Antwort Čím hnojit trávu? Weitere Antworten – Čím aplikovat hnojivo na trávník

Čím hnojit trávu?
Ideální je použít ruční rotační rozmetadlo hnojiva. Mechanické rozmetadlo má kličku, kterou točíte, modely na baterie hnojivo rozptýlí bezpracně. Rozmetadlo využijete i k rozhozu travní směsi.Doporučená dávka je 25-30g/m2. Aplikujte pouze při nízkém porostu cca 2-3 dny po seči. Důkladně trávník zalijte. První aplikace by měla být na jaře, další 2 až 3 v průběhu vegetace v závislosti na podmínkách.Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Kdy je nejlepší hnojit trávník : Zdravý trávník teoreticky stačí dostatečně přihnojit na přelomu léta a podzimu. Tím mu dodáte živiny k tomu, aby zesílil a přečkal bez větší újmy zimu. Jste-li pro tradičnější hnojení, můžete ještě trávník přihnojit na jaře a počátkem léta, ale sami můžete zkusit, nakolik je to nutné.

Čím hnojit trávu na jaře

V jarním období doporučují používat hnojiva s vysokým obsahem dusíku, který je impulsem pro rychlý jarní růst. Ideální jsou pak směsi, které zaručují výživu trávníku po dobu více měsíců. Během roku bychom měli trávník pohnojit přibližně třikrát, ovšem na trhu jsou i směsi určené pro jednorázové hnojení jednou ročně.

Čím zasít trávu : Trávu může sít dvěma způsoby, buď ručně nebo pomocí rozmetadla. Zatímco u ručního setí prováděného rozhozem z dlaní hrozí, že travní osivo zasejete nerovnoměrně, se secím strojem – rozmetadlem na kolečkách máte jistotu, že trávu zasejete v pravidelných dávkách po celé ploše trávníku.

Zahradní granulované NPK hnojivo se 7-14 dní před setím (sázením) mělce až středně hluboko zapraví do půdy. Granulované hnojivo určené k základnímu hnojení před setím a sázením polních plodin, zeleniny, sadů, chmelnic a vinic. Uplatní se ke hnojení plodin sklízených na zeleno (listové zeleniny).

Používá se zejména pro hnojení zeleniny, sadu, polních plodin, okrasných rostlin a vinic. Velký přínos má hnojení přípravky NPK pro listovou zeleninu. Hnojivo NPK naopak není určeno pro hnojení rostlin citlivých na chór (plodová zelenina, květiny).

Jak vyrobit tekute hnojivo

Tekuté hnojivo můžete také vyrobit smícháním kávy s vodou (v malém množství) a ponecháním louhovat přes noc. Směsí pak můžete rostlinu zalít. Pokud vám v kávovaru zbyla nějaká káva a máte některou z těchto acidofilních rostlin, můžete ji aplikovat přímo a velmi dobře ji zředit vodou.Posekaná tráva

Jakmile posekáte trávu, nevysypávejte ji na kompost, alespoň ne všechnu. Posekaná tráva je totiž bohatá na dusík, fosfor a kyslík, proto může dokonale posloužit jako účinné a organické hnojivo s pomalým uvolňováním živin. Stačí ji jen v tenké vrstvě rozložit na záhony a máte vystaráno.Jak často se provádí hnojení trávníku

Travní plochy hnojíme tři až čtyřikrát do roka. V dubnu, červnu, září a pokud je třeba, pak ještě koncem října. Důležité je i množství hnojiva v jednotlivých obdobích. V dubnu je to 25% roční potřeby, v červnu také 25%, v září ovšem 35% a v říjnu 15%.

NPK nic moc, obsahuje draslík ve formě chloridu, což není úplně vhodné, lepší je Cererit, ale to se týká hnojení na podzim, na jaře je lepší nějaké rozpustné komplexní hnojivo, ideální je např. Yaramila komplex, oproti cereritu má i železo, což může (s ohledem na půdní zásobu, typ a pH půdy) být výhoda.

Co na jaře s travnikem : Prvním důležitým krokem je vertikutace trávníku, neboli jeho prořezání, při které se z trávníku odstraní travní plsť. Tímto zásahem se rovněž omezí výskyt plevelů a mechu. Navíc prořezáním umožníte přístup vody, živin a kyslíku ke kořenům. Trávník se tak může na jaře znovu nadechnout a nově odnožovat.

Jak připravit půdu na trávník : Příprava půdy. Před osetím musíte půdu řádně zkypřit minimálně do hloubky ryče, a to i v případě, že budou kořeny budoucí travnaté plochy zasahovat do hloubky jen zhruba 10 cm. Tím se otevřou spodní vrstvy půdy a voda se bude moci lépe vsakovat. Práci vám usnadní použití zahradního kultivátoru.

Proč neroste tráva

Tráva přestává růst, pokud nemá dostatek živin. Fleky na trávníku mohou být ale naopak způsobeny hnojením. Sypete-li trávník granulovaným hnojivem jen tak od ruky, může se vám jednoduše stát, že některá místa trávníku vysokou dávkou hnojiva popálíte. Dejte si na přihnojování pozor.

NPK nic moc, obsahuje draslík ve formě chloridu, což není úplně vhodné, lepší je Cererit, ale to se týká hnojení na podzim, na jaře je lepší nějaké rozpustné komplexní hnojivo, ideální je např. Yaramila komplex, oproti cereritu má i železo, což může (s ohledem na půdní zásobu, typ a pH půdy) být výhoda.Organická hnojiva: druhy a použití

  • hnůj,
  • kompost,
  • kávová a čajová sedlina,
  • loňské listy,
  • popel z krbu,
  • kopřiva.

Co s posečenou trávou : Náš tip: Nejlepší je trávu před vložením do kompostu na chvíli rozprostřít a nechat ji trochu vyschnout. Pokud máte menší trávník, postačí vám jedna hromádka kompostu. Pro větší množství posečené trávy má smysl použít kompostovacích hromad několik.