Antwort Čím řezat Filc? Weitere Antworten – Jak žehlit Filc

Čím řezat Filc?
Filc obecně nepotřebuje žehlení, díky svému pevnému a hutnému charakteru. Pokud je však nutné odstranit nějaké vrásky, mělo by se žehlit na nízkou teplotu, a to přes vlhký utěrku, aby se zabránilo přímému kontaktu mezi žehličkou a filcem.Filc je možno prát na 30 °C na jemný program a žehlit jen na 1. stupeň na tzv. vlažné žehlení.Plsť je možno prát do 30°C na jemný program a žehlit na 1. stupeň – vlažné žehlení. Nabízíme dvě varianty tloušťky 1 mm (140g/m2) a 3 mm (500g/m2) a více jak 15 druhů barev. Velkou oblibu našly v macramé, kde se používají na podlepování drhaných výrobků.

Co to je plsť : Plst či plsť (nebo též z němčiny filc) je plošná textilie ze vzájemně zaklesnutých vláken. Prolnutí a propojení vláken se dá dosáhnout: valchováním (plstěním za mokra) vpichováním (suchým plstěním)

Jak tvarovat filc

Základem pro plstění je kulička. Vezmeme si tedy kousek vlny, v rukách trochu zmačkáme, položíme na molitan a několikrát propíchneme jehlou. Vlnu pootočíme a opět několikrát propíchneme (budeme ji vlastně po molitanu koulet a přitom propichovat). Po chvíli se nám začne kulička tvarovat.

Co ušít z filcu : Jak vidíte, filc je materiál, který nabízí širokou škálu možností. Nemusíte vyrábět jenom zvířátka a postavičky, ale také věnečky na dveře, zápichy do dortů, záložky do knih, girlandy na stěnu, kolotoče nad postýlku, prstové loutky, dekorace na vánoční stromeček,…. tady se opravdu fantazii meze nekladou.

Základem pro plstění je kulička. Vezmeme si tedy kousek vlny, v rukách trochu zmačkáme, položíme na molitan a několikrát propíchneme jehlou. Vlnu pootočíme a opět několikrát propíchneme (budeme ji vlastně po molitanu koulet a přitom propichovat). Po chvíli se nám začne kulička tvarovat.

Perte ve sprchovém gelu

Špinavé prádlo sice může den počkat, ale pokud něco potřebujete nutně vyprat a nemáte po ruce gel ani prášek, pak je tu nouzové řešení. Zkuste použít obyčejný sprchový gel nebo tekuté mýdlo. Nebojte se toho a nalijte půl deci rovnou do bubnu pračky.

Co se Zatuchlým prádlem

Zatuchlé prádlo dejte do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Nechte působit přes noc, nebo alespoň několik hodin. Až prádlo vytáhnete, oprašte ho a dejte vyprat. Klidně přidejte kypřící prášek nebo ocet, abyste dosáhli silnějšího účinku.Při mokrém plstění se využívá schopnosti vlněného vlákna natahovat se ve vlhku a pak zase smršťovat. Při suchém plstění s pomocí plstící jehly se chuchvalec rouna propichuje. Ovčí vlákno je na povrchu pokryto drobnými šupinkami, ty se propichováním plstící jehlou do sebe zaplétají, a rouno se tak zaplstí.Doporučujeme buď Power Cleaner pěnu v sadě s houbičkou, nebo Combi Clean&Care pěnu a k ní houbičku. Jak je použít najdete v jejich popisku. Obě pěny mají v sobě i trochu impregnace, takže pomáhají proti zašpinění a provlhnutí.

Doporučujeme buď Power Cleaner pěnu v sadě s houbičkou, nebo Combi Clean&Care pěnu a k ní houbičku. Jak je použít najdete v jejich popisku. Obě pěny mají v sobě i trochu impregnace, takže pomáhají proti zašpinění a provlhnutí.

Co ušít z fleecu : Fleece je měkký, lehký a hřejivý materiál, který je ideální na mikiny, vesty, čepice, šály, deky… a navíc má náš fleece speciální antipillingovou (protižmolkovou) úpravu.

Co můžu pouzit místo praciho prasku : Perte ve sprchovém gelu

Zkuste použít obyčejný sprchový gel nebo tekuté mýdlo. Nebojte se toho a nalijte půl deci rovnou do bubnu pračky. Pokud nechcete plýtvat gelem nebo mýdlem, pak si připravte jednoduchý prací gel. Stačí v horké vodě rozmíchat vrchovatou lžíci nastrouhaného mýdla a sodu.

Jak levné prát

Pojďme se nyní podívat na praktické tipy, jak ušetřit na praní.

  1. Zkuste praní ve studené vodě
  2. Běžně znečištěné prádlo perte na 30 stupňů
  3. Používejte prostředky, které jsou vhodné na praní studenou vodou.
  4. Nepouštějte pračku poloprázdnou.
  5. Perte jen oblečení, které to opravdu potřebuje.
  6. Nesušte prádlo v sušičce.


Pokud jste zapomněli vyprané prádlo pověsit, je pravděpodobné, že ucítíte nepříjemný odér. Jediným řešením je pračku zapnout znovu. V případě, že jste prádlo v pračce nechali opravdu dlouho, můžete ho před vypráním na chvíli namočit do vody smíchané s octem nebo do várky se zatuchlým prádlem přidat hrnek octa.Kromě starého známého větrání vyzkoušejte misku s octem, který je známý svou schopností pohlcovat pachy, popřípadě levandulový olej (postačí několik kapek), který po smíchání s vodou umístěte do skříně a nechte ho, ať skříň krásně provoní.

Jak na mokre plstění : Začínáme nejlépe od středu. Látku pomalu uhlazujeme dlaní, dáváme při tom pozor, aby vlna zůstala v souvislé ploše, začínáme jemně. Postupně navlhčíme a namydlíme celou plochu. Střídavě přiléváme teplou a studenou vodu, což napomáhá procesu plstění a přidáváme mydlinky a mýdlovou vodu, což také napomáhá plstícím dějům.