelstva a zakryjeme víkem. V horním včelstvu otevřeme očka. Včelám bude chvíli trvat, než noviny rozkoušou – během této doby si "na sebe zvyknou" a spojení proběhne bez problémů. Zbytky novin odstraníme při další prohlídce.

Kolik oddělku z jednoho včelstva

U klasického včelaření s nástavky 39 x 24 počítejme na jedno včelstvo s 4 až 6 nástavky. Ono je zapotřebí mít i rezervu, co vrátit při vytáčení, kde udělat eventuelní oddělek apod.. U nízkonástavkového včelaření počítám s 6 až 9 nástavky na včelstvo.

Jak usadit oddělek : Ideální je oddělky krmit kapsovým krmítkem (na rozdíl od krmítka nad rámky, u kterého musí včely vytápět i prázdný prostor nad plodištěm). Mezistěny vkládáte podél plodového tělesa vedle plodu. Pokud je teplo, vystavěnou mezistěnu můžete dát doprostřed plodového tělesa a nahradit ji mezistěnou novou.

Oddělky můžete takto „přikrmovat“ třeba až do půlky září. Kmenové včely je vhodné mít nakrmené naopak co nejdříve, např. do konce července nebo i dříve. Pokud oddělek dokáže vystavět více mezistěn, než momentálně potřebujete, jen dobře, ať staví.

Termínově se jedná většinou o 5. až 15. května, první třetinu kvetení řepky. Někdy se stane, že včelstvo plně proploduje všechny tři nástavky v plodišti, tak dostává na dno za odměnu nástavek mezistěn, aby mělo kde zlobit.

Kolik stojí oddělek včel

Orientační cena včelího oddělku:

práce s oddělkem spojená: 600,- souše a materiál (práce a manipulace): 500,- matka, plně kladoucí: 350,-Trubčice nemohou proto osiřelé včelstvo zachránit a nemají hospodářský význam. Vyskytnou-li se v osiřelém včelstvu – poznáme to podle většího počtu ledabyle nakladených vajíček v buňkách plástů, znesnadňují přidání matky. Dělnice jsou 12-14 mm velké a jejich hmotnost bývá kolem 100 mg.Spojovat včelstva lze v pozdním podzimu, to je cca v listopadu. V této době může být v některých včelstvech ještě zbytek plodu, ten ale moc nevadí, protože bývá pouze zavíčkovaný a je ještě trochu teplo, takže stačí vyběhnout.

To znamená za život udělá 150 výletů za nektarem a medovicí a to je celkem 30 x 150 = 4.5 gramů medu. Jedna kávová lžička medu váží 5.6 gramů (polévková lžíce medu váží 21 gramů). Jedna včela se tedy za svůj život zaslouží o necelou kávovou lžičku medu. Včelstvo má asi kolem 50,000 včel.

Kolik stojí jedno vcelstvo : Za nákup včelstva včetně úlu je třeba počítat s částkou kolem 2200 -3800 Kč. Náklady na včelí oddělek se pohybují kolem 260-320 Kč na rámek obsazený „černými” včelami. Balení stojí asi 1300 Kč za 1,5 kg včel (tj. asi 15 000 včel).

Jak dlouho krmit oddělek : Oddělky můžete takto „přikrmovat“ třeba až do půlky září. Kmenové včely je vhodné mít nakrmené naopak co nejdříve, např. do konce července nebo i dříve. Pokud oddělek dokáže vystavět více mezistěn, než momentálně potřebujete, jen dobře, ať staví.

Jak dostat včely do úlu

Nejspolehlivější metoda! Pokud se včely usadí na větvi ve visícím balíku, vylezte k větvi a pomocí pily nebo nůžek opatrně odřízněte nebo odstřihněte větev i s rojem. Pak uchopte konec větve i s visícím rojem a jednoduše přemístíte roj do rojáčku nebo rovnou do nástavku úlu.

Vaším hlavním úkolem při péči o oddělky je připravit je na zimu a případně je začít chystat i na jaro. Oddělky musí dostatečně zesílit a vystavit co nejvíce mezistěn (ať již v plodišti, tak případně i pro medník). Oddělky staví mezistěny, pokud mají přísun sladiny a kladoucí matku.Včely útočí většinou, když jsou něčím rozrušeny. Například jsou-li obtěžovány ze strany hmyzu (mravenci, visy) anebo i některými ptáky a hlodavci. Někdy za to může i lidská činnost například sekačky, křovinořezy, napadání jejich obydlí nebo kácení lesů.

Co vše potřebuje včelař : Základní včelařské potřeby pro práci se včelami jsou: včelařský dýmák, kleště na vyjmutí rámků, smetáček a rozpěrák. Na vytáčení medu a medobraní potřebujete odvíčkovací vidličku, cedník na med (dvojitý) a medomet. Medomet není na začátek hned potřeba nový. Můžete si koupit bazarový či si ho jen zapůjčit.