Antwort Která zelenina se vyplatí pěstovat? Weitere Antworten – Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe

Která zelenina se vyplatí pěstovat?
Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.Nejvhodnější plodiny do skleníku jsou rajče, salát, mrkev, kopr, ředkvička, fazol tyčkový a okurka. Tyto druhy lze snadno pěstovat a rychlit i v nevytápěném skleníku. Rychlení znamená, že zkracujeme dobu od výsevu do sklizně. Ze sortimentu permasemínek doporučujeme do skleníku zejména tyčková rajčata.

Co zasadit na stinné místo : Trvalé zastínění snese již zmíněný břečťan, bohyška, prvosenky (petrklíče), lomikámen stinný, kakosty a čemeřice, řeřišnice, hvězdnatec, jaterník, rozchodníky, škornice a hvězdnatce. Mezi vyšší trvalky vhodné do polostínu či stínu pak patří některé zvonky, třemdava, oměj, náprstník, udatna, rodgersie a ploštičník.

Co sázet vedle cibule

Co zasadit vedle cibule: Mrkev Česnek Pórek Kopr Salát Hrášek Rajče Paprika Ředkvičky Červená řepa

  1. Mrkev.
  2. Česnek.
  3. Pórek.
  4. Kopr.
  5. Salát.
  6. Hrášek.
  7. Rajče.
  8. Paprika.

Která zelenina se nesnáší : Vyhněme se tedy lilkům, paprikám a bramborám, dále okurkám, hrášku, fenyklu, červené řepě a červenému zelí. Salát se nemusí s celerem, petrželí a řeřichou. V sousedství okurek pozor na rajčata, ředkve a brambory, které okurky moc rády nemají.

Jedná se o bambus, rostlinu řadící se do stejné čeledi jako běžné traviny a zároveň nepřekonatelného rekordmana, co do rychlosti růstu. Některé druhy bambusu dokážou v příznivých podmínkách vyrůst až o necelý metr denně.

Obecně se vyplatí pěstovat

Zeleninu, která je drahá (například česnek nebo chřest). Zeleninu, kterou seženete obtížněji (například topinambury). Zeleninu, kterou nepořídíte za dobrou cenu v dobré kvalitě (například rajčata). Zeleninu, o které chcete mít jistotu, že vyrůstala bez chemie a v přirozených podmínkách.

Co teď zasadit do skleníku

Zasejte odolné rostliny, jako je růžičková kapusta, zelí, celer, pórek, hlávkový salát, cibule a hrášek. Vyhřívání pomůže zajistit klíčení. Ve vyhřívaných sklenících lze také v tomto období zasít rajčata a papriky. V polovině jara vypěstujte rychle rostoucí rostliny, jako jsou cukety, tykve a dýně.Co zasadit vedle paprik:

  1. Rajče.
  2. Kapusta.
  3. Kedlubny.
  4. Česnek.
  5. Cibule.
  6. Fazole.
  7. Mrkev.
  8. Petržel.

Můžeme na záhony brambor přidat česnek, ale i mátu, a okolo záhonu vysadit aksamitník, měsíček, ale třeba i rozmarýn a tymián. No a k rajčatům nebo přímo mezi ně, vysadíme také česnek, a třeba i cibuli, či lichořeřišnici. Velice vzájemně prospěšná je i kombinace rajčat a zelí.

Jakým rostlinám vyhovuje stín

  • Kerblík třebule. Kerblík se často využívá v kuchyni.
  • Libeček lékařský Libeček má své uplatnění v kuchyni i v lidovém léčitelství.
  • Kozlík lékařský Jeho květy nejdříve příjemně voní, později však páchnou.
  • Kostival lékařský
  • Máta peprná
  • Šalvěj lékařská
  • Bergenie.
  • Srdcovka.

Jaké plodiny nedávat po sobě : Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.

Co sázet spolu : Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.

Jaká zelenina roste rychle

Microgreens jsou mladá zelenina různých druhů, jako jsou ředkvičky, hrášek, čočka, brokolice nebo kedlubna. Chutnají stejně jako dospělé plody zeleniny jen mají několikanásobně větší koncentraci vitamínů a živin, než plod takový. Rostou velmi rychle, takže sklízíte vlastní zeleninu během pár dní.

Z obilovin nejrychleji klíčí žito, pak pšenice, ječmen a oves. Z dalších plodin je velmi oblíbená vojtěška (alfa alfa), hořčice, řeřicha, ředkvička, pískavice. Prodává se i směs těchto různých rostlin určená ke klíčení. Méně tradiční jsou klíčky ze semen červené řepy, cibule, česneku, rukoly.Vsaďte na slunce, stín a polostín

  • Na slunci se bude dařit rajčatům, která můžete umístit ke stěně chaty a přenechat tak místo v záhonu náročnějším druhům zeleniny.
  • Bez přímého slunce se obejde rebarbora, křen a medvědí česnek.
  • Do polostínu zasejte špenát, salát, hrášek, kedlubnu, brokolici nebo červenou řepu.

Která zelenina roste v polostínu : Mezi čtyřmi a pěti hodinami slunce je tak akorát pro mrkev, petržel, celer, ředkvičky, hrášek, řepu nebo fazole. Zvlášť kořenová zelenina může těžit z vláhy, kterou záhony v polostínu lépe zadržují, například mrkev je šťavnatější. Kdyby ale měla slunečních paprsků málo, nebude tolik sladká.