Antwort Čím krmit čmeláky? Weitere Antworten – Co mají rádi čmeláci

Čím krmit čmeláky?
Dbejte na výškové uložení, aby je nenapadli hraboši, kočky a mravenci, a hlavně jim dopřejte správné rostliny pro opylování s dostatkem pylu a nektaru. Čmeláci milují levandule, ovocné dřeviny jako jabloně a hrušně, jetel. Na porostu zůstávají dlouho a za minutu navštíví více květů než včely.Stejně jako jejich příbuzní, včely, se čmeláci živí nektarem a pylem; nektar nasávají dlouhým sosákem, který je za letu složen pod hlavou.Úl pro čmeláky by měl být umístěn ve stínu a měl by být chráněn před studeným větrem. Čmelákům vadí jak vysoké teploty, tak chlad, oboje může zahubit larvy a vajíčka. Mějte na paměti, že ochrana úlu před výkyvy teplot bude vždy horší, než v norách, ve kterých si čmeláci budují hnízda v přírodě!

Jak přilákat čmeláky : Květiny jako potrava. Největší radost opylovačům jistě udělají husté květinové záhony, co kvetou po celý rok. Z lákavých rostlin můžeme vysadit: Jaro: hluchavky, prvosenky, čemeřice, krokusy, narcisy, pampelišky, rybíz, angrešt, ovocné stromy, vrby, javory či zlatý déšt.

Čím je čmelák užitečný

Čmeláci jsou pro naši přírodu velmi důležití, opylují květy i při nižších teplotách, při kterých včelky ještě nelétají, a navíc mají i zvláštní techniky, jakými květiny opylují. Jednou z nich je opylování pomocí vibrací, čmelák se prostě na květu rozvibruje, dokud se neuvolní dost pylu.

Kolik let se dožije čmelák : 4. den po narození už vylétávají z hnízda a nosí potravu, matka ještě několik dnů létá s nimi, ale brzy přestane hnízdo úplně opouštět a zůstane v jeho bezpečí. Dělnice se dožívají 4 – 6 týdnů. Mladé matky po oplození, odpočívají v hnízdě a vykrmují se na zimu.

Čím se čmelák normálně krmí

Čmeláci se živí nektarem, který jim hlavně poskytuje energii v podobě sacharidů a pylem, který je pro ně zdrojem bílkovin. Nejlepší pomoc tedy pro ně jsou právě jimi oblíbené medonosné rostliny. Jsou to takové, na kterých čmeláky i včely můžete od března do října normálně vídat.

Čmelák je životně závislý na přísunu nektaru, z kterého získává energii na udržování tělesné teploty potřebné pro pohyb letových svalů. Pokud čmelákovi dojde energie, pak se nemůže zahřát natolik aby vzlétl. Čmelák pijící med. Víčko od kořalky slouží jako napáječka, uvnitř je kousek ubrousku.

Jak udělat budku pro čmeláky

Základem pro výrobu úkrytu pro čmeláky může být budka o rozměrech zhruba 20×30 cm a výšce asi 15 cm, vyrobená z nenatřených prken. Měla by být rozdělena na chodbičku či jakousi předsíň a samotné vystlané hnízdiště. Co se týká výstelky, názory na ní se různí, někteří včelaři používají piliny, jiní je nedoporučují.Základem pomoci čmelákům je výsadba pestré směsi květin a stromů, aby od jara do podzimu v okolí domu něco kvetlo. Čmeláci milují například hluchavky, květy ovocných stromů a vrby. Především vrby jívy jsou na jaře, pro své brzké kvetení, hlavním zdrojem potravy ze spánku probuzených mladých čmeláčích královen.Základem pomoci čmelákům je výsadba pestré směsi květin a stromů, aby od jara do podzimu v okolí domu něco kvetlo. Čmeláci milují například hluchavky, květy ovocných stromů a vrby. Především vrby jívy jsou na jaře, pro své brzké kvetení, hlavním zdrojem potravy ze spánku probuzených mladých čmeláčích královen.

Čmeláci, ale i pačmeláci, vlastně jejich budoucí královny, se po opuštění úlku vydají hledat vhodné místo k přezimování, tedy k hibernaci. Potřebují místo, kde se jim podaří se zahrabat pod zem. Stejně tak by to mělo být místo, které je suché a v zimě/ na jaře jejich zimoviště nezaplaví voda.

Kdy se budí čmeláci : čmelák dokáže opylovat i květy, se kterými si včela neporadí (rajče a jiné rostliny s dlouhou květní trubkou) čmeláci létají už od +2°C a opylují od +8°C (včela opyluje až při +15°C), zajímavostí je Čmelák alpský, který je schopen sbírat potravu už při -1°C.

Jak dlouho žijí čmeláci : 4. den po narození už vylétávají z hnízda a nosí potravu, matka ještě několik dnů létá s nimi, ale brzy přestane hnízdo úplně opouštět a zůstane v jeho bezpečí. Dělnice se dožívají 4 – 6 týdnů. Mladé matky po oplození, odpočívají v hnízdě a vykrmují se na zimu.

Kde spí čmelák

Potřebuje místo, kde se nachází dostatek jemného teplodržného materiálu po předchozích obyvatelích (drobní hlodavci, ptáci, veverky). Jakmile vhodné místo najde, upraví si ho a postaví z vosku džbáneček, do kterého nanosí nektar. Ten slouží jako zásobárna na noc a nepříznivé dny.