Antwort Čím je tvořena kožní soustava? Weitere Antworten – Čím je tvořena kůže

Čím je tvořena kožní soustava?
Kůže je složena ze tří hlavních částí: epidermis (pokožka), corium (dermis – škára) a tela subcutanea (subcutis – podkožní vazivo).Kůže je orgán krycí soustavy na povrchu tvořený mnohovrstevným rohovějícím epitelem, pokožkou ektodermálního původu, která kryje hustší fibroelastické vazivo zvané škára z mezodermálního základu, jehož hlavní složkou jsou kolagenní a elastická vlákna s nervy, cévami, hladkou svalovinou, receptory a fibroblasty …Její hlavní úlohou je ochrana, například proti okolním vlivům jako tření, chemické látky a infekce a rovněž proti škodlivým UV paprskům. Vedle ochranné funkce je kůže také naším největším smyslovým orgánem a prostřednictvím nervových zakončení v kůži dostáváme spoustu informací o okolním světě.

Jaké žlázy obsahuje kůže : Součástí kožního systému jsou i takzvaná kožní adnexa (adnexa cutis), mezi něž se u člověka řadí vlasy a chlupy (společně s vlasovými folikuly), nehty, mazové žlázy, potní žlázy a mléčné žlázy.

Co je to kožní soustava

Kožní systém je největší plošný orgán lidského těla, který pokrývá celý povrch těla. Skládá se ze tří vrstev: pokožky, škáry a podkožního vaziva.

Co je dermis : Dermis je silná, pružná, ale pevná střední vrstva kůže, tvořená 2 tenčími vrstvami: spodní vrstva (neboli stratum reticulare): hluboká, silná vrstva, která tvoří volnou hranici s podkožím. Vrchní vrstva (neboli stratum papillare): tvoří jasnou, vlnitou hranici s epidermis.

vylučování – mazové a potní žlázy vylučují vodu, soli, tuky, oxid uhličitý a dusíkaté látky; vstřebávání – kůží pronikají látky rozpustné v tucích a dýchací plyny; estetická funkce – vzhled a úprava kůže je jedním z prvních znaků, kterých si při vzájemném kontaktu všímáme.

Kožní systém je největší plošný orgán lidského těla, který pokrývá celý povrch těla. Skládá se ze tří vrstev: pokožky, škáry a podkožního vaziva. Řadíme mezi ně i přídatné kožní orgány, jako jsou chlupy, vlasy, nehty, mazové a potní žlázy.

Jak funguje kůže

Obsahuje velké množství buněk citlivých na dotek, horko, bolest, tlak či svědění. Díky nervovým zakončením a obsahu velkého množství buněk je citlivá na tlak, vibrace, dotek, bolest a teplotu. Kůže je zásobárnou energie, vstřebává látky rozpuštěné v tucích a reguluje pronikání látek zevnitř těla do okolního prostředí.Dermatologie neboli kožní lékařství je obor medicíny zabývající se kůží a jejími deriváty (vlasy, nehty, potní žlázy, atd.) a chorobami kůže. Venerologie je obor medicíny, který se zabývá studiem, léčbou a prevencí pohlavních chorob.K nejčastěji odstraňovaným kožním útvarům patří intradermální pigmentové névy, které pacienti označují zpravidla termínem mateřská znaménka. Dalším častým zákrokem jsou fibromy, vystouplé kožní útvary v barvě kůže, které většina pacientů nazve bradavicemi.

Ostnitá vrstva pokožky (lat. stratum spinosum epidermidis) je odspodu druhá z pěti vrstev pokožky. Ostnitá vrstva pokožky „vděčí“ za svůj název typickému vzhledu pod mikroskopem, kdy vzájemné spoje mezi buňkami připomínají ostny.

Co je to dermis : Dermis je silná, pružná, ale pevná střední vrstva kůže, tvořená 2 tenčími vrstvami: spodní vrstva (neboli stratum reticulare): hluboká, silná vrstva, která tvoří volnou hranici s podkožím. Vrchní vrstva (neboli stratum papillare): tvoří jasnou, vlnitou hranici s epidermis.

Co tvoří kožní soustavu : Kožní systém je největší plošný orgán lidského těla, který pokrývá celý povrch těla. Skládá se ze tří vrstev: pokožky, škáry a podkožního vaziva. Řadíme mezi ně i přídatné kožní orgány, jako jsou chlupy, vlasy, nehty, mazové a potní žlázy.

Co je to Senium

Stáří – (senium) toto období označuje pozdní fáze ontogeneze, přirozeného průběhu života. Je důsledkem a projevem geneticky podmíněných involučních procesů modifikovaných dalšími faktory (choroby, životní prostředí, způsob života).

Stáří (sénium) je stav, který vznikl vlastním procesem stárnutí. Na charakteru stáří se podílí řada faktorů, např. zdravotní stav, životní styl, vlivy sociálně ekonomické a psychické. Všechny změny, příčinné i následné, se vzájemně ovlivňují, mnohé z nich jsou protichůdné.49-59 let – střední věk. 60-74 let – vyšší věk čí rané stáří 75-89 let – vlastní stáří (very old, senium) 90 a více – dlouhověkost (Příhoda to nazval „patriarchium“)

Kdy je muž starý : Ve středověku byli lidé staří, když jim bylo čtyřicet let. Před patnácti lety považovali lidé v průzkumech za hranici stáří věk 63 let. Vědecký a technický rozvoj však od té doby nabral obrátky, a tak se tato mez posunula ještě dál. Jednoznačné vymezení není, novější studie ji zasazují někam mezi 65.